Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská Loreta ukáže dlouho skrývané barokní fresky z podzemí

  10:15aktualizováno  10:15
V pražské Loretě začala výstava, která ukazuje unikátní výzdobu tamní krypty. Historici ji otevřeli možná po stovkách let. Místní fresky jsou podle nich v Česku jedinečné. Podzemní prostor však zůstane uzavřen, nesmí být narušeno jeho jedinečné klima, které fresky zachovalo.

Uzavřená na chvíli krypta ukázala svou jedinečnou krásu. Pohled do interiéru krypty pod kostelem Narození Páně (1663-64). | foto: Loreta Praha

"Je to něco naprosto unikátního, krypty jsou pod každým větším kostelem, ale s tak nádhernými malbami patrně v celém Česku nejsou," neskrýval nadšení ze zachovalých barokních fresek a malovaných rakví Ladislav Bartoš z Národního památkového ústavu.

Zarážející není jen jejich kvalita, daná unikátním klimatem v uzavřeném prostoru, ale také technika, jakou jsou namalovány. "Byla použita takzvaná chiaroscura, tedy pouze odstíny černé a šedivé barvy," vysvětlila kurátorka výstavy Markéta Baštová.

Výstava v Loretě

Lidé vstoupí do trojrozměrného modelu krypty. Expozice nabídne i projekci filmu z průběhu otevření krypty, fotky a výsledky restaurátorského průzkumu maleb. Další exponáty přiblíží praxi pohřbívání v řádových kryptách.

Kde: V patře loretánského ambitu od 4. května do 30. září 2012.

Krypta skrývá desítky let netušené nástěnné malby z r. 1664 v odstínech černé a šedé. Jsou velmi zachovalé díky klimatu. Zobrazují pomíjivost života a křesťanskou smrt. Jsou zde i rakve s lidovými barokními motivy.

Autorem maleb je patrně kapucínský řádový malíř, který stěny v roce 1664 pomaloval podle vlámských a holandských grafických vzorů na objednávku tehdejší patronky Lorety Alžběty Apolonie hraběnky Kolowratové. Krásné jsou i zbytky dřevěných rakví zdobených barokními lidovými vzory.

Předlohou byl Rembrandtův lept

O existenci fresek nikdo desítky let nevěděl a v podstatě se na ně přišlo náhodou. "Krypta byla možná uzavřena staletí," podotkl Bartoš.

Členové řádu kapucínů spatřili poprvé kryptu loni na jaře. Odsunuli tehdy kamennou desku v podlaze loretánského kostela Narození Páně a po strmých schodech sestoupili do přítmí podzemní krypty.

Zmínku, že by pod zemí mohlo být něco jedinečného, se dozvěděli kurátoři Lorety manželé Baštovi z dochovaných písemných materiálů. "Pak jsme dlouho vyřizovali různá povolení a připravovali bezpečné otevření, abychom nic neponičili. Otevřít dlouho zabedněnou kryptu totiž není vůbec jednoduché," podotkl Petr Bašta.

Kresby zobrazují pomíjivost života, smrt a následné zmrtvýchvstání.

Jedna z unikátních fresek z krypta v pražské Loretě - skeleton s kosou (1664).

"Předlohou hlavní vyobrazené scény Vzkříšení Lazara se stal známý Rembrandtův lept, který později inspiroval řadu umělců napříč staletími. Loretánská freska je pozoruhodná tím, že je velmi ranou reakcí na Rembrandtovo dílo a vznikla ještě za jeho života," popsal Bašta.

Málokdy se stává, že se něco tak unikátního v centru Prahy ještě podaří objevit. "Ale třeba nás ještě další překvapení čekají," dodal památkář.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Témata: Praha, Umělec

Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Hnutí Pro Prahu podle bývalé šéfky dluží peníze, přesto vede velkou kampaň

Předvolební plakát strany Starostové pro Prahu. (7.9.2018)

Srdce z linek metra bylo v hlavním městě vidět před čtyřmi lety skoro na každém kroku. Miliony vložené do velké kampaně...

Najdete na iDNES.cz