Pražský ostrov Kampa.

Pražský ostrov Kampa. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Pražanům slouží internetová mapa metropole, nabízí odpočinek a služby

  • 0
Pražanům, kteří se chtějí českou metropolí procházet nebo jezdit na kole, je určen netradiční průvodce, který mapuje Prahu z pohledu chodců a cyklistů. Tipy na procházky a výlety, ale třeba i nekuřácké kavárny nebo kulturní zařízení najdou na internetové adrese www.zelenamapa.cz.

Takzvanou Zelenou mapu připravilo pro všechny zájemce sdružení Auto*Mat. Tento koncept funguje v mnoha městech po celém světě od roku 1992, kdy v New Yorku vznikla první mapa. V Česku ji má kromě Prahy jen Český Krumlov.

"Portál nabízí zcela jiný pohled, protože jeho měřítkem je chodec. Osou mapy jsou pohodlné pěší trasy, místa ke sportu, odpočinku nebo zelené kouty města. V ulicích jsou vyznačeny kavárny, obchody a služby, které stojí za to znát," vysvětluje vedoucí týmu autorů Zelené mapy Vratislav Filler.

Pražanům je k dispozici i tištěná verze

Na stránkách tak návštěvníci najdou například nekuřácké restaurace a kavárny, zařízení, do kterých mohou i děti, nebo místa přátelská k cyklistům. Všechny filtry se navíc dají kombinovat. "Je to báječná věc. Jistě to využiji v každodenním životě," říká cyklista Jakub Skála, který se po městě přepravuje výhradně na kole.

Kromě internetové podoby existuje už od loňského listopadu i verze tištěná, kterou rozdávají vybrané podniky po celé Praze.

Internetová mutace nabízí ovšem oproti té na papíře daleko více tipů a podle tvůrců se navíc bude stále vyvíjet. "Současné kategorie budeme rozšiřovat a chceme přidávat nové," prohlásil Filler.

Kromě míst k navštívení ukazují stránky i některá problematická místa. Jde třeba o lokality ohrožené developerskou výstavbou nebo dopravně nebezpečná místa.

Mapy na jednom místě

Kromě této specifické mapy byla ve čtvrtek spuštěna další mapová služba. Hlavní město ji zprovoznilo na stránkách www.geoportalpraha.cz. Pražané tu na jednom místě najdou například mapu územního plánu, cenovou mapu, ale také třeba atlas životního prostředí.

Zajímavostí jsou Císařské otisky stabilního katastru či první pražský katastr nemovitostí z 20. let 19. století. Portál má podle náměstka primátora Josefa Noska sloužit běžné veřejnosti, studentům i odborníkům. "Lidé se nyní mohou na jednom místě dostat k informacím, které jinak zdlouhavě získávají na různých úřadech," uvedl Nosek.