Během muzejní noci se podíváte do Velké auly Karolina, kde se konají imatrikulace a promoce, nebo můžete obdivovat univerzitní insignie. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Blíží se Pražská Muzejní noc, láká na Karolinum či průlet gripenů

  • 0
V sobotu se uskuteční třináctý ročník Pražské muzejní noci. Zapojí se do něj osmdesát muzeí a galerií, které zpřístupní 52 pražských institucí. Lidé se v rámci akce nově podívají třeba do Českého rozhlasu nebo historického sídla Univerzity Karlovy.

Děti si slepují děkana z papíru, o pár metrů níž si lidé ve sklepení připomínají historii Univerzity Karlovy, zatímco ve Velké aule se blyští žezla a návštěvníci si prohlížejí vystavené taláry. Tak to bude vypadat v sobotu v Karolinu, historickém univerzitním sídle.

Národní památka, která jinak slouží jako imatrikulační místo studentům, si letos vůbec poprvé připravila speciální program k příležitosti třináctého ročníku Pražské muzejní noci.

„Nově se k nám připojí také Český rozhlas, Galerie Lucerna, Slovenský dom v Prahe, Akademie věd ČR a Národní památník hrdinů heydrichiády,“ vyjmenovala pro MF DNES koordinátorka Muzejní noci Pavla Suchánková.

Právě poslední ze jmenovaných pustí návštěvníky do své krypty a přiblíží jim osudy paraskupiny Anthropoid či historii atentátu na Heydricha, o kterém také opakovaně poběží dvacetiminutový dokumentární film.

Český rozhlas láká na exkluzivní prohlídku studií, která jsou veřejnosti jinak nepřístupná. Pozadu nezůstane ani Galerie Lucerna s výstavou Ildikó Pálové nazvanou Klub 27 - o společnosti hudebníků, či malířů a dalších umělců, kteří zemřeli ve věku 27 let. Představuje například bouřlivého Jimiho Hendrixe, Janis Joplin či Jima Morrisona.

Z výstavy obrazů se lze přesunout rovnou do říše soch, loutek a dekorativních hraček. Expozici romského řezbáře Martina Matěje Holuba najdete ve Slovenském domě v Praze, který byl otevřen před dvěma roky.

Romskou kulturu představí také Goethe-Institut. „Výstava v rámci Muzejní noci ukáže romský odboj, elitu, která se dokázala vzepřít diktaturám,“ popsal jeden z organizátorů výstavy Tomáš Moravec.

Od mumií k celebritám

V loňském roce si lidé pochvalovali zpřístupnění jinak zapovězeného Anatomického a Stomatologického muzea 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Letos si Anatomické muzeum připravilo přednášku o historii tetování nazvanou Od mumií k celebritám.

„Nechte se vtáhnout do světa anatomie či zubního lékařství v běhu času, seznamte se s historickou, geografickou i symbolickou pestrostí fenoménu tetování,“ láká děkan fakulty Aleksi Šedo. Kromě toho si budete moci vyzkoušet, jaké to je žít s handicapem. Bude se malovat nohou nebo hrát basketbal na vozíčku.

Muzeum před rokem nedokázalo uspokojit všechny návštěvníky, některým zájemcům se nepodařilo vystát dlouhé fronty. Letos budou dovnitř lidé vpouštěni po skupinách čítajících maximálně 25 osob podle pořadí ve frontě.

V Anatomickém muzeu se budou konat prohlídky po půlhodinách, ve Stomatologickém po hodině, na přednášky je potřebná registrace.

Pro koho není anatomie ten pravý šálek kávy, může zamířit třeba na kbelské letiště. Tuto sobotu lidé uvidí seskok vojenských výsadkářů 24. základny dopravního letectva, ukázku vojenské kynologie či čtyřnásobný průlet letounů JAS-39 Gripen. Ohnivou show se můžete pokochat v Národním zemědělském muzeu.

Karel IV. na Muzejní noci

Opomenut v letošní Muzejní noci nezůstane ani Karel IV., jehož 700. výročí narození si připomínají lidé po celé zemi. Výstava O životě a smrti Karla IV. s humornými ilustracemi akademického malíře Pavla Koutského bude k vidění v Akademickém klubu ve Faustově domě.

Doprava na Muzejní noci

Dopravu mezi jednotlivými objekty zajistí v sobotu 11. června deset speciálních autobusových linek, které budou jezdit zdarma. Linky budou označeny nápisem „Muzejní noc“. První autobusy vyjedou v 18.30 z náměstí Jana Palacha, které bude jako každoročně centrálním přestupním bodem, a jezdit budou přibližně do jedné hodiny po půlnoci. V noci na neděli se také prodlouží provoz metra, které bude výjimečně fungovat také až do jedné hodiny. Do stejné doby bude fungovat infolinka Dopravního podniku na čísle 296 191 817.

Otci vlasti je věnována také jedna z výstav v Národním technickém muzeu, která se proměnila ve staveniště s ukázkami dobových stavebních profesí a techniky. Brány muzeí a dalších objektů se otevřou tuto sobotu v sedm hodin večer, program potrvá do jedné hodiny v noci. Stejně jako v předchozích ročnících se ani letos žádné vstupné neplatí.

„Výjimku tvoří objekty národní kulturní památky Vyšehrad, kde bude symbolické vstupné jedna koruna,“ říká Suchánková. Loni navštívilo Muzejní noc v Praze 150 tisíc návštěvníků. Organizátoři čekají, že letos to bude ještě o něco víc, záležet ale bude také na počasí. Informace o průběhu akce získáte v informačních stanech, které budou umístěny před historickou budovou Národního muzea a na náměstí Jana Palacha.