Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chce vlastní nemocnice, nápad si však ještě jednou přezkoumá

  13:44aktualizováno  14:42
Pražští radní předběžně kývli na nabídku ministerstva zdravotnictví. To na ně chce převést čtyři nemocnice: Bulovku, Thomayerovu nemocnici, podolskou porodnici a psychiatrickou léčebnu Bohnice. Město z nich chce vytvořit síť metropolitních nemocnic.
Pražský magistrát chce mít vlastní síť nemocnic. (Ilustrační foto)

Pražský magistrát chce mít vlastní síť nemocnic. (Ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Město si však chce ještě nechat udělat studii proveditelnosti. "Do dvou let bych chtěl studii dokončit. Měla by obsahovat i vývoj do budoucna a to na deset až dvanáct let. A měla by zohledňovat například i demografický vývoj," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Jeho náměstek pro zdravotnictví Ivan Kabický později upřesnil, že samotná studie bude hotová zřejmě příští rok na podzim. Další rok si město nechalo na to, než převod projde parlamentem.

Pražské nemocnice

Bulovka
Je známa AIDS centrem či infekční klinikou. Ročně ošetří přes 40 tisíc pacientů, ambulantně přes půl milionu lidí.

Thomayerova nem.
Má špičkové centrum dětské traumatologie. Ročně tu leží 40 tisíc lidí, ambulantně okolo 700 tisíc.

Porodnice v Podolí
Součástí je perinatologické centrum a poskytuje péči o novorozence s nízkou porodní hmotností. Loni tu bylo 5 075 porodů.

Léčebna Bohnice
Je největším psychiatrickým zařízením v Česku. Na 31 odděleních se léči asi 1 300 pacientů. Její součástí je i centrum krizové intervence a denní stacionář pro duševně nemocné.

Do konce roku chce rada ustavit řídící tým, kde budou zastoupeny všechny politické strany. Vznikne také několik expertních skupin, které budou projednávat například ekonomiku nemocnic nebo fungování jednotlivých zařízení.

Na základě studie proveditelnosti se vedení města definitivně rozhodne, zda zařízení převezme. Ale ani tak není jisté, že nemocnice skutečně získá. Rozhodnutí totiž bude záležet na Poslanecké sněmovně a Senátu.

Pokud budou souhlasit, magistrát by mohl nemocnice převzít nejdříve začátkem roku 2015. To už však může Praze vládnout úplně jiná koalice, na podzim roku 2014 se totiž uskuteční komunální volby.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda už dříve uvedl, že Praha chce vytvořit metropolitní síť péče, centralizovat ji a efektivně rozdělit mezi tato zařízení. Podle primátora by se měly všechny čtyři nemocnice vzájemně doplňovat, ne mezi sebou soupeřit. To by mělo zlepšit péči o pacienty.

Převod nemocnice do vlastnictví Prahy dohodl primátor Bohuslav Svoboda s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Původně měla Praha místo bohnické léčebny získat Nemocnici Na Homolce. To ale kritizovala TOP 09, s níž má ODS v Praze koalici. Proto se dohodli na kompromisu.

Proti plánu převzít nemocnice se už dříve postavili i někteří občanští demokraté, například zastupitel a poslanec Boris Šťastný. Upozorňoval, že hrozí privatizace nemocnice Na Homolce (více čtěte zde). Kritizoval také to, že magistrát nebude mít dost peněz, aby nemocnice utáhl.

Pražská radnice si proto nechala vypracovat studii toho, kolik jsou schopné nemocnice ušetřit sloučením do holdingu, kolik získají z pojištění, poplatků a kolik činí další výnosy. Primátor na jaře slíbil, že pokud by město na nemocnice opravdu nemělo, nevezme si je (více čtěte zde).

Autoři: ,Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Bomba, křičel klient azylového domu z okna. Pyrotechnik vyjel zbytečně

Policejní pyrotechnik (ilustrační snímek)

Deset lidí museli v sobotu odpoledne evakuovat policisté z azylového domu v pražské Bubenči. Jeden z klientů zařízení...

O Smíchov se povede ve volbách tuhý boj, v úspěch věří Piráti i STAN

(Ilustrační snímek)

Během necelých čtyř let si v Praze 5 všech osm politických uskupení zvolených do zdejšího zastupitelstva vyzkoušelo...

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Najdete na iDNES.cz