Kapsáři Prahu obsadili až po sametové revoluci, přibylo také vražd

  6:46
Před třiceti lety se člověk v městské hromadné dopravě nemusel tolik obávat toho, že ho okrade kapsář. Zato byla větší pravděpodobnost, že se mu někdo vloupá do bytu nebo ukradne věci z auta. Kriminalita v Praze se od roku 1989 výrazně proměnila.

Kriminalitu i provoz na silnicích řešila za minulého režimu Veřejná bezpečnost. Na snímku z roku 1981 kontrolují její příslušníci řidiče v rámci Měsíce bezpečnosti silničního provozu. | foto: ČTK

V osmdesátých letech v Praze vyšetřovala Veřejná bezpečnost ročně v průměru 15 až 20 tisíc trestných činů. Pro srovnání – loni řešili pražští policisté 47 601 trestných činů. Jak ale upozorňují sami policisté, nedají se tehdejší čísla s těmi aktuálními přesně srovnávat. Kategorizace trestných činů a přestupků se měnila a některé trestné činy, jako bylo například příživnictví, byly po revoluci dokonce zrušeny.

Velkou změnu je ale možné pozorovat například v kategorii kapesních krádeží. Zatímco nyní jsou jedním z nejčetnějších druhů kriminality v Praze, před třiceti lety byla situace jiná. Daleko před kapsáři byla co do počtu případů třeba vloupání i krádeže věcí z aut. 

Přesné statistiky kriminality v Praze pro období před sametovou revolucí sice nemá k dispozici ani policie, ani Český statistický úřad, podle kriminoložky Aleny Marešové z Policejní akademie ČR se ale počty kapesních krádeží v metropoli pohybovaly v 80. letech kolem 500 případů ročně.

První komplexní údaje o kriminalitě přinesla až statistická ročenka za rok 1990, kdy v Praze policie evidovala 2 384 kapesních krádeží. Nejvíce se kapsářům dařilo v roce 2006, kdy měli v hlavním městě na svědomí 9 742 případů.

„Před revolucí bylo v metropoli mnohonásobně menší procento cizinců a méně turistů. Nárůst kapsářů po roce 1989 bych připočetla i celkovému většímu pohybu obyvatel a také koncentraci všeho do Prahy. To dříve nebylo a pozitivní i negativní jevy byly více rozptýlené po celém státě,“ říká kriminoložka Marešová. „Kapesní krádeže ale radikálně zvýšili především cizinci,“ dodává.

Kriminálce se dařilo

Plodné roky zažívala v osmdesátých letech pražská mordparta, která řešila řadu velkých případů se stoprocentní úspěšností. „Praha byla v osmdesátých letech jedna z nejlepších metropolí, pokud jde o objasněnost vražd. Měli jsme šňůru téměř sedmi let bez jediné neobjasněné vraždy. Opravdu se nám v tomto směru dařilo. Lepší byli v Evropě snad jen u kriminálky v Reykjavíku, ale to jen proto, že tam řešili jedinou vraždu za třináct let,“ vzpomíná Jiří Markovič, někdejší vyšetřovatel a poté i šéf oddělení vyšetřování vražd.

Seriál 30 let svobody v Praze

Markovič vyšetřoval například sériového vraha Jiřího Straku, známého jako spartakiádní vrah. Ten v roce 1985 napadl na území Prahy jedenáct žen, přičemž brutalita jeho útoků se postupně zvyšovala. Nakonec byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží.

Co se týče vražd, daří se pražské policii případy řešit i v současnosti. V loňském roce měli policisté stoprocentní objasněnost u čtrnácti vražd, v roce 2017 se jim podařilo vyřešit všech dvaadvacet případů. „Myslím si, že je v Praze spousta dobrých kriminalistů, třeba Josef Mareš, který je šéfem prvního oddělení a dělá svoji práci opravdu dobře,“ říká Markovič.

Dalším z případů, na který bývalý vyšetřovatel vedle spartakiádního vraha hodně vzpomíná, je pětinásobný vrah Ladislav Hojer, který byl za své brutální činy odsouzen k trestu smrti a v roce 1986 popraven v pankrácké věznici.

Vyšetřovatelské metody i technologie se podle Markoviče od osmdesátých let posunuly hodně kupředu. „Hlavní posun vidím ve využívání DNA, která vyšetřování vražd hodně zjednodušila. My jsme nic takového neměli a museli jsme jezdit na Slovensko za docentem Vladimírem Ferákem, který s rozborem DNA u nás začínal,“ vysvětluje Markovič. „Byla to velice drahá záležitost. Dnes se to ale používá běžně a je to ještě lepší metoda než otisk prstu,“ dodává.

Po pádu režimu počet vražd výrazně stoupl. V roce 1990 řešili policisté v Praze pětačtyřicet vražd, o dva roky později jich bylo už osmapadesát a v roce 1999 dosáhla statistika vražd čtyřašedesáti případů. 

„Velký nárůst vražd ovlivnili hlavně cizinci, kteří se po revoluci stáhli do Prahy,“ říká Markovič. Poté však začal počet vražd klesat a od roku 2010 počty pražských případů nepřesáhly třicítku. „V Praze při objasňování vražd pomohly například kamery. Když máte na každém rohu kameru, je to velká výhoda,“ dodává bývalý vyšetřovatel.

U Votic se srazila tři auta, ženu transportoval vrtulník

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili kvůli nevracení záloh za kelímky

28. dubna 2024  19:10,  aktualizováno  19:34

Sobotní studentský festival Majáles v pražských Letňanech probíhal zprvu hladce. Samotný závěr...

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Furch skončil z osobních důvodů v Brně, na tři roky se upsal Boleslavi

1. května 2024  11:50,  aktualizováno 

Hokejisty Mladé Boleslavi posílil brankář Dominik Furch, jenž odchytal poslední dvě sezony v dresu...

Štíhlá jako laň, silná jako býk. Místo olympiády Matoušková kraluje horalkám

1. května 2024  17:30

Se svojí štíhlou postavou se mezi lamželezy vymyká. A přece je laň Veronika Matoušková nejsilnější...

U kladenských hokejistů skončil trenér Vejvoda, odchází sedm hráčů

1. května 2024  11:40,  aktualizováno  12:11

U hokejistů Kladna skončil po dvou letech trenér Otakar Vejvoda mladší, jenž s Rytíři absolvoval...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...