Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha „Šlechtovku“ zatím neopraví, tendr za čtvrt miliardy zrušila

  17:20aktualizováno  17:20
Pražští radní zrušili čtvrtmiliardový tendr na opravu Šlechtovy restaurace ve Stromovce v Praze 7. Projekt je podle nich předražený a město na něj nemá peníze. Bude proto hledat jinou cestu, jak zchátralou památku opravit. Nechá vypracovat novou koncepci na využití Stromovky i Šlechtovy restaurace.

Šlechtova restaurace ve Stromovce čeká na rekonstrukci | foto: Martin MrázMF DNES

Praha, která památku vlastní, plánuje opravu Šlechtovy restaurace už několik let. Investici do obnovy objektu avizovala už v roce 2010. Tehdy se na rekonstrukci počítalo se 180 miliony korun. Později se částka vyšplhala až na čtvrt miliardy. Výběrové řízení na obnovu Šlechtovy restaurace vyhrála společnost Metrostav.

Smlouvu s ní však Praha nepodepsala. V průběhu zadávacího řízení se vyskytly problémy spočívající především ve finančních možnostech hlavního města.

Šlechtova restaurace

1689-1691 stavba Šlechtovy restaurace známé i jako Dvorana či Dolní letohrádek

1857 přistavěny arkády

1910 budova má současnou podobu

1950 zemřel majitel Václav Šlechta

1978 objekt poprvé vyhořel

1980 druhý likvidační požár

2001 rozhodnuto o opravách

2002 budovu poničila povodeň

O nutnosti oprav se znovu výrazněji začalo mluvit v létě roku 2011 poté, co se v blízkosti památky sesunul svah. Samotnou budovu však nepoškodil (více čtěte zde).

O rok později zvítězila Šlechtova restaurace v anketě iDNES.cz, která se čtenářů ptala, kterou pražskou památku by nejraději zachránili (podrobnosti najdete zde). Památka přitom bezútěšně chátrala dál.

Začátkem letošního srpna došlo k zásadnímu obratu. Pražský radní Václav Novotný oznámil, že Praha vyhlášený čtvrtmiliardový tendr na opravu slavné Šlechtovy restaurace pravděpodobně zruší. Nyní se tak skutečně stalo.

"Nechápu, proč by město mělo dávat 250 milionů za opravu jedné budovy, když celý zámecký areál Ctěnice byl zrekonstruován za 350 milionů," řekl k tomu náměstek primátora Václav Novotný.

Pro Prahu není podle jeho slov problém peníze najít a zahájit práce. "Jenže kdybychom to udělali a dokončili toto výběrové řízení, pak bychom tu částku, která je naprosto neadekvátní a nehorázná, posvětili coby přiměřenou. To naprosto odmítám. Zadat nový projekt a vyhlásit nové výběrové řízení jsme schopni zhruba do dvou měsíců," dodal Novotný.

Další příčinou zrušení tendru je skutečnost, že Šlechtova restaurace byla zasažena povodněmi, a to jak v roce 2002, tak letos. Objekt se nachází v záplavovém území, a tak hrozí další poškození velkou vodou. Před rekonstrukcí bude proto nutné vyřešit protipovodňová opatření.

Šlechtova restaurace ve Stromovce na barevné pohlednici z počátku 20. století.

Šlechtova restaurace ve Stromovce na barevné pohlednici z počátku 20. století.

Před 100 lety. Slavná Šlechtova restaurace v dobách největší slávy

Před 100 lety. Slavná Šlechtova restaurace v dobách největší slávy

Skelet Šlechtovy restaurace  ve Stromovce drží jen za pomoci podpůrné konstrukce

Skelet Šlechtovy restaurace ve Stromovce drží jen za pomoci podpůrné konstrukce

Šlechtova restaurace nebo také Dvorana či Dolní letohrádek stojí na břehu bývalého rybníka. V její blízkosti ústí Rudolfova štola. Původní raně barokní letohrádek byl postaven v letech 1689 až 1692 prezidentem české komory hrabětem Kryštofem Františkem Wratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I. Malíř Jan Jakub Steinfels vyzdobil hlavní sál stropní freskou znázorňující antické bohy.

Ve výklenku proti vchodu byla v umělé krápníkové jeskyni umístěna fontána s bronzovou plastikou Poseidona. V následujících desetiletích byl letohrádek využíván jako sklad sena a obilí pro oboru a jen před příjezdem Habsburků byl vždy příležitostně opraven.

Velká lidová slavnost se tu konala například v roce 1792 u příležitosti korunovace císaře Františka II. Roku 1803 nechal císař na popud hraběte Chotka Královskou oboru otevřít pro veřejnost a ta se stala vyhledávaným místem Pražanů. Pražský kavárník Václav Steinitz si budovu pronajal a od 20. let 19. století zde provozoval restauraci.

V letech 1855 až 1858 letohrádek přestavěl v novogotickém slohu Bernard Grueber. V roce 1882 si již přestavěnou budovu pronajal Václav Šlechta, který restauraci provozoval až do 2. světové války. Po válce byla restaurace znárodněna a v 60. letech pro havarijní stav uzavřena.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Další z rubriky

D7 blokovala nehoda autobusu, na D11 se srazilo šest aut

Řidič kamionu na D5 usmrtil muže (13.2.2017).

Dálnici D7 u Makotřas na Kladensku uzavřela ráno ve směru na Chomutov nehoda dvou osobních auta a autobusu. Zavřená...

Primabalerína, která miluje Holešovice. Tramvají to má 10 minut do centra

Se psem Jackem objevují hlavně Stromovku.

Když se před pěti lety vracela primabalerína Andrea Kramešová do Národního divadla, hledala byt blízko centra a zároveň...

Moderní kamerový systém rozezná teroristu a ohlídá i městské parkování

Vladimír Mařík mladší, CertiCon  (09.03.2018)

Magistrát chce v příštích deseti letech posilovat městský kamerový systém. Podle Vladimíra Maříka ml. ze společnosti...

Najdete na iDNES.cz