Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská Loreta ukáže dlouho skrývané barokní fresky z podzemí

  10:15aktualizováno  10:15
V pražské Loretě začala výstava, která ukazuje unikátní výzdobu tamní krypty. Historici ji otevřeli možná po stovkách let. Místní fresky jsou podle nich v Česku jedinečné. Podzemní prostor však zůstane uzavřen, nesmí být narušeno jeho jedinečné klima, které fresky zachovalo.

Uzavřená na chvíli krypta ukázala svou jedinečnou krásu. Pohled do interiéru krypty pod kostelem Narození Páně (1663-64). | foto: Loreta Praha

"Je to něco naprosto unikátního, krypty jsou pod každým větším kostelem, ale s tak nádhernými malbami patrně v celém Česku nejsou," neskrýval nadšení ze zachovalých barokních fresek a malovaných rakví Ladislav Bartoš z Národního památkového ústavu.

Zarážející není jen jejich kvalita, daná unikátním klimatem v uzavřeném prostoru, ale také technika, jakou jsou namalovány. "Byla použita takzvaná chiaroscura, tedy pouze odstíny černé a šedivé barvy," vysvětlila kurátorka výstavy Markéta Baštová.

Výstava v Loretě

Lidé vstoupí do trojrozměrného modelu krypty. Expozice nabídne i projekci filmu z průběhu otevření krypty, fotky a výsledky restaurátorského průzkumu maleb. Další exponáty přiblíží praxi pohřbívání v řádových kryptách.

Kde: V patře loretánského ambitu od 4. května do 30. září 2012.

Krypta skrývá desítky let netušené nástěnné malby z r. 1664 v odstínech černé a šedé. Jsou velmi zachovalé díky klimatu. Zobrazují pomíjivost života a křesťanskou smrt. Jsou zde i rakve s lidovými barokními motivy.

Autorem maleb je patrně kapucínský řádový malíř, který stěny v roce 1664 pomaloval podle vlámských a holandských grafických vzorů na objednávku tehdejší patronky Lorety Alžběty Apolonie hraběnky Kolowratové. Krásné jsou i zbytky dřevěných rakví zdobených barokními lidovými vzory.

Předlohou byl Rembrandtův lept

O existenci fresek nikdo desítky let nevěděl a v podstatě se na ně přišlo náhodou. "Krypta byla možná uzavřena staletí," podotkl Bartoš.

Členové řádu kapucínů spatřili poprvé kryptu loni na jaře. Odsunuli tehdy kamennou desku v podlaze loretánského kostela Narození Páně a po strmých schodech sestoupili do přítmí podzemní krypty.

Zmínku, že by pod zemí mohlo být něco jedinečného, se dozvěděli kurátoři Lorety manželé Baštovi z dochovaných písemných materiálů. "Pak jsme dlouho vyřizovali různá povolení a připravovali bezpečné otevření, abychom nic neponičili. Otevřít dlouho zabedněnou kryptu totiž není vůbec jednoduché," podotkl Petr Bašta.

Kresby zobrazují pomíjivost života, smrt a následné zmrtvýchvstání.

Jedna z unikátních fresek z krypta v pražské Loretě - skeleton s kosou (1664).

"Předlohou hlavní vyobrazené scény Vzkříšení Lazara se stal známý Rembrandtův lept, který později inspiroval řadu umělců napříč staletími. Loretánská freska je pozoruhodná tím, že je velmi ranou reakcí na Rembrandtovo dílo a vznikla ještě za jeho života," popsal Bašta.

Málokdy se stává, že se něco tak unikátního v centru Prahy ještě podaří objevit. "Ale třeba nás ještě další překvapení čekají," dodal památkář.

Autor:


Témata: Praha, Umělec

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

Trumfem hnutí ANO do voleb v Praze 6 má být exministr Pilný

Ministr financí Ivan Pilný (8. července 2017).

Hnutí ANO pro letošní komunální volby v Praze 6 vsadí na bývalého ministra Ivana Pilného, proti kterému se postaví...

Zastupitelé o Libeňském mostu nerozhodnou, neprošel program

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Ačkoliv pražští radní za ANO a ČSSD podpořili záměr zbourat Libeňský most kvůli jeho špatnému stavu a na jeho místě a...

VIDEO: Dělník nepřežil pád do sila s cementem, tělo vynesli hasiči

V betonárce v Kněževsi zemřel dělník, spadl do sila s cementem

V betonárce v Kněževsi v Praze-západ spadl ve středu dělník do sila s cementem. Nehodu nepřežil. Záchranka do nemocnice...

Najdete na iDNES.cz