Podle výročních zpráv činily náklady všech čtyř nemocnic v roce 2009 zhruba 8,4 miliardy korun. Pokud by se Svobodův předpoklad naplnil, mohlo by se v holdingu ušetřit až 1,7 miliardy korun. (Ilustrační snímek)

Podle výročních zpráv činily náklady všech čtyř nemocnic v roce 2009 zhruba 8,4 miliardy korun. Pokud by se Svobodův předpoklad naplnil, mohlo by se v holdingu ušetřit až 1,7 miliardy korun. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Praha se bojí, že převzetí nemocnic neufinancuje. Zadala analýzu

  • 7
Praha váhá, zda od státu přijmout čtyři nemocnice. Nyní řeší, kolik bude provoz Homolky, Bulovky, Thomayerky a podolské porodnice stát a kolik by ušetřilo jejich sloučení do holdingu. Primátor Bohuslav Svoboda MF DNES řekl, že město nemocnice od státu nepřevezme, pokud by si nevydělaly na svoji obnovu.

"Nezastírám, že ekonomická otázka může způsobit, že řekneme ne," uvedl Svoboda.

Město prý nyní zpracovává analýzu toho, kolik jsou schopné nemocnice ušetřit sloučením do holdingu, kolik získají z pojištění, poplatků a kolik činí další výnosy.

Metropolitní nemocnice

Koncem prosince 2007 začalo vedení magistrátu s primátorem Pavlem Bémem připravovat převod Bulovky na metropolitní nemocnici. Do konce volebního období však žádné konkrétní kroky nepřipravilo. Metropolitní nemocnici má v programovém prohlášení i nová rada. Primátor Svoboda před měsícem nečekaně představil plán na převod hned čtyř nemocnic. Do půl roku rozhodne, zda k němu přistoupí.

"Říká se v teoriích o hospodaření nemocnic, že koncentrace prostředků, nákupů a provozní racionalizace může přinést úsporu až v řádu dvaceti procent," doplnil primátor.

Podle výročních zpráv činily náklady všech čtyř nemocnic v roce 2009 zhruba 8,4 miliardy korun. Pokud by se Svobodův předpoklad naplnil, mohlo by se v holdingu ušetřit až 1,7 miliardy korun.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň tvrdí, že všechna zařízení si na sebe vydělají sama. Peníze by proto Praha mohla použít na investice. Musí totiž počítat i s tím, že nemocnice bude třeba udržovat a postupně modernizovat.

Sám Svoboda přiznává, že do Bulovky je třeba v příštích letech investovat tři až čtyři miliardy korun. S privatizací či pronájmem nějaké části nemocnic nepočítá. Soukromníky by pustil případně pouze k tomu, aby poskytovali takzvanou nadstandardní péči.

Ani taková vyjádření však neuspokojila největšího kritika transakce, předsedu sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného (ODS). "Já, a pokud vím, tak ani jiný člen zastupitelstva, k tomu do této chvíle nedostal jediný podklad. Rád bych zahájil odbornou diskusi, ale nemám jediné číslo," uvedl Šťastný.

Město by mělo analýzu dokončit do pěti až šesti měsíců. Podle jejího výsledku začne jednat se státem o převodu nemocnic. K tomu je třeba speciální zákon.