Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chce vlastní nemocnice, nápad si však ještě jednou přezkoumá

  13:44aktualizováno  14:42
Pražští radní předběžně kývli na nabídku ministerstva zdravotnictví. To na ně chce převést čtyři nemocnice: Bulovku, Thomayerovu nemocnici, podolskou porodnici a psychiatrickou léčebnu Bohnice. Město z nich chce vytvořit síť metropolitních nemocnic.
Pražský magistrát chce mít vlastní síť nemocnic. (Ilustrační foto)

Pražský magistrát chce mít vlastní síť nemocnic. (Ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Město si však chce ještě nechat udělat studii proveditelnosti. "Do dvou let bych chtěl studii dokončit. Měla by obsahovat i vývoj do budoucna a to na deset až dvanáct let. A měla by zohledňovat například i demografický vývoj," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Jeho náměstek pro zdravotnictví Ivan Kabický později upřesnil, že samotná studie bude hotová zřejmě příští rok na podzim. Další rok si město nechalo na to, než převod projde parlamentem.

Pražské nemocnice

Bulovka
Je známa AIDS centrem či infekční klinikou. Ročně ošetří přes 40 tisíc pacientů, ambulantně přes půl milionu lidí.

Thomayerova nem.
Má špičkové centrum dětské traumatologie. Ročně tu leží 40 tisíc lidí, ambulantně okolo 700 tisíc.

Porodnice v Podolí
Součástí je perinatologické centrum a poskytuje péči o novorozence s nízkou porodní hmotností. Loni tu bylo 5 075 porodů.

Léčebna Bohnice
Je největším psychiatrickým zařízením v Česku. Na 31 odděleních se léči asi 1 300 pacientů. Její součástí je i centrum krizové intervence a denní stacionář pro duševně nemocné.

Do konce roku chce rada ustavit řídící tým, kde budou zastoupeny všechny politické strany. Vznikne také několik expertních skupin, které budou projednávat například ekonomiku nemocnic nebo fungování jednotlivých zařízení.

Na základě studie proveditelnosti se vedení města definitivně rozhodne, zda zařízení převezme. Ale ani tak není jisté, že nemocnice skutečně získá. Rozhodnutí totiž bude záležet na Poslanecké sněmovně a Senátu.

Pokud budou souhlasit, magistrát by mohl nemocnice převzít nejdříve začátkem roku 2015. To už však může Praze vládnout úplně jiná koalice, na podzim roku 2014 se totiž uskuteční komunální volby.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda už dříve uvedl, že Praha chce vytvořit metropolitní síť péče, centralizovat ji a efektivně rozdělit mezi tato zařízení. Podle primátora by se měly všechny čtyři nemocnice vzájemně doplňovat, ne mezi sebou soupeřit. To by mělo zlepšit péči o pacienty.

Převod nemocnice do vlastnictví Prahy dohodl primátor Bohuslav Svoboda s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Původně měla Praha místo bohnické léčebny získat Nemocnici Na Homolce. To ale kritizovala TOP 09, s níž má ODS v Praze koalici. Proto se dohodli na kompromisu.

Proti plánu převzít nemocnice se už dříve postavili i někteří občanští demokraté, například zastupitel a poslanec Boris Šťastný. Upozorňoval, že hrozí privatizace nemocnice Na Homolce (více čtěte zde). Kritizoval také to, že magistrát nebude mít dost peněz, aby nemocnice utáhl.

Pražská radnice si proto nechala vypracovat studii toho, kolik jsou schopné nemocnice ušetřit sloučením do holdingu, kolik získají z pojištění, poplatků a kolik činí další výnosy. Primátor na jaře slíbil, že pokud by město na nemocnice opravdu nemělo, nevezme si je (více čtěte zde).

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Najdete na iDNES.cz