Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská zoo otvírá po desítkách let zrenovovanou vyhlídkovou trasu

  9:02aktualizováno  9:02
Třicet let ležela uprostřed zoologické zahrady uzavřená před zraky veřejnosti. V sobotu se vyhlídková stezka Zakázanka, která se táhne podél skalního masivu v těsné blízkosti lanovky, pro návštěvníky zahrady opět otevře. Navíc se ve venkovních teráriích objeví původní obyvatelé skály, čeští plazi.

Ženisté československé armády stojí zřejmě za tím, že skálou nad trojskou zoo vede pozoruhodná a od soboty opět přístupná stezka. Přitom jedinou památkou na přítomnost ženistů v zoo v třicátých letech byl dopis, kterým ředitelství zahrady děkovalo generálnímu štábu za odvedenou práci.

Velká voda v roce 2002, která zoo tvrdě zasáhla, vzala dopis s sebou. Podle ředitele Miroslava Bobka jsou jedinou šancí na svědectví archivy jiných institucí.

Fotogalerie

"Nepodařilo se u nás dopátrat nějakou kopii dopisu," vysvětluje Bobek a dodává, že se Zakázanka měla původně jmenovat Cesta československé armády.

Zakázanka byla poprvé uzavřena před čtyřiceti lety kvůli velmi špatnému stavu, svah se kvůli svému "třeskutému" původu sesouval a řítil. Ženisté při ražení stezky narušili jeho stabilitu.

Pak byla Zakázanka následujících deset let opětovně otvírána a uzavírána. Odtud zřejmě pochází její název. Rekultivační práce, které odstartovaly v září 2011, posloužily hlavně k sanaci skalního masivu.

"Pro veřejnost je to atrakce, ale zpřístupnění stezky je vedlejším produktem. Projekt vznikl proto, že celá skála padala," řekl Bobek. Rekultivaci stezky dotovala Evropská unie za účasti hlavního města částkou 41,5 milionu korun.

Z visuté vyhlídky bude možné pozorovat makaky

Výsledek je znát. Na místě zarostlé a zanesené lesní cesty vede vybetonovaný chodník, rozpadlé patníky vystřídalo nové zábradlí.

Sobotní program

Zakázanka se oficiálně otvírá v sobotu ve 14 hod.
Od 10 do 12 hod. se po stezce poběží Pohár ředitele zoo, běžecký závod dvojic

Kategorie: dva dospělí
(1 500 m) a dospělí a dítě (500 m)

Komentované prohlídky
v 15:00, 15:30 a v 16:00. Průvodci budou vědci Přírodovědecké fakulty UK. Sraz na dolním konci stezky u Velké voliéry.

Svahy získaly zpevnění v podobě kamenných zídek a skalní stěny pokryly ochranné železné sítě. Kromě oprav šly finanční prostředky také na vymýcení náletových dřevin, především akátů, a vysazení původních rostlinných druhů.

Cesta začíná u Velké voliéry dravců v dolní části zahrady a končí u občerstvení Obora v části horní. Návštěvníci na pěti stech metrech mají možnost obdivovat kozorožce kavkazské, v dolní části zahrady uvidí například želvy. Významnou zastávkou je visutá vyhlídka, pod kterou se nachází výběh statných makaků.

"Magoty postupně připravujeme na návrat. Není to tak jednoduché, skupina byla rok a půl rozdělena," vysvětluje kurátor primátů Vít Lukáš, pro jehož svěřence bylo třeba pečlivě přichystat také stromy v expozici. Makakové totiž patří k největším zdejším útěkářům. "Stromy jsme při revitalizaci skalního masivu upravili tak, aby to makakové neměli tak jednoduché. Uvidíme, co se bude dít," říká Vít Lukáš.

V sobotu dopoledne tu bude jen minimum návštěvníků, kteří by měli čas detailně studovat skupinu makaků nebo se kochat malebným panoramatem. Zahrada totiž zahájí provoz Zakázanky běžeckým závodem dvojic.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Reklama na pohřební služby má zmizet od nemocnic úplně, lidem vadí

Cestou k Nemocnici Na Bulovce míjejí chodci tři pohřební ústavy. Na ně...

Poutače a reklamní bannery pohřebních služeb lemující trasu do Nemocnice Na Bulovce znepokojují pacienty i samotné...

Opilí hosté v baru chtěli dál pít, žena kvůli alkoholu vytáhla zbraň

Policisté odvádí ženu, která místo placení vytáhla v baru pistoli

Policisté museli odpoledne zakročit v jednom z barů na Smíchově v Praze 5. Poté, co obsluha odmítla podnapilým hostům...

Na pražské Floře unikl plyn z poškozeného potrubí, hasiči okolí uzavřeli

Hasiči zasahovali u poškozeného plynového potrubí na pražské Floře (21.3.2018)

Pražští hasiči zasahovali u poškozeného plynového potrubí v ulici Perunova na Floře. Podle informací iDNES.cz byl v...

Najdete na iDNES.cz