Pražané se mají nejlépe z celé republiky. I přes nejvyšší životní náklady

  15:53aktualizováno  15:53
Obyvatelé Prahy se mají dobře. Nejlépe z celé republiky. Za svoji výplatu si totiž mohou koupit o třetinu víc než průměrný Čech. A to i když se započítají vyšší náklady na život v metropoli. Ukázala to studie, která sleduje úroveň kupní síly obyvatelstva v jednotlivých českých okresech.

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V Praze bejvávalo blaze. Tak se jmenoval oblíbený televizní pořad, který divákům v devadesátých letech přibližoval historii lidové zábavy a humoru v hlavním městě. Ovšem v Praze je "blaze" i dnes. Alespoň co se týče bohatství místních obyvatel v porovnání s ostatními lidmi v Česku.

Potvrzuje to studie společnosti Incoma GfK, která sleduje takzvanou "úroveň kupní síly obyvatelstva". Zjednodušeně řečeno jde o to, že se Pražané nemusí tak ohlížet na stav svého rodinného rozpočtu jako třeba Moravané či lidé žijící v menších městech.

"Regionální rozdíly se přitom neustále prohlubují," upozorňuje Tomáš Drtina ze společnosti, jež analýzu zpracovala. Podle něj tak pokračuje trend z minulých let, kdy bohatší oblasti stále více zvyšují svůj náskok na úkor ekonomicky slabších regionů.

Území Česka přitom nesleduje ve světě zažité rozdělení: bohatší sever, chudý jih. Aktuální je u nás naopak dělení na bohatý západ, chudší východ. Praha a její okolí je pak jakýmsi samostatným ostrovem.

Dobře se mají i lidé žijící za Prahou

"Úroveň kupní síly v přepočtu na obyvatele je pochopitelně nejvyšší v Praze, ta převyšuje český průměr o 32 procent," říká Drtina. Vliv blízkosti hlavního města je pak patrný v obcích v jejím okolí.

Nejlépe si tak žijí lidé z Říčan, Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi či z Čelákovic. Právě tato města se umístila hned za Prahou na druhém až čtvrtém místě v rámci celé republiky. Až na pátém místě je pak západočeská Plzeň.

Třeba obyvatelé třináctitisícových Říčan mají ročně jen o šest procent méně peněz než Pražané.

Ovšem říčanské radnici tato čísla zas takovou radost nedělají. "Většina našich obyvatel dojíždí za prací do Prahy a platy jsou tam vyšší než jinde," říká místostarostka Říčan Karla Egidová.

Zároveň dodává, že to pro obec mnoho výhod nemá. "Daň z příjmu se odvádí státu a ne obci, takže na koupěschopnosti našich obyvatel nezbohatneme. U nás občané odvádějí jen například poplatky za psy a popelnice. Utrácet pak jezdí většinou do Prahy," vysvětluje Egidová.

Vyšší platy, ale i vyšší náklady

Nejhůře jsou na tom města na severu Čech a Moravy jako Bílina, Studénka či Krupka a Karviná. "Částečnou útěchou pro domácnosti s nižší kupní silou může být fakt, že život v 'bohatších' městech s sebou zpravidla nese i vyšší životní náklady," uklidňuje možné sociální napětí Drtina.

Ačkoliv mimopražští občané teď mohou k hlavnímu městu závistivě vzhlížet, obyvatelé ekonomicky vyspělých států Evropy by se do české metropole určitě nehrnuli. Pražské domácnosti totiž svým bohatstvím dosahují jen necelých 78 procent průměru obyvatel Evropské unie.

"Průměrný Čech má pak navíc asi o 42 procent nižší příjmy, se kterými může disponovat, než průměrný Evropan. Nicméně jsme na tom stále o něco lépe než například Polsko, Maďarsko či Slovensko. Posledně jmenovaná země se nám ovšem hodně přibližuje," dodává Drtina.

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Pražští politici zneužívají radniční noviny, tvrdí analýza sdružení Oživení

Ilustrační snímek

Za vaše peníze vám řekneme, jak jsme skvělí. Podobným nešvarem ze strany vedení radnice trpěla před volbami řada...

V Braníku hořelo auto, někdo na něj napsal název přepravní služby Uber

V pražském Braníku hořelo auto s nasprejovaným názvem Uber. (19.10.2018)

K požáru automobilu v pražském Braníku vyjížděli brzy ráno hasiči. Podle policie vozidlo s nasprejovaným nápisem Uber...

V baru mě zkopali, když jsem chtěla pivo s sebou, tvrdí žena

Dívka ukazuje rozbitou hlavu poté, co ji podle jejích slov napadla v baru...

V jednom z barů na Vinohradech údajně napadla čtveřice mužů dva hosty. Ženu s partnerem napadli agresoři podle jejího...

Najdete na iDNES.cz