Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha cvičila kolaps elektřiny, odhalila potíže s vodou a operátory

  9:27aktualizováno  19:31
Praha testovala, jak je připravena na případný masivní výpadek elektřiny. Na magistrátu od rána řešily hypotetické krizové situace desítky zástupců všech složek integrovaného záchranného systému. Už dopoledne radnice odhalila problémy - vázla komunikace s mobilními operátory a dodávky vody.

Krizový štáb se sešel v místnosti, kde běžně zasedá Rada hlavního města Prahy | foto: Pavel Švec, MF DNES

Středeční šestá hodina večerní byla okamžikem, kdy Praha ukončila celodenní cvičení celkového výpadku elektřiny ve městě.

"Z cvičení mám dobrý pocit, Praha je schopná takovou situaci zvládnout, věřím, že město bude na případný skutečný blackout dobře připraveno," prohlásil večer primátor Tomáš Hudeček. Zároveň ale podle krizového štábu cvičení ukázalo několik slabých míst, a to především v oblasti dodávky tepla, vody a také v legislativě.

Samotný Hudeček i přes večerní spokojenost už dopoledne upozorňoval na některé potíže. "Nemáme dobrý pocit z koordinace spolupráce s mobilními operátory, která je laxní," tvrdil.

Dodal, že významně jiná situace by nastala, kdyby mobilní síť nefungovala úplně. Navíc byl prý problém se dohodnout na dodávce nafty do agregátů ve vysílačích. Operátoři se prý vyjádřili ve smyslu, že oni preventivně doplňovat naftu a udržovat agregáty nebudou.

Operátoři s Hudečkovými výtkami nesouhlasili. "Všichni tři největší operátoři projevili zájem plně se do cvičení zapojit," sdělily ČTK ve společném prohlášení Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

"Čelili jsme rozporuplným požadavkům magistrátu. Požadoval například možnost rozeslání informační SMS všem občanům na území Prahy. Ze strany operátorů však toto opatření nebylo doporučeno, protože by mohlo vést k zahlcení sítí v době, kdy by měly být k dispozici pro tísňová volání," oznámili operátoři.

Podle Ctibora Jappela z tiskového oddělení Telefóniky byl připraven i provoz záložních zdrojů energie ve vysílačích O2. "Máme smluvního dodavatele, který pro tyto agregáty zajistí průběžné doplňování naftou," řekl ČTK.

Krizový štáb také zjistil, že pokud by k blackoutu došlo za tuhých mrazů a zastavily se dodávky vody, zamrzaly by průtokové ventily u mobilních cisteren. Odstávkou vody by následně bylo postiženo asi šest set tisíc Pražanů. Naopak dodávky plynu by ze zkušeností Pražské plynárenské ohroženy být neměly.

Praha "zhasla" po větrné smršti

Je úterý, 23 hodin. Praha byla zasažena větrnou smrští, která vyřadila z provozu transformační stanici na Chodově a další tři funkční rozvodny. To způsobilo blackout na celém území Prahy včetně nejbližšího okolí.

Následkem kolapsu elektrické energie je ochromena činnost města. Na nouzový režim přecházejí nemocniční zařízení, další instituce pracují v omezených podmínkách. Značná část městské dopravy se zastavila, v metru uvázly tisíce lidí.

Takový je výchozí scénář cvičení, které má zjistit připravenost Prahy na situaci, kdy dojde k přerušení elektrické energie.

Člen krizového štábu Andor Šandor večer prohlásil, že u vody je velký problém s tím, jak ji distribuovat, jestliže některé cisterny při velkém mrazu zamrzají. Za komplikaci označil i to, že pražskému primátorovi podléhá prostřednictvím radnice Prahy 1 v podstatě pouze nemocnice Na Františku, zbylé jsou totiž v majetku státu.

Podle primátora se naopak ukázala dobře nastavená komunikace se složkami městské a státní policie či železnicí.

Dopravní podnik by dokázal zajistit odtah tramvají, které by se zastavily v křižovatkách a bránily plynulosti průjezdu. V tunelech metra by v čase kolem půlnoci zastavilo sedm souprav, které by byly odtaženy do nejbližší stanice.

"Osvětlení a bezpečnostní systém metra by fungoval na záložní zdroj, nejezdily by však výtahy a eskalátory," dodal primátor.

