Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské malé městské části se bojí o svoji budoucnost. Rozhodne audit

  11:04aktualizováno  11:04
V Praze je 35 malých městských částí. Magistrát teď začne zkoumat jejich fungování a náklady na provoz. Uvažuje totiž, že je kvůli úsporám všechny sloučí s velkými čtvrtěmi. Malé městské čtvrtě se ale brání, podle nich zničí tento krok místní občanskou angažovanost. Navíc se bojí, že se vzdálené radnice nebudou zabývat jejich problémy.
Praha prozkoumá fungování a náklady na provoz malých městských částí. (Ilustrační snímek)

Praha prozkoumá fungování a náklady na provoz malých městských částí. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve většině případů si tam místní lidé nevyřídí občanku ani stavební povolení. Sedí tam však starosta ochotný bránit zájmy pár tisíců obyvatel třeba až u Nejvyššího soudu. Řeč je o 35 pražských městských částech, kterým možná hrozí zánik.

Magistrát zvažuje, že by takzvané malé městské části sloučil s 22 "velkými". Ty "malé" však varují, že to u nich zničí místní občanskou angažovanost. Obávají se také, že se vzdálené radnice nebudou zabývat jejich problémy.

Na vybrané tři velké a osm malých radnic nyní míří audit města. "Budeme posuzovat, co dělají, a zvážíme náklady spojené s výkonem veřejné správy. Výstup by měl být znám do konce září," uvedl pražský radní Lukáš Manhart.

Starostka Šeberova Petra Venturová míní, že podobné šetření je nesmyslné: "Provoz těch 35 úřadů stojí desetinu nákladů ve srovnání s velkými radnicemi. Jestli chce Praha ušetřit, ať začne tam."

Sloučení: Konec ochotníků a ráj pro developery?

Starosta Dolních Chaber Miroslav Malina dodává, že sloučení zlikviduje veškeré lokální aktivity, například ochotnické divadlo. "Už dneska Prahu 8 nezajímáme. Mají své vlastní problémy," říká. Jinde by mohly na sloučení zase doplatit sportovní kroužky či občanská sdružení.

Zástupci menších čtvrtí se obávají, že cílem změn může být získání kontroly nad územním plánem. V okolí celé Prahy jsou totiž pozemky, které lákají developery. Když ne pro bytovou výstavbu, tak třeba pro golfové hřiště, jako je tomu v Klánovicích.

Pokud místním plánovaná výstavba vadí, starostové své obyvatele obvykle hájí a případné změny územního plánu odmítají. Pokud by se čtvrť stala malou součástí velké městské části, nemuseli by být starostové tak ochotní.

Magistrát to neuznává a obavy odmítá. "Nově schválený územní plán posune rozhodování právě směrem k radnicím," pronesl Manhart. Podle něj není důležité, zda to bude radnice například Šeberova nebo Prahy 11. Navíc argumentuje tím, že v Točné a Komořanech samospráva funguje, přestože jsou částí Prahy 12.

Někteří starostové o menší městské části nestojí

Starostové velkých městských částí nejsou v názoru, zda by stáli o nové obyvatele a území, jednotní. Starosta Radotína Karel Hanzlík by mohl získat čtyři čtvrti. Tvrdí, že by je přijal, jen pokud by o to stály dobrovolně.

Naopak starostka Prahy 6 Marie Kousalíková sloučení jednoznačně podporuje. "Malé části žádnou státní správu nevykonávají. Tu pro ně děláme my. Mají samosprávu sestávající ze školy, školky, jednoho parku, a když třeba staví školu, dostanou od města 45 milionů jako dotaci, přitom jejich rozpočet jsou dva miliony. To je ekonomická blbost," míní.

Jasné zatím není ani to, jak by Praha po sloučení dělila mezi městské části peníze. Nyní se dotace pro městskou část počítá například podle počtu a stáří obyvatel či infrastruktury.

Praha plánuje, že pokud bude počet obvodů snižovat, tak novelou zákona o Praze. Tu by musel schválit parlament.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Najdete na iDNES.cz