Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praze chybí stovky zdravotníků. Podle lékařské komory se zhoršuje péče

  15:10aktualizováno  15:10
Pražským nemocnicím chybí už několik měsíců stovky zdravotníků. Na problém upozornila Česká lékařská komora. Podle jejího prezidenta Milana Kubka je sester a lékařů tak málo, že péče, kterou poskytují pacientům, není bezpečná.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC

Nemocnice v metropoli se už déle než rok potýkají s nedostatkem zdravotníků. Chybějí jich stovky. Například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze v současnosti postrádá asi 70 sester a tři lékaře. V Nemocnici Na Bulovce je to 47 sester, a dokonce dvacet lékařů. Podobně jsou na tom i další zařízení.

Kvůli stupňující se personální krizi uspořádali v úterý odboráři společně s Českou lékařskou komorou (ČLK) mimořádný briefing, na kterém vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku k urychlenému svolání mimořádné koaliční rady vlády rozšířené o zástupce krajů. Nedostatek lékařů a sester má už totiž podle nich vliv na úroveň péče o pacienty.

„V současnosti už je zdravotníků tak málo, že péče, kterou poskytují pacientům, není bezpečná,“ řekl prezident ČLK Milan Kubek. Komora se podle něj prý opakovaně během prošetřování stížností setkává s tím, že nebylo zajištěno dostatečné množství personálu.

Kolik chybí lékařů a sester

Thomayerova nemocnice 70 sester

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 70 sester, 3 lékaři

Nemocnice Na Bulovce 47 sester, 20 lékařů

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady 60 sester

Nemocnice Na Homolce 11 sester, 7 lékařů

Ústřední vojenská nemocnice 56 pracovníků (jde o nelékařský zdravotnický personál)

IKEM 22 sester

Pozn.: stav za duben 2016 ve vybraných nemocnicích

Zdroj: Tisková oddělení nemocnic

„Na oddělení byla jen jedna sestra, v dané chvíli musela na ambulanci. Mezitím jiný pacient spadl z postele, zranil se, zhoršil se mu zdravotní stav a zdravotníci na to přišli pozdě, protože se nemohli rozdvojit,“ popsal MF DNES jeden z prošetřovaných případů Kubek a vzápětí přidal další, kdy sloužil sám lékař bez dostatečné kvalifikace, který špatně vyhodnotil situaci.

„Proto požadujeme, abychom mohli kontrolovat množství personálu v nemocnicích,“ vysvětlil Kubek. Tvrdí, že ve většině českých nemocnic je porušován zákoník práce. Zdravotníci prý musí pracovat pětašedesát hodin týdně a například chirurg, který nastoupí do služby v sobotu ráno a je v nemocnici celý víkend, musí ještě v pondělí ráno operovat.

„Pokud by lékaři dodržovali zákoník práce, pak je řada nemocnic už zavřená,“ zdůraznil prezident České lékařské komory. Ta včera společně s odboráři předložila plán, který má zažehnat krizi v českém zdravotnictví a který chce předložit vládě.

Daň za poškozování zdraví

V materiálu kromě zmíněné možnosti kontrol početního stavu nemocničního personálu požadují například uvalení zdravotní daně na tabák a na alkohol nebo sjednocení způsobu odměňování ve všech zdravotnických zařízeních, která zřizuje stát, města či obce.

Kromě toho chtějí, aby všechny pojišťovny platily všem zdravotnickým zařízením za stejné výkony stejné peníze, bez ohledu na to, komu nemocnice či poliklinika patří. Plán se dotýká i vzdělávání lékařů a zdravotních sester, které nemá být zbytečně dlouhé a zbytečně náročné, ale kvalitní a intenzivní. S vládou se chtějí setkat ihned po návratu Bohuslava Sobotky ze Spojených států.

Personálu chybí víc, než nemocnice přiznají, varují odbory

„V současnosti nám chybí asi sedmdesát sester. Lékaři nám začínají odcházet a potýkáme se s jejich velkou fluktuací,“ říká například mluvčí Thomayerovy nemocnice Ondřej Macura s tím, že nemocnice už musela zavřít asi osmdesát lůžek.

Stejný počet sester momentálně postrádá i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) se sídlem na Karlově náměstí. Celkový počet uzavřených lůžek je podle mluvčího Filipa Brože v řádu jednotek procent z celkové kapacity. Přesto musela nemocnice už jedno oddělení uzavřít.

Odboráři upozorňují, že situace může být ještě horší, než se tváří oficiální statistiky. „Jedna nemocnice nám například řekla, že jí chybí padesát sester a pro média uvedla dvacet. A kdyby měla poskytovat kvalitní péči, potřebovala by jich stovku,“ dodala předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky Dagmar Žitníková.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Hlavní město láká cizince, nárůst je znát už i ve školkách

List New York Times Vltavu zařadil Vltavu na seznam nejhezčích evropských...

V metropoli se usazuje čím dál více cizinců. Už to však nejsou ti, kteří žijí sami a vydělané peníze posílají domů, ale...

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

Praha chce odkoupit lom Požáry a udělat z něj přírodní koupaliště

Vápencový lom ve Štramberku.

Hlavní město zvažuje, že za miliony koupí vápencový lom Požáry v Řeporyjích. Chce ho rekultivovat a vytvořit z něj...

Najdete na iDNES.cz