Mobilní Metro.cz

V čajovně Orijin jsme ochutnali doporučený příjemně zemitý Pu-Erh Zlatý drak. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Mojito nebo vůně kachního trusu. I takový čaj se pije v Praze

Vydáno 18.03.2016 Metro.cz
Nejoblíbenějším zimním nápojem v pražských čajovnách je indická směs koření yogi nebo masala, která je vařená s černým čajem, slazená a zalitá mlékem. Deník METRO prošel pět čajoven v metropoli, aby zjistil, co lidem chutná a jak se čajovníkům daří.

„Uživit se čajem je čím dál tím složitější, ale i přes určitý ‚spirituální‘ přesah je to komodita jako každá jiná. Vydělávat na ortodoxním, neochuceném čaji je ještě složitější, tak řada čajoven sklouzává třeba k tabáku a ezoterice,“ říká Milan Dřímal z čajovny Bílý jeřáb, která se od ostatních odlišuje neobvykle světlým a vzdušným prostorem.

„Záleží na tom, jestli má čajovna dýmky, které pomáhají hodně ekonomicky. Ale my je nemáme, tak to bylo na rozjezd náročnější,“ doplňuje Jana Valentinová z čajovny Jedna báseň.

„Asi jako v každé gastronomické oblasti i tady platí, že pokud děláte věci poctivě, kvalitně a s osobním zaujetím pro obor, lidé si vás najdou a budou se k vám vracet,“ uvádí Mikuláš Horyna, majitel Andělské čajovny a shoduje se tak s názorem všech čajovníků.

Každá čajovna v Praze je trochu jiná. Pokud nehledáte hluboce ezoterická místa, ale chcete ochutnat vytříbené čaje, máme pro vás tipy, kam zajít.

Dobrá čajovna, Václavské náměstí 778/14

Oázou na Václavském náměstí je Dobrá čajovna ve vnitrobloku. Před vchodem rostou asi čtyřmetrové bambusy, jako byste vstupovali do jiného světa. Tři různé místnosti s různou intenzitou světla vytváří příjemné místo pro setkávání přátel, ale třeba i pro soukromé jazykové lekce.

Vybrat si tak můžete posezení na polštářích na koberci, ale i v ratanových křesílkách nebo i v útulném výklenku.

„Nejvíc napříč rokem se nám prodává japonské gjokuro a indický darjeeling. V zimním období se jinak pije velmi yogi čaj a polozelené čaje typu Bájný fénix květ mandlovníku,“ vysvětluje Hubert Hátle, majitel Dobré čajovny, která funguje už 23 let.

„Snažíme se mít ty nejznámější čaje, které jsou v jednotlivých zemích, v nejlepší dostupné kvalitě, která je v Čechách běžně prodatelná,“ říká Hubert Hátle. Nelpí tolik na specialitách, i když jich v lístku také pár mají.

„Samozřejmě máme také čaje ochucené, např. s kokosem, či vanilkou, ale jedná se o čaje neortodoxní a vedeme je pro kompletnost nabídky. Čaje s příměsemi jsou stále dosti populární a v tomto smyslu následujeme tržní trendy. Je potřeba si ovšem uvědomit, že snad cokoli, co se přidává do čaje, kromě korejského a čínského ženšenu, jest levnější, než samotný čaj, tudíž se za cenu libých vůní produkt zlevňuje v nákladu a o to dráž se však prodává.,“ dodává.

Perličkou jejich lístku je Yuan shen - Medový oolong z Taiwanu. Je to víceoxidovaný polozelený čaj, který krásně chutná a voní po medu. Je výborný, lehký, sladký a lze ho pít v zimě i na podzim. My jsme vyzkoušeli Malajského tygra se strouhaným kokosem a lahodný mrkvový dort.

