(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Praha příští rok zruší tři střední školy, dvě další mají rok k dobru

  • 5
Po zvážení všech pro a proti se Praha nakonec rozhodla zrušit jen tři střední školy namísto plánovaných pěti. Tři vybrané ústavy budou sloučeny se třemi jinými. Dvě zbývající dostanou šanci. Na to, aby dokázaly své opodstatnění, mají roční zkušební lhůtu.

Od příštího školního roku přestanou v Praze fungovat Střední odborná škola logistických služeb, Střední průmyslová škola zeměměřická a Střední odborné učiliště gastronomie.

Radní hlavního města přistoupili na návrh "optimalizace" školství náměstka primátora Antonína Weinerta. Školy je podle něj nutné sloučit kvůli nedostatečnému počtu studentů.

Ovšem proti původnímu návrhu, který Weinert zveřejnil v půlce září na webu magistrátu, je to velká změna. Radní udělal velký ústupek dvěma školám, s jejichž uzavřením původní plán také počítal (více čtěte zde). Průmyslovka v Betlémské a střední škola v Drtinově ulici tak zůstanou na zkoušku otevřené ještě rok.

"V případě průmyslové školy Betlémská mě ovlivnilo to, že za ni orodovalo hodně odborníků. Obsazenost pro ni ale nehovoří. Přesto jim dáme rok šanci a pak uvidíme, co se stane," řekl Weinert.

A co podnítilo změnu názoru v případě Střední odborné školy v Drtinově ulici? "Tady nebyl ekonomický důvod, ale optimalizace oboru. Rozhodli jsme se, že to dokážeme jinak. A protože má škola velkou obsazenost, tak ji tam necháme," vysvětlil Weinert.

Kdo k nám půjde při té nejistotě studovat, ptá se ředitelka

Na první pohled se tedy může zdát, že mají tyto dvě školy vyhráno. Pravda bude však nejspíš mnohem trpčí. "Jací rodiče k nám teď dají své děti, když nebudou vědět, co se po prvním roce jejich studia bude se školou dál dít?" ptá se ředitelka SOŠ Drtinova Eva Fetková.

Nový plán slučování

* SOŠ logistických služeb se sloučí s SŠ elektrotechniky a strojírenství

* SPŠ zeměměřická se spojí se SPŠS Jana Gočára

* SOU gastronomie se sloučí s SOU potravinářským

Pro veřejnosprávně a sociálně zaměřenou školu z centra znamená náhlá změna názoru radního pro oblast školství jen prodloužení a prohloubení nejistoty. A v té budou i rodiče dětí, které si budou příští rok podávat přihlášky ke studiu na střední školu.

Optimističtěji vidí zkušební lhůtu učitelé z průmyslovky v Betlémské. "O ten rok navíc stojíme, máme připravené projekty na podporu naší školy, máme dlouhou tradici a představujeme prestižní značku. I ten jeden rok nám může pomoci," věří učitelka a členka školní rady Jaroslava Divoká.

Podle posledních informací by mělo sloučení škol městu ušetřit ročně devět milionů korun. Pravděpodobně už v listopadu by návrh měli dostat do rukou pražští zastupitelé.

"Sloučení se stavební průmyslovkou se nám nelíbí. Hlavně z odborného hlediska. Máme tu optimální podmínky a sami jsme navrhovali, že by se jiná škola mohla přestěhovat k nám. Ovšem je otázkou, jak nakonec rozhodnou zastupitelé. Jestli budou hlasovat automaticky, nebo s rozmyslem," míní ředitel zeměměřické školy Jaroslav Růžek.