Legálních ploch pro tvorbu graffiti v Praze pomalu přibývá.

Legálních ploch pro tvorbu graffiti v Praze pomalu přibývá. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Pražská energetika nechá pomalovat trafostanice, oslovila i sprejery

  • 19
Pražská energetika (PRE) se rozhodla nechat zkrášlit nevzhledné trafostanice na pražských sídlištích. Vypsala proto ideovou soutěž na jejich výzdobu nazvanou "PREdělej to po svém!". Od zajímavých námětů si společnost slibuje, že je nikdo neponičí.

Pro vytvoření návrhů oslovila Pražské energetika studenty uměleckých škol i sprejery "z ulice". Zapojit se mohla ale i široká veřejnost. Návrhů se sešlo 411. Porota z nich vybrala 14 nejzajímavějších, které se objeví na jednotlivých místech.

Výběr legálních ploch pro graffiti

* betonová zeď u zastávky tramvaje Těšnov
* tramvajová trať Braník - Modřany v úseku zastávek Pobřežní cesta
* ulice Sulická v Praze 4 v místě železničního podjezdu
* areál Gutovka
* plocha TJ Lokomotivy Vršovice
* zeď podpírající komunikaci Strakonická a nájezd na Barrandovský most ve směru z Radotína do Braníku

Na pomalování trafostanic podle vítězných návrhů si PRE najme certifikovanou firmu. Podle mluvčího společnosti Petra Holubce je to z důvodu bezpečnosti. "Cokoli, co souvisí s trafostanicemi podléhá velmi přísným bezpečnostním pravidlům," vysvětlil.

PRE si od pomalování trafostanic slibuje, že je nebude muset tak často čistit od graffiti, protože ostatní sprejeři budou mít k malbám respekt.

Kurátor soutěže a producent street artu Viktor "Čistič" Rosinsky se ale obává, že projekt zmíněný efekt nepřinese. Pokud společnost jen nechá nějakou firmu namalovat na trafostanici autorský návrh, riskuje podle něj brzké zničení.

Podle něj je totiž česká graffiti společnost specifická - má přesně danou hierarchii. "Vědí, že díla některých konkrétních respektovaných autorů nebo konkrétní místa se nepřemalovávají. A tohle pravidlo dodržují," vysvětlil Rosinsky.

Přibude legálních ploch, radnice tak možná ušetří miliony

Větší šanci na zachování mají i díla na za tímto účelem vyhrazených plochách. A těch by v Praze mělo v nejbližší době přibýt hned několik. "V této chvíli je plně funkční graffiti wall v železničním podjezdu v Sulické ulici. K našemu potěšení se zájem potvrdil, a proto se rozběhla jednání o dalších plochách," uvedla zastupitelka Prahy 4 Lucie Michková.

Přibýt by tak měla minimálně další desítka ploch. Další legální místa pro graffiti vzniknou i v jiných městských částech. Radnice se snaží oslovit i majitele soukromých objektů.

Paralelně se vznikem nových ploch radnice pokračují v boji se sprejery, kteří tvorbu na legálních stěnách odmítají. Například Praha 2 za poslední tři roky do antigraffiti nátěrů vložila více než 22 milionů korun.