Orijin, Jeruzalémská 956/10

Čajovna Orijin (čte se oriťin) vás přenese do Číny. Pan majitel Wei Jin si dováží nejen čaje, ale i konvičky, lampičky a další specifické nádobí a náčiní. Na první pohled vás zaujmou čajová moře (speciální tác, který zachytí vylitý nápoj) na každém stole z masivního dřeva a malé rychlovarné konvice, ve kterých si snadno můžete uvařit vodu na další nálevy. Čajovnice obřadně přináší čaj a před zraky zákazníků připravuje první nálev.

Tradiční rituál „gong fu“ v čajovně Orijin

„Původní myšlenka byla otevřít velkoobchod s čajem, později to rozšířil o maloobchod a čajovnu. Čajovna vznikla jen proto, ukázal jak správně připravovat čaj. Jaký je rozdíl u přípravy čínského a jiných druhů čaje,“ vysvětluje Inka Churáňová, čajovnice v Orijinu. Odebírají od nich čaje čajovny a obchody čajem z Česka i ze Slovenska. „Čajoven je hodně, ale je potřeba se lehce odlišit. U nás návštěvníkům podáváme vícenálevový čaj do malé konvičky a přitom děláme vždy tradiční rituál „gong fu“,“ dodává Churáňová.

V Orijinu se nejčastěji popíjí pu-erh, čaj čínských císařů z provincie Yunnan. Prodává se v různých tvarech jako je tuo cha – hnízdo, ping cha - koláč, zhuan cha - cihla, anebo může zůstat v sypané formě. Má řadu pozitivních vlastností: urychluje trávení, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, ale jeho účinků je daleko více. „Ale pro každého se hodí jiný čaj. Mezi největší speciality u pu-erhů patří zelené výběrové ze starých divokých stromů.”

„Už brzy také přijdou první zelené čaje, začíná jejich sezóna a první sklizeň byla minulý týden. Pan majitel si je nechává posílat letecky, tak je máme brzy,“ dodává Churáňová. První sklizeň je ideální vypít do roka, tedy do následující sklizně.

„Každému chutná něco jiného. Mým favoritem je Zlatý drak, pu-erh lisovaný do tvaru koláče. Mám rád ty tmavé, kolegyně zase spíš ty zelené, které nejsou tolik rozšířené v jiných čajovnách,“ vysvětluje čajovník Martin Fuchs. V čajovně jsme ochutnali právě doporučeného příjemně zemitého Zlatého draka.

V čajovém lístku nás ale zaujal čaj „Vůně kachního trusu“ (Ya Shi Dao Hua Xiang), ke kterému se váže legenda. Byl prý tak lahodný, že na něj chodili lidé z dalekého okolí. Majitel chtěl odrůdu ochránit před nájezdy sousedů, a tak mu přisypával kachní trus, aby odér lidi odehnal. Nakonec ho nejen přihnojil, ale také zachránil.

Bílý jeřáb, Štefánikova 51

Bílý jeřáb sází na kvalitní čaje a vzdušný prostor, který může někoho až zaskočit. Už v roce 2008 ale získal interiér cenu za nejlepší design v celostátní soutěži Prodejna roku. „Nejpodstatnější je přeci to, co máte v šálku. Čím víc musí mít čajovna „cingrlátek“ a dekorací, o to horší bývá nabízený čaj. V přílišném šeru těžko oceníte barvu, v kouři z vodních dýmek nemůžete cítit vůně a nezvyklá hudba odvádí vaši mysl. Tím vším se vzdalujete od podstaty čaje,“ vysvětluje svůj puristický přístup Milan Dřímal.

Bílý jeřáb: Když se zastavíte u vitríny s konvičkami, najdete tu čajové nádoby z dynastie Čching (18. století), tibetské a čínské z 19. století, ale i Bauhaus z 20. století.

Kromě klasického posezení mají v zadní části i dva japonské salónky s tatami, a v plánu je vybudovat zenovou zahradu. Když se zastavíte u vitríny s konvičkami, najdete tu čajové nádoby z dynastie Čching (18. století), tibetské a čínské z 19. století, ale i Bauhaus z 20. století. Zajímavá je i reklamní konvička Staněk tea, jednoho z prvních prodejců čaje a asiatik u nás. Staněk, který obchodoval již někdy v roce 1870, si tuto konvičku nechal vyrábět v Japonsku.

