Komunisté v Praze honosná sídla nestavěli, ale využívali historické domy

Seriál   7:53aktualizováno  12:30
Asi nejdůležitější politická budova minulého režimu stála na Těšnově. Ústřední výbor Komunistické strany Československa úřadoval před rokem 1989 v dnešní budově ministerstva dopravy. Při dnech otevřených dveří se otevírá návštěvníkům, kteří mohou vidět například originální stůl Gustáva Husáka i s dobovým tiskem.
V budově ministerstva dopravy mělo za minulého režimu sídlo ÚV KSČ. Během dne...

V budově ministerstva dopravy mělo za minulého režimu sídlo ÚV KSČ. Během dne otevřených dveří si mohou návštěvníci prohlédnout pracovnu Gustáva Husáka. (25. července 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Do sídla bývalého ministerstva železnic, které vznikalo na přelomu 20. a 30. let minulého století, se komunisté přestěhovali z nárožního domu ulice Na Příkopě a Celetné, kterou využívá Komerční banka.

V budově ÚV KSČ měl svůj byt i osmý prezident Československa Gustáv Husák. Na místě je k vidění stále ještě podzemní kryt, kde si lidé v den otevřených dveří mohou prohlédnout některé kousky z dob komunismu, včetně původního Husákova stolu.

Osud ministerstva železnic není nikterak jedinečný. „Komunisté v Praze zužitkovali domy, které předtím někomu sebrali, takže se po revoluci mohly vrátit do běžného chodu,“ říká architektka Radomíra Sedláková.

Tenkrát měla každá městská část svůj stranický výbor. Pokud už si pro své potřeby postavila strana nějaký dům, příliš invence do toho nedávala. „Pokud byly stavěny nově, tak to bývaly takové běžné administrativní budovy, na kterých byl nějaký tehdejší symbol, jenž pak zmizel,“ dodává Sedláková.

Většina novostaveb, například v Praze 10 multifunkční centrum Vlasta, dnes běžně využívá město. Novější domy komunistické strany nechal režim postavit až v sedmdesátých letech. „Zajímavé na nich je, že tyto budovy se nikdy nestavěly na hlavním náměstí, vždycky byly někde za rohem. Možná komunisté nechtěli moc provokovat,“ odhaduje Sedláková.

Odbory do odborů

Československý federální parlament se tak nastěhoval třeba do budovy Peněžní burzy ze třicátých let, ve kterém je nyní Nová budova Národního muzea.

Mezi další pro tehdejší režim klíčové organizace patřilo Revoluční odborové hnutí, tedy odbory. Tehdy bylo pro některé pracovníky členství v nich v podstatě povinné a odbory patřily asi k největší společenské organizaci té doby.

Její sídlo bylo v Domě odborových svazů na Žižkově, jenž vznikl ve třicátých letech jako první výšková budova v Praze na místě bývalé plynárny. Po revoluci v ní dlouhá léta sídlila Českomoravská konfederace odborových svazů, která využívala jen asi 20 procent, a v roce 2018 jej koupila koupelnářská skupina Siko. Soukromník v nich hodlá zřídit byty, kanceláře i obchodní prostory.

Od konce druhé světové války v Praze sídlil také Mezinárodní svaz studentstva. V době studené války se organizace rozdělila a v české metropoli sídlila jen jeho východní frakce řízená komunisty a ruskou KGB, v devadesátých letech jej naše vláda vyhostila.

Svaz se nacházel v brutalistické budově postavené v roce 1974 na rohu ulic 17. listopadu a Pařížská. Architekti z ČVUT požadovali, aby se dům stal kulturní památkou. To ministerstvo kultury letos zamítlo a majitel z něj hodlá udělat sedmipodlažní obchodní dům.

Obávaná politická policie Státní bezpečnost sídlila v Bartolomějské ulici, které se říkalo kachlíkárna a dnes slouží státní policii. STB využívala i odlehlejší stavby, například takzvaný hradčanský Domeček v Kapucínské ulici, kterého se zatčení obávali. Tehdy se mu totiž říkalo mučírna. V padesátých letech zde policisté krutě vyšetřovali politické vězně. Například bývalé vojáky po čistkách armády po únorovém puči.

„Vojáci byli schválně umísťováni do nedostatečně vytopených cel, mnohým z nich se během chladných nocí tvořily omrzliny. Trpěli hladem, hygienické podmínky byly otřesné. Všem byla až na výjimky odpírána jakákoliv lékařská péče a ani dlouhodobě nemocným nebyly poskytovány byť jen základní léky,“ popisuje historička Markéta Bártová ve své práci o plukovníku Ludvíku Macháčkovi. Na adrese má nyní ministerstvo vnitra kantýnu.

STB užívala několik objektů v tichosti, třeba v Břevnovském klášteře Santoriův konvent pod krycím názvem Montážní ústav, kde sledovali cizince. Dnes je v něm hotel.

Politická výchova

Strana se starala rovněž o rozvoj obyvatel z hlediska historie a v novorenesančním bankovním paláci Městské spořitelny pražské, zřízené v roce 1875, vzniklo roku 1953 Muzeum Klementa Gottwalda. Nyní je v něm Česká spořitelna.

To Muzeum Vladimíra Iljiče Lenina pionýři navštěvovali v prostorách Lidového domu v Hybernské ulici v Praze. Tento raně barokní palác od začátku minulého století vlastnili sociální demokraté, po revoluci se do něj vrátili, ve východním křídle je Americké kulturní a obchodní středisko.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sochař Černý se v televizi pohádal s kurátorkou o „motýly“. Padly i vulgarismy

20. dubna 2024  16:24

Boj o moderní umělecká díla si vyžádal na poměry České televize ostrou slovní přestřelku. Stalo se...

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

„Dobrý informátor usnadňuje ochranu státu.“ Jak první republika bojovala s trolly

26. dubna 2024

Premium „Ueberfallkommanda“, psi pro policejní patroly na periferii a obušky pro četníky, přepadové tiskové...

Slávisté za chování fanoušků proti AC Milán vyvázli jen s pokutou

26. dubna 2024  14:20

Fotbalová Slavia dostala další více než dvou milionovou pokutu za chování fanoušků v evropských...

Vlasák míří do Boleslavi ředitelovat, Král zůstává trenérem

26. dubna 2024  14:08

Hokejisty Mladé Boleslavi povede v příští extraligové sezoně jako hlavní trenér Richard Král, jehož...

Přátelství se Sověty? Nebylo. Pryč s plastikou v metru, burcuje student

26. dubna 2024  12:53

Šestnáctiletý student chce nechat odstranit ikonickou plastiku v pražském metru. A založil petici....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...