(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čtyři z pěti Pražanů nesouhlasí s protesty proti Uberu, říká průzkum

  • 204
Jednaosmdesát procent Pražanů nesouhlasí s protesty taxikářů proti řidičům Uberu, 71 procent dotázaných navíc považuje protesty za neoprávněné, uvádí to zářijový průzkum společnosti NMS Market Research. Uber je podle taxikářů nelegální.

Potyčky mezi pražskými taxikáři a řidiči Uberu jsou v posledních týdnech vyostřené (čtěte zde). Naposledy spor vyvrcholil minulý týden již druhým protestem taxikářů na letišti Václava Havla, taxikáři napadali řidiče Uberu již dříve (psali jsme zde).

Taxikáři považují službu Uber za nelegální. „Nic jako alternativní taxislužba mezi živnostmi neexistuje,“ nechal se již dříve slyšet Jiří Kvasnička, majitel firmy AAA Radiotaxi.

Vadí jim především to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry.

V Brně soud službu Uber zakázal

Společnost Uber vznikla v roce 2009 v USA, v Praze funguje od roku 2014. Populární je hlavně díky příznivým cenám.

V průzkumu společnosti společnosti NMS Market Research až 88 procent lidí uvedlo, že Uber zná a 44 procent jej využije víckrát za měsíc. 

Taxíkem jezdí Pražané častěji, ale méně pravidelně. Víckrát než jednou měsíčně využije taxi jen šest procent lidí. 

„Stále platí, že taxi si člověk zavolá častěji než Uber. Ale většinou jde o nárazové akce jako cestu na letiště nebo oficiální či firemní jednání. S Uberem jezdí především mladší generace,“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager agentury NMS Market Research.

Graf ukazuje, kolik Pražanů by zakázalo službu Uber.

V některých městech má Uber problémy s právním zakotvením. Krajský soud v Brně letos rozhodl, že služba je poskytována v rozporu s českými právními předpisy, a proto společnosti předběžným opatřením zakázal provoz. 

V Praze však Uber stále funguje, což vyvolává nesouhlas u taxikářů. Třiašedesát procent respondentů v průzkumu uvedlo, že Uber lidé využívají proto, že běžní taxikáři nejsou poctiví a více než polovina dotázaných se taxislužbám snaží vyhýbat. 

Hlavní výhodou Uberu je podle průzkumu cena, skoro polovina Pražanů si myslí, že je to jediná výhoda proti taxíkům.

Se zrušením Uberu by souhlasilo sedm procent Pražanů, naopak více než polovina dotázaných je proti zrušení. 

„Přesto jsou si Pražané vědomi, že by měl být Uber nějakým způsobem regulován. Pro to, aby měli řidiči Uberu stejné férové podmínky jako taxikáři je skoro polovina Pražanů, jen čtvrtina by Uber neregulovala vůbec,“ dodává Kunc.

Další protestní akce zablokuje dopravu v pondělí

Jedna z dalších protestních akcí bude v pondělí (čtěte zde). Pražské letiště proto cestující žádá, aby raději využili hromadnou dopravu a nejezdili autem. „Bohužel jsme dotčeni protestem, ve kterém Letiště Praha nemůže žádným způsobem aktivně přispět k řešení důvodů sporu,“ uvedla mluvčí letiště Marika Janoušková.

Sdružení českých taxikářů chce v pondělí protestovat pomalou jízdou po příjezdové trase na letiště. Na Facebooku oznámilo, že pojedou Lipskou ulicí směrem na letiště, zpět kolem hotelu Mariott a opět nájezdem před Evropskou třídu zpátky na Lipskou.

Pondělní protest podle Janouškové letiště vnímá jako snahu poškodit jeho renomé doma i v zahraničí. Spory mezi pražskými taxikáři a společností Uber se bude příští čtvrtek zabývat expertní skupina pod vedením vládního zmocněnce pro digitální agendu. 

„Jelikož byl dialog nastartován, nevidíme důvod, proč by měli taxikáři blokovat mezinárodní letiště a ohrožovat tak včasné odlety cestujících z celého světa,“ dodala.

Další potyčky mezi taxikáři a řidiči Uberu na letišti V. Havla (15. 9. 2017)

15. září 2017