Pejskaři možná nebudou za psy platit. Nebo naopak zaplatí víc. Politici se hádají o poplatky. Ilustrační snímek

Pejskaři možná nebudou za psy platit. Nebo naopak zaplatí víc. Politici se hádají o poplatky. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Praha se postavila proti rušení poplatků za psy, tratila by 50 milionů

  • 130
Pražané by se mohli dočkat, že za své psy nebudou muset platit. Prosazuje to senátor Jaroslav Kubera. A hlavní město je proti. Praha a její městské části by totiž přišly ročně o více než 50 milionů korun, z nichž platí úklid po psech. Ročně Pražané za psa zaplatí patnáct stovek.

"Je to vlastně další zbytečná daň, a proč by se měla platit ze psů a třeba z koček ne?" odůvodnil svůj návrh majitel psa a primátor Teplic Jaroslav Kubera, který stojí například za takzvaným chodníkovým zákonem, díky němuž odpovídá za úklid chodníků magistrát a městské části. Už proto nelze jeho snahu podceňovat.

Novinka by znamenala, že pražští majitelé psů by ušetřili patnáct set korun za rok. Tolik činí základní poplatek za jednoho psa v bytovém domě. Praha by však přišla o více než 50 milionů korun, které na poplatcích za rok vybere.

"Tři čtvrtiny těchto poplatků zůstávají městským částem, které z nich hradí náklady spojené s úklidem po psech," informovala mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Zvláště proto mezi zástupci pražských městských částí Kuberův návrh pochopení zřejmě nenajde. A co víc, vyvolá zcela opačný efekt.

Psi v Praze

V loňském roce bylo v metropoli registrováno více než 88 tisíc psů.

Nejvíce v Praze 4 - 8 325, nejméně v Praze 1 - 1 910.

Městské části vybraly dohromady 51,5 milionu korun, z nichž čtvrtina jde magistrátu a zbytek používají na úklid po psech.

Základní poplatek za psa v bytovém domě je 1 500 korun, senioři platí 200 korun. Tuto výši poplatků stanovil magistrát v roce 2004.

"Návrh určitě nepodpořím. Naopak chci navrhnout zvýšení poplatků za psy, pokud se mi podaří získat podporu kolegů," řekla poslankyně a radní Prahy 2 Jana Černochová.

Poplatky ze psů se zvyšovaly naposledy v roce 2004 a podle Černochové by jejich zvýšení pomohlo regulovat počet psů ve městě.

"Nechceme doplácet na to, že je tady tolik psů, Prahu nelze srovnávat s Teplicemi a pan Kubera to ví. Městská část platí z vybraných poplatků psí koše, čtyřkolky na úklid exkrementů nebo údržbu ploch pro venčení psů," vyjmenovala poslankyně.

Kubera argumentuje tím, že 50 milionů je ve 40miliardovém pražském rozpočtu zanedbatelná částka, naopak zrušení poplatků je pro pejskaře nezanedbatelná úleva. "Regulační funkci by mohl mít jednorázový registrační poplatek, který by musel každý majitel psa zaplatit," navrhuje senátor.

Pravda je, že městským částem vybírané poplatky ani zdaleka nestačí na pokrytí všech nákladů spojených s úklidem po psech. Například Praha 2 z poplatků uhradí sotva čtvrtinu svých nákladů, podobně je na tom třeba sedmá městská část. V její pokladně zůstane po odvodu magistrátu něco přes milion, úklid však přijde na 7.5 milionu korun.

Výrazněji by výpadek zasáhl třeba Prahu 4, kde je nejvíce přihlášených psů z celého města. K dispozici má ročně z poplatků téměř čtyři miliony. "Případné zrušení poplatků by už tak napjatý rozpočet citelně zasáhlo a museli bychom ty peníze hledat jinde," uvedl mluvčí Prahy 4 Michal Sochor.