Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané se budou moci ptát zastupitelů bez jejich dovolení

  14:55aktualizováno  14:55
Pražané budou moci na jednání zastupitelstva pokládat zastupitelům a radním dotazy v rámci takzvaných interpelací. A to i bez toho, aby museli zastupitelé o jejich vystoupení hlasovat a odsouhlasit je. Změnu jednacího řádu schválili zastupitelé a platit začne od příštího zasedání na konci února.

Na Mariánském náměstí v Praze se 3. listopadu konala demonstrace odpůrců stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova. Z moravského města dojelo dvěma autobusy několik desítek demonstrantů, aby se zúčasnili jednání zastupitelstva. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ten, kdo se bude chtít zastupitelů na něco zeptat, bude muset přijít do budovy magistrátu na půl desátou dopoledne a tady předat na papíře svůj dotaz se jménem. Vystoupit bude moci od 12:30 do 13:15. Těm, na které se nedostane, zastupitelé písemně odpoví do třiceti dnů.

"Široká veřejnost teď může chodit na jednání a tam žádat zastupitele o vysvětlení a odpověď na konkrétní dotaz, kauzu či problém, který je trápí. Je to jeden z mnoha kroků, při kterých se snažím maximálně otevřít úřad široké veřejnosti," řekl primátor Bohuslav Svoboda.

Dosud to fungovalo tak, že Pražané předali úřednicím dotazy. Zastupitelé následně hlasovali o tom, zda řečník smí vystoupit. Hlasování nyní odpadne a lidé budou moci jít k řečnickému pultíku rovnou.

Pořadí, ve kterém budou lidé přistupovat k řečnickému pultíku, vylosují magistrátní úředníci. Nebude tedy záležet na tom, kdo dřív s dotazem přijde. Tento systém má zabránit tomu, aby si některý z tazatelů před každým jednáním přivstal, a vždy mluvil pouze on.

Elektronicky se zeptat nejde, lidé by zahltili úřad

Každý z řečníků bude mít na své vystoupení tři minuty. Politici budou moci svou odpověď rozložit do pěti minut. Když bude mít někdo doplňující dotaz, musí ho stihnout za minutu - a politik odpoví za dvě minuty.

Podat interpelaci v elektronické podobě nebude možné. Podle primátora Bohuslava Svobody by to technicky šlo, ale lidé by pak magistrát zahltili dotazy - psali by totiž i ti, kterým na odpovědi nezáleží, ale ptají se pouze proto, že je jednoduché dotaz zaslat.

Změnu jednacího řádu podpořily všechny strany. Pouze ČSSD měla k návrhu dvě výtky. Sociálním demokratům vadí čas, kdy mají lidé předat magistrátním úředníkům své dotazy. Chtěli ji posunout z půl desáté na půl jedenáctou, aby lidé v magistrátní budově nemuseli "tvrdnout" až od 9:30 do 12:30.

Zároveň jim také vadilo, že lidé mohou interpelovat i řadové zastupitele, kteří nejsou například ani radními ani předsedy jednotlivých zastupitelských výborů.

Autoři: ,Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Asi třináctiletého chlapce srazilo auto v pražských Jinonicích, nehodu nepřežil. Okolnosti srážky řeší policie, která...

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Najdete na iDNES.cz