Pouliční umělec (busker) v pražském metru (23. srpna 2012, Praha)

Pouliční umělec (busker) v pražském metru (23. srpna 2012, Praha) | foto: Petr Topič, MAFRA

Praha bude za 350 tisíc zjišťovat, zda lidem vadí pouliční muzikanti

  • 80
Vedení Prahy chce v sociologickém průzkumu zjišťovat, jak jsou lidé spokojeni s regulací pouličního umění a zda je takzvaný busking ruší. Firmě, která veřejné dotazování zajistí, zaplatí 350 tisíc korun bez DPH. Proti novelizované vyhlášce týkající se pouličního umění se v petici postavilo 2 400 lidí.

Na hlasitou pouliční produkci si dlouhodobě stěžují především obyvatelé centra města. Dotazníkové šetření bude proto cílené na lidi, kteří se pohybují v místech, kde buskeři nejčastěji působí. Firma musí dotazy položit tisícovce respondentů. Kromě sběru dat zajistí do začátku září i jejich vyhodnocení.

Magistrátní vyhláška od března omezuje hraní na hlasité hudební nástroje a přidává místa, kde je produkce zakázaná. Kromě toho nově nařizuje, že v liché hodiny je možné hrát jen na levém břehu Vltavy a v sudé na pravém.

Podle pouličních umělců ale vyhláška obsahuje množství nerozumných požadavků a nejasností. Neúspěšně se kvůli tomu obrátili na pražské zastupitele i na ministerstvo vnitra.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město loni. Tehdy vznikl seznam 18 míst, kde je busking zakázán, nebo částečně omezen. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.