Podle výzkumu Místo pro život pro rok 2015 je Praha aktuálně nejpřijatelnější bydliště ze všech krajů. Jako nejdůležitější kritérium vybrali letos respondenti výzkumu bezpečnost.

Podle výzkumu Místo pro život pro rok 2015 je Praha aktuálně nejpřijatelnější bydliště ze všech krajů. Jako nejdůležitější kritérium vybrali letos respondenti výzkumu bezpečnost. | foto: František Vlček, MAFRA

V Praze je blaze. Zvítězila ve výzkumu nejlepších míst pro život

  • 5
Pátý ročník výzkumu Místo pro život vyhrálo hlavní město. Největší váhu letos mělo, v jak bezpečném prostředí lidé žijí. Na druhém a třetím místě jsou Královéhradecký a Plzeňský kraj.

Nejméně nezaměstnaných, nejvíce vzdělaných, spousta možností kulturního vyžití i občansky prospěšných organizací. V Praze se zkrátka žije dobře a nyní to je potvrzeno i „na papíře“. Vyplynulo to ze srovnávacího výzkumu Místo pro život, ve kterém pro rok 2015 Praha obsadila první místo.

„Výzkum se provádí na základě pevných dat. Nejdříve jej vyplní 1 400 obyvatel, kteří přidělí různé stupně důležitosti osmi hodnoceným oblastem. Nejdůležitější oblastí je pro lidi letos bezpečnost,“ říká mediální zástupce Místa pro život Jakub Splavec.

Odborníci z daných oblastí, které zahrnují například ekologii nebo volnočasové aktivity, pak kraje vyhodnotí na základě pevných dat. Mezi pověřenými odborníky a osobnostmi byl letos například kardiochirurg Jan Pirk, rychlostní kanoista Martin Doktor nebo duchovní Zbigniew Czendlik.

Kde se žije nejlépe. Pořadí krajů

Tabulka uvádí pořadí kraje a podíl kraje vůči nejlepšímu výsledku

1. Praha 100,0
2. Královéhradecký kraj 96,7
3. Plzeňský kraj 95,6
4. Liberecký kraj 91,3
5. Jihočeský kraj 90,1
6. Vysočina 87,8
7.–8. Zlínský kraj 86,0
7.–8. Karlovarský kraj 86,0
9.–10. Pardubický kraj 85,1
9.–10. Jihomoravský kraj 85,1
11. Olomoucký kraj 81,8
12. Moravskoslezský kraj 80,8
13. Ústecký kraj 79,5
14. Středočeský kraj 78,8

  • Výzkum pořádá společnost Comuna ve spolupráci s Datank, která je zpracovatelem výzkumu.
  • Projekt mapující hodnotový žebříček a kvalitu života českého národa.
  • Provádí se dotazníkovým šetřením.
  • Kraje se hodnotí z pohledu 54 kritérií rozdělených do osmi oblastí: péče o děti a vzdělávání, zdravotnictví a sociální sféra, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost, ekologie a příroda.

Podle sociologa Daniela Prokopa je to právě výběr kritérií hodnocení, který může Prahu vyzdvihnout nad ostatní části republiky, nebo naopak upozadit.

„Pokud by se hodnotil pracovní stres, Praha by asi nevyhrála. Pokud mají vysokou váhu možnosti kulturního a sportovního vyžití, pak je mezi těmi nejlepšími. Často si neuvědomujeme, jaký je rozdíl mezi Prahou a chudšími regiony,“ domnívá se Prokop, který pracuje jako analytik výzkumu veřejného mínění a výzkumu trhu ve společnosti Median.

K letošnímu výsledku Místa pro život napomohl i fakt, že průměrná mzda je v hlavním městě nejvyšší v zemi a zdravotní péče je na lepší úrovni než ve většině krajů.

Praha zároveň vyhrála i speciální kategorii Skokan roku – získala ji za nižší znečištění ovzduší okyselujícími látkami, které klesly o 30 procent.

Tento výrazný meziroční pokles emisí byl dán zejména menším využitím největšího teplárenského zdroje na území Prahy – teplárny Malešice, která byla oproti předchozím letům v provozu jen méně než polovinu obvyklé roční provozní doby.

„Výsledky výzkumu mě samozřejmě potěšily, neboť dokazují, že i život ve velkoměstě, jako je Praha, může být obohacující a zábavný,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

„Je teď na nás, abychom neusnuli na vavřínech a příští rok úspěch zopakovali. Věřím, že spousta zajímavých projektů, které nyní pro lidi chystáme, bude Praze kladné body přinášet i nadále,“ dodala Krnáčová.

Vysoká kriminalita

Výzkum samozřejmě nejen chválil. Připomněl také zápory, které život v hlavním městě obnáší. Jde například o vyšší míru kriminality, nejmenší rozlohu zelených ploch a znečištění ovzduší nebo vysoký počet problémových uživatelů drog.

Praha ve výzkumu nevyhrává pravidelně, loni ji předběhl Plzeňský kraj. Letos si pomyslnou stříbrnou medaili odnesl Královéhradecký kraj, který si tak o příčku polepšil oproti loňskému roku. „Tento region získal nejlepší hodnocení v oblastech zdravotní a sociální sféry a v kvalitě pracovních podmínek,“ sdělil Splavec.

Třetí místo obsadil Plzeňský kraj, a to především díky vynikající péči o děti a vzdělání a díky kvalitním pracovním podmínkám.

„Bylo by určitě zajímavé se tomuto výzkumu dále věnovat, vrátit se k jednotlivým oblastem a zjistit, proč tomu tak v krajích je,“ uvažuje Prokop. Kdyby měl hlasovat sám a zohlednil socioekonomické ukazatele, vybral by si Prahu. „Jinak bych se ale zdržel hlasování, ostatní kraje neznám dostatečně,“ vysvětlil sociolog.