Díky cenným kontaktům v Asii si čaje vybírají a kupují přímo od farmářů. Dostanete se tak i k velmi vytříbeným kouskům, nebo vzácným archivním čajům. Ne vše je na „lístku“, tak se nebojte zeptat na speciality. Ochotní čajovníci vám rádi poradí.

Oblíbenost čajů jde spíše ve vlnách. „Jednou chodí lidé a ptají se po bílém čaji, dostanou Pai Mu Tan, nebo archivní Fujian Bai Cha z roku 2012. Jindy hosté vyžadují oolongy. Teď se ale masivně pijí čerstvé sběry 2016 z Darjeelingu, které jsme přivezli do ČR jako jedni z prvních,“ dodavá Milan Dřímal. V čajovně jsme vyzkoušeli čaj Sakura, který voněl po třešních a jádrech meruněk, a z jídelního lístku vybrali matcha kaši s banánem a skořicí.

Jedna Báseň, Pod Zvonařkou 515/26

Prý se tu scházejí filosofové. Sejdete pár schodů do suterénu a ocitnete se před magickou hliněnou valenou stěnou připomínající jeskyni. Větší místnost je rozčleněná dřevěnými pódii, která pomocí vyvýšenin tvoří oddělené ohrádky, kde se posedává na polštářích. Každý si tak vytváří vlastní svět okolo malého stolku, aniž by byl rušen nebo rušil ostatní. V menší místnosti se můžete pohodlně posadit do ratanových křesílek. Popíjení čaje vám tu může zpříjemnit zdejší kočka.

Čajovny jedna báseň: Sejdete pár schodů do suterénu a ocitnete se před magickou hliněnou valenou stěnou připomínající jeskyni.

„Nejčastěji se u nás pije masala, darjeelingy, například Darjeling Nepál. Tamaryokucha vede mezi zelenými čaji. U vaření masaly máme fígl, který nemohu prozradit,“ říká Jana Valentinová, která tu vaří čaje více jak osm let. V klasickém yogi najdete zázvor, kardamom, hřebíček, skořici a černý pepř, v masale je místo černého bílý pepř. Mezi další speciality zařazuje také rakytníkový čaj a řecký horský čaj.

„Raritou je divoký lapsang. Je z divoko rostoucích stromů čajovníku v Číně, obvykle se nazývá jako kouřový čaj. A tím, že je toto původní receptura, tak ten kouř není cítit skoro vůbec a je hodně lahodný,“ vysvětluje v Jedna Básni čajovník Michal Pavelka.

Andělská čajovna, Ječná 515/26

Do obláčkového nebe sestoupíte pár schodů do suterénu. Ačkoliv tu nabízí na 140 druhů tabáčků do vodních dýmek, nepřišlo nám, že by byly prostory zakouřené. Šlahouny od vodnic mají pro nás atypické skleněné konce, na které si každý může nasadit jednorázový náhubek.

Příjemně dřevěný interiér nabízí posezení na polštářích na koberci, ale také u stolů na dřevěných lavicích a židlích. Na stěnách visí abstraktní umění, ve kterém každý viděl trochu něco jiného.

Interiér Andělské čajovny.

Nejčastěji se v Andělské čajovně připravuje Tuareg, masala a čajové mojito. Ačkoliv nemá čajový lístek tolika listů, najdete tu atypické čajové koktejly ale i klasické čaje. Nás si získal ořechový dort a Tuareg, slazený zelený čaj s mátou.

„Lidi do naší čajovny bych pozval především za specifickou atmosférou a velice individuálním lidským přístupem k hostům, něco takového v běžné kavárně nezažijete, zajímavých produktů máme samozřejmě také spoustu...,“ dodává Mikuláš Horyna, majitel Andělské čajovny.

Sdílet článek

Komentáře