Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská zoo přišla o rekordmanku, zemřela třiadvacetiletá žirafa Berta

  14:48aktualizováno  14:48
Pražská zoologická zahrada přišla o svou nejdéle žijící žirafu Bertu. Veterináři ji museli utratit, trpěla totiž artritidou kyčelních kloubů a měla kvůli tomu velké bolesti. Berta se dožila 23 let.

Pražská zoo přišla o žirafu Bertu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Byla hodně vrtošivá a taky mlsná, paličatá, nálady se u ní občas střídaly, ale to už k pokročilému věku prostě patří. A žirafa Berta z pražské zoo měla na nějaké ty stařecké rozmary nárok, vždyť byla českou žijící rekordmankou - bylo jí třiadvacet let.

Žirafa Berta

(25. 3. 1988 - 12. 1. 2012)

Do pražské zoologické zahrady přišla Berta ze zoo v Kolíně nad Rýnem 3. listopadu 1988.

Bývala to labužnice, nerozpakovala se dokonce ujídat ostatním žirafám nejlahodnější kousky přímo z tlamy. Berta bývala vůdčí samicí, proto se chovala poněkud panovačně. Byla tak sebevědomá, že neváhala odstrčit vůdčího samce Johana, pokud jí stál v cestě. A pětimetrový samec jí také pokorně uhnul.

Ošetřovatele respektovala, dokázala přijít i na zavolání, ale muselo se jí chtít. Byla prostě paličatá a umíněná.
V pražské zoo přivedla na svět jedenáct potomků (naposledy v květnu 2009 samičku Lauru).

Zoo ji musela kvůli několika zdravotním neduhům včera ráno uspat.

Jenže ve středu ráno museli veterináři skončit Bertino vleklé a bolavé trápení. "Měla těžkou artritidu kyčelních kloubů, už nedokázala stát na levé zadní noze," sklesle líčil ředitel zoo Miroslav Bobek a doplnil: "Bylo to pro ni opravdu utrpení. Museli jsme ji uspat."

Berta byla opravdová osobnost. Léta a léta bývala tahle žirafí dáma vůdčí samicí stáda, však také v Praze žila dobrých dvaadvacet let. "Přišla v jednom roce ze zoo v německém Kolíně. Za tu dobu porodila jedenáct mláďat, už se narodilo i několik jejích vnoučat," říká ředitel. To nejdůležitější se však nedá spočítat, zvážit ani změřit: to je citový vztah, který měli k Bertě zaměstnanci.

Hlavní ošetřovatelka žiraf Kateřina Pechrová se se smrtí stařičké svěřenkyně smiřovala jen těžko. "Jsem moc smutná, i když už jsem dlouho tušila, jak je na tom Berta špatně," hlesla jen.

Přitom už v létě sužovaly dřív vitální Bertu zdravotní potíže. "Pořád to ale nějak zvládala, jenže pak už začala být apatická, přestala dokonce jíst. Veterinář Roman Vodička jí musel předepsat i analgetika," popisoval ředitel Miroslav Bobek trudné poslední týdny.

Aby bylo jasno, pokud ředitel o Bertě řekl, že ztratila zájem o potravu, znamená to, že ji už život opravdu bolel. Protože ona si jinak své dny ve výběhu skutečně vychutnávala - v pravém smyslu tohoto slova.

"Je to až taková labužnice, že občas vytahuje nejchutnější sousta ostatním žirafám z tlamy," ukazovala Kateřina Pechrová ještě loni v srpnu, kdy se sice pohublá, ale pořád čilá žirafa snažila připravit o velkou šťavnatou větev o dost statnější kolegyni.

Tvrdohlavá a vzorná matka

Ono vyjít s Bertou bylo občas náročné nejen pro další členy žirafího stáda, ale také pro ošetřovatele. "Je to pořádně vrtošivá žirafa," říkala ošetřovatelka laskavě, zatímco uklízela její ustájení.

Věkovitá samice už před půl rokem měla nárok na mimořádný režim. Zatímco mladší kusy se proháněly po venkovním výběhu, Berta relaxovala v pavilonu a zvědavě nahlížela pečovatelům pod ruce. Co kdyby před ní náhodou utajili nějakou lahůdku?

"Berta je sice tvrdohlavá, sebevědomá a docela flegmatická, díky tomu je ale také vzorná matka," pochválila Kateřina zasloužilou samici, díky níž má zoo ve stádu třeba samici Elišku. A aby život v pavilonu Africký dům nebyl tak truchlivý - Eliška zanedlouho porodí další Bertino vnouče.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Nesla jsem odpovědnost za vaši lenost, napsala Krnáčová v dopise kolegům

Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová zaslala členům pražského ANO dopis, v němž vysvětluje, proč nebude podzim obhajovat...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Pražské firmy mají spolupracovat v koncernu, holding se do voleb nestihne

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Plán na sloučení městských společností pod střechu velkého holdingu, který má zefektivnit fungování firem města,...

Na Kolínsku se muž zabil poté, co těžce zranil ženu. I ona záhy zemřela

Ve Vrbčanech na Kolínsku policie vyšetřuje smrt muže a vážné zranění ženy....

Středočeští policisté vyšetřují na Kolínsku smrt muže, u kterého byla nalezena vážně zraněná žena. I ona ale i přes...

O Smíchov se povede ve volbách tuhý boj, v úspěch věří Piráti i STAN

(Ilustrační snímek)

Během necelých čtyř let si v Praze 5 všech osm politických uskupení zvolených do zdejšího zastupitelstva vyzkoušelo...

Najdete na iDNES.cz