Prozatimní výsledky také ukázaly, že řada institucí by neměla dostatečnou kapacitu agregátů - potíže s náhradním napájením by pocítily například Thomayerova, vězeňská či nemocnice Na Bulovce.

"Všem doporučíme, že agregáty musí vydržet minimálně osm hodin," řekl Hudeček.

Také nemocnice Na Bulovce se však proti kritice ohradila.

Mluvčí Bulovky Martin Šalek řekl, že zásoby nafty do dieselagregátů mají v závislosti na zatížení na 16 až 24 hodin, tedy na dobu dvakrát až třikrát delší, než je doporučeno. Tuto informaci podle Šalka dostal štáb ještě před dnešním cvičením.

Odpoledne se také zjistilo, že při déletrvajícím výpadku elektřiny by řešila problém rovněž pražská policie. Její velení by se totiž muselo sestěhovat do objektu v Kongresové ulici, kde se nachází jediný generátor elektřiny.

Problémy by vyvstaly také s policisty ve službě. Ti nemohou být nasazeni na více než 12 hodin nepřetržité služby. Proto bude Praha inciovat změnu služebního zákona.

Tři desítky neočekávaných událostí

Organizátoři během cvičení připravili celkem 35 neočekávaných událostí, na něž musely jednotlivé složky IZS zareagovat a řešit je.

Jednou z nich byl například požár v hotelu Crown Plaza v Podbabě, panika vyvolaná výpadkem elektřiny na diskotéce se dvěma tisícovkami návštěvníků, kde zůstaly desítky zraněných a několik mrtvých. Složky se musely vypořádat také s fingovaným rabováním na ruzyňském letišti i výtržnostmi na Václavském náměstí.

"Je ale pravděpodobné, že v reálné situaci by těchto neočekávaných událostí bylo mnohem víc," dodal Hudeček.

Cvičení šlo v reálném čase

"Tuto akci jsme připravovali čtyři měsíce. Víme, že by dlouhodobý výpadek energie měl brutální dopady. Ze cvičení jsme nicméně vyčlenili třeba stát, který by při blackoutu samozřejmě nečinně nepřihlížel, ale aktivně se zapojil.  Stejně tak jsme do cvičení nezahrnuli třeba letiště, zoo, ambasády či budovy ministerstev," říkal bezpečnostní expert Andor Šándor, který cvičení připravoval.

Do cvičení byly zahrnuty naopak nemocnice, protože se bezprostředně dotýkají Pražanů. "V jednu chvíli v nich leží průměrně 11 tisíc pacientů," uvedl.

Během cvičení šlo vše v reálném čase, jak by se situace ve skutečnosti vyvíjela. "U některých věcí se budeme zastavovat a zabývat se jimi podrobněji," vysvětlil Šándor.

Primátor Hudeček na úvod cvičení před osmou ráno nechal vypnout proud v budovách magistrátu na Mariánském a Kafkově náměstí. Magistrát tak reálně napájí jeden ze dvou záložních agregátů. "Napájení se v rámci cvičení přepnulo do krizového režimu," uvedl Hudeček. Jeden agregát vydrží dva dny.

Cvičení, jehož se účastní zástupci policie, hasičů, záchranářů, ale také armády a distributoři energií, skončilo ve středu v 18 hodin. Lidé průběh cvičení mohli sledovat na webových stránkách cviceniblackout.cz.

Autoři: , ,Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Při výstavbě metra D má městu pomoci Penta, za nadpoloviční podíl

Vizualizace stanice Písnice v rámci plánované linky metra D.

Praha chce přizvat na pomoc s výstavbou nového metra D společnost patřící Pentě. Část koalice se však bojí, že bude...

Praha zanese do nového územního plánu metro na Žižkov a do Vysočan

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Vedení hlavního města odsouhlasilo prodloužení trasy metra D ve směru na Žižkov a do Vysočan. Trasa je v současném...

AZOS musí ukončit provoz, stavební úpravy nejsou povolené

Demonstrace proti podniku Azos CZ (na snímku je vjezd do areálu firmy), který...

Nymburská lakovna a zinkovna AZOS, respektive její nástupnická společnost Automotive Painting Partners musí podle...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz