Pražské metro kvůli nehodě v Moskvě čeká brzy kontrola bezpečnosti

  15:10aktualizováno  15:10
Kvůli úterní nehodě v moskevském metru, kde vykolejil vlak, čeká to pražské kontrola bezpečnosti. Uvedl to exředitel dopravního podniku a současný vedoucí Správy vozidel Metro Josef Němeček. Dodal, že každou nehodu metra ve světě odborníci studují. Snaží se z ní poučit a předejít podobnému neštěstí doma.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Máte bližší informace o tom, co se v Rusku stalo?
V úterý jsem volal kolegům do Moskvy a oni sami zatím důvod nehody neznají. Uváděná příčina je ale nesmysl. Napětí vypadává často a souprava při tom normálně zabrzdí. Muselo se buď jednat o mechanickou závadu, nebo se to stalo na výhybce. Všechna zabezpečovací zařízení mají své záložní zdroje, takže když vypadne napětí, funguje vše, co fungovat má. Vůz stojí, ale jinak zařízení jako signalizace nebo zabezpečovací zařízení normálně fungují.

Může se podobná nehoda stát i v pražském metru?
Jsem u provozu metra od začátku, takže mohu říct, že za těch čtyřicet let jsme nikdy nezapříčinili jediný úraz z důvodu špatného zařízení vlaku, vykolejení a tak dále.

Moskevské metro bylo vzorem pro to pražské. Je  v tom našem ještě nějaká převzatá technologie?
Já bych řekl, že už ne. Po devadesátém roce jsem se snažil, aby se změnily eskalátory, zabezpečovací a komunikační systém a tak dále. Něco tady třeba ještě je, ale my jsme to upravili tak, aby to odpovídalo našim bezpečnostním normám.

Můžeme věřit tomu, že je pražské metro bezpečnější?
Po revoluci jsem dělal ředitele metra a znám i ty ostatní systémy. Dovolím si tvrdit, že náš přístup k bezpečnosti je na vysoké úrovni. Vozy se pravidelně kontrolují, dělají se defektoskopické kontroly všech částí, dílů, aby nedošlo k únavovým lomům, které by mohly zapříčinit třeba to vykolejení. Probíhají pravidelné revize zabezpečovacího zařízení. Jsem osobně přesvědčen, že kvalita údržby v Praze je vysoká.

Jaké jsou nejčastější důvody nehod metra?
Jezdím dost často po světě a nehod jsem už potkal mnoho. Například letos dvakrát v Americe - v Chicagu a v New Yorku, v Římě, ve Valencii a tak dále. Když pak v té analýze jdete dopodrobna, zjistíte, že tam je s odpuštěním binec.

Chyba v systému práce?
Něco vypadne, někdo pochybí a lidé se naučí chybně pracovat. Pak jeden zaváhá, nad ním je třeba někdo, kdo to zachrání, ale když pak nastane situace, že zaváhá i ten, vede to k nehodě. Pak všichni najednou rozumí tomu, co se mělo dělat. Souvisí to i s penězi. Dokud to jezdí, tak se kritizuje, že je to drahé. Bezpečnost stojí peníze a to nechce nikdo slyšet, dokud to jezdí. Ale pak se stane nehoda a najednou se říká: To kdybyste řekli, tak se peníze se do toho dají. Takhle to znám ze světa.

Až bude příčina moskevské nehody známá, budete kontrolovat, zda je pražské metro právě v tom směru dostatečně zabezpečeno?
Samozřejmě, já se u všech nehod, které jsem po světě posbíral, pídím po příčinách a automaticky zohledňujeme, jestli je to doma v pořádku, jestli by se nám tahle nehoda mohla, nebo nemohla stát. Snažím se dopídit jádra problému, který vznikl, proč k té nehodě došlo, a porovnávám to s tím, jak to děláme doma. Takže až se to dozvíme, samozřejmě se na to u nás okamžitě podíváme. Stále se učíme z problémů venku.

Jak často děláte takovou speciální kontrolu v souvislosti s nějakým neštěstím?
Já bych řekl, že když jsme ještě měli ty originální ruské vozy, tak jsme to dělali stále. To každý den shořel vůz, stala se nehoda, támhle praskla náprava a tak dále. Tak jsme náš udržovací řád stále upravovali, dolaďovali, pilovali, abychom zohlednili všechny negativní informace, ke kterým jsme se dostali.

Pomohly vám tyto zkušenosti?
Když ve Škodovce modernizovali ruské vozy, zohledňovaly se všechny zkušenosti, které jsme nabyli. Nakonec se k nám jezdili dívat sami Rusové, jak je možné, že nám tady vozy tak fungují.

V Moskvě tomu tak nebylo?
Já jsem do Ruska jezdil patnáct let třikrát ročně, takže vím, v jakém stavu to tam bylo. Uzavíral jsem tam dodávky na další rok. Měli jsme devadesát bodů připomínek. Oni se chytali za hlavu, ale já jsem na ně tlačil, a to z pozice, kdy jsem byl politicky pod nimi. Díky těm nekvalitním ruským vozům jsme se toho hodně naučili. Měli jsme tu praxi, že přišel nový vůz a my jsme ho celý rozebrali do šroubku, vyndali písek, vadné součástky a znovu to tam dali zpátky. Tisíc normohodin trvalo, než se ruský vůz dostal na trať.

V Moskvě vykolejilo metro, zemřely dvě desítky lidí:

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...V Praze se už jedná o vládě bez ANO, magistrát je bez komunistů a ČSSD

V Praze se ještě v noci začalo jednat o nové koalici pro pražský magistrát. Šéf...

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostane ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách...

Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Vítěze a poraženého v Praze dělí dvě křesla, v opozici mohou skončit oba

Rozdělení křesel na pražském magistrátu po komunálních volbách 2018

Rozdělení 65členného pražského zastupitelstva naznačuje pestrost i křehkost, jako může mít budoucí magistrátní koalice....

Další z rubriky

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Kandidát Pirátů na primátora Prahy Zdeněk Hřib a dvojka kandidátka Spojených...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...

Prahu 7 povede Praha Sobě s koalicí Pirátů a Zelených

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V Praze 7 se na spolupráci domluvily Praha Sobě a koalice Pirátů a Zelených. Dnes to sdělili starosta Jan Čižinský z...

Na Zličíně ležel u silnice mrtvý muž, policie případ vyšetřuje

Policie

Pražští policisté v sobotu ráno vyjížděli na Zličín, kde v prostoru nájezdní rampy z Rozvadovské spojky k tamní...

Najdete na iDNES.cz