Takto by měla vypadat nová čistička v Praze v Troji.

Takto by měla vypadat nová čistička v Praze v Troji. | foto: MHMP

Pražská čistička je předražená, tvrdí odvolaný šéf fondu životního prostředí

  • 3
Spory kolem pražské čističky odpadních vod se dostaly do druhé fáze. Nejdříve se o tendru na její výstavbu pohádaly TOP 09 s ODS a ČSSD. Nyní přišel bývalý ředitel fondu životního prostředí Libor Michálek s tvrzením, že čistička je předražená a 500 milionů si chystala "ulít" pražská ODS. Ta to popírá.

Bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek v České televizi mluvil o přestavbě čističky odpadních vod hlavního města takto: "Informace byla v tom smyslu, že došlo k dohodě, že u zakázky, která byla nadhodnocená odhadem o tři miliardy, bude řádově 500 milionů rozděleno mezi dvě části této politické strany."

Dodal také, že jednání kolem pražské čističky se odehrála v září letošního roku.

Televize se ho v tu chvíli ptala na kauzy kolem zmanipulovaných zakázek, jež odhalila MF DNES. Michálek se to podle svých slov dozvěděl od svého náměstka Dušana Fibingra. Tento rozhovor však není nahraný a Michálek žádné důkazy nepředložil.

ČISTIČKA V TROJI

Přestavba a rozšíření má proběhnout postupně ve třech fázích a přijde na více než 15 miliard korun. První etapa Aféra se týká již první fáze - ta má stát zhruba 6 miliard a 200 milionů korun. Tento tendr na přestavbu a rozšíření Praha vyhlásila 14. září letošního roku. Řadí se tedy mezi zakázky na poslední chvíli. Navíc se soutěže mohou účastnit i společnosti s anonymními akcionáři.

Fibingr to Michálkovi do očí popřel a označil za výmysl. Odmítá to i pražská ODS. Fibingr vysvětloval, že museli tendr čističky řešit rychle, aby Česku nehrozily pokuty, a kvůli riziku mezinárodní arbitráže.

Hlavní město vyhlásilo výběrové řízení na čističku 14. září, tedy v době, kdy Prahu ještě vedl primátor Pavel Bém, bylo navíc krátce před říjnovými komunálními volbami.

"Nejsem členem vedení ODS ani pražské ODS, ale kdybych byl, tak by mne obsah vaší otázky urazil. Vedení fondu životního prostředí neznám a tendr na novou vodní linku čistírny se odehrává podle nejpřísnějších podmínek EU," reagoval na Michálkovo tvrzení exprimátor Bém.

"Obvinění, která pan Michálek vyřkl, jsou velmi závažná. Vyzývám ho, aby veškeré informace ihned zveřejnil a předal policii všechny důkazy. Především by měl označit konkrétní osoby z pražské ODS, kterou ve svém prohlášení zmiňuje," přidal se šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Důkazy a vyšetřování požaduje i primátor Bohuslav Svoboda. Navíc slibuje do několika dní analýzu projektu. "Žádám všechny, kdo mají nezvratné informace o nezákonném jednání v rámci výběrového řízení na čistírnu, aby se obrátili na policii," reagoval Svoboda.

SPORNÁ MÍSTA V TENDRU

Do podmínek pro uchazeče o zakázku za 6,2 miliardy se dostalo několik bodů, které mohou část firem vyřadit. Několik opozičních zastupitelů z TOP 09 upozorňuje, že podmínky vypadají, jako by byly šité na míru vybrané společnosti. Nejtvrdším parametrem, který řada českých firem nesplní, je kombinace tří bodů.

Vítěz musí mít projektanta, který podobnou akci chystal pro milionové město. Současně má stavební firma mít dvoumiliardový obrat v opravách čističek a navrch obří zkušenosti s provozováním čističky. Vítěz musí mít například k dispozici šest lodí nebo šest rypadel.

Podmínky doplnil do tendru odbor městského investora Jiřího Tomana. Sám Toman to hájí: "Magistrát se potřebuje ujistit, že vítěz bude mít dost peněz. Zaplaceno totiž dostane až po dokončení prací a spuštění čističky."