Pražské přívozy čekají změny. Jeden skončil, druhý změní trasu

  18:04aktualizováno  18:04
Pražské přívozy čekají změny. Od víkendu přestal jezdit přívoz P4 mezi Dětským, Střeleckým a Slovanským ostrovem. Pražané jej nevyužívali. Od jara proto bude jezdit "komerčně", mimo rámec MHD. Změna trasy čeká přívoz P5 z Výtoně na Císařskou louku. Ten na jaře změní trasu a cestu zvládne rychleji.

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Když začal v centru Prahy jezdit přívoz P4, který spojoval ostrovy na Vltavě, sloužil hlavně jako atrakce. Lidé místo na lodičky vyráželi na přívoz. Ušetřili, protože jezdili jen na jízdenku či tramvajenku, a navíc si prohlédli Prahu z paluby loďky.

Na provoz přispívaly ze svého rozpočtu radnice Prahy 1, 2 a 5. Ty však řekly dost, a tak přívoz spojující oba vltavské břehy s Dětským, Střeleckým a Slovanským ostrovem vyjel o víkendu naposledy. "Ze statistiky Ropidu vyplynulo, že přívoz využívají z pětadevadesáti procent turisté," vysvětlil rozhodnutí ukončit dotaci od městské části starosta Prahy 5 Radek Klíma.

Podle mluvčího Ropidu Filipa Drápala tak na svou trasu přívoz P4 sice vyjede opět na jaře, ale už se na něm lidé nesvezou na jízdenky. "Bude na něm ale stále jezdit První všeobecná člunovací společnost, která provozuje všechny přívozy kromě toho z Dvorců," uvedl.

Přívoz z Císařské louky bude rychlejší a kratší

Velkou změnou projde i přívoz P5, který spojuje Císařskou louku s Výtoní a Botelem Admirál. I jeho ztrátu přestane Praha 5 dotovat. "Jen v letošním roce jsme na oba přívozy dopláceli 1,2 milionu korun," upřesnil místostarosta Prahy 5 Jiří Vejmelka.

Tento přívoz zůstane. Jeho trasu ale smíchovská radnice nepovažuje za optimální, proto vyjednala s Ropidem změnu. "Zároveň už provoz nebudou hradit městské části," uvedl místostarosta.

Do 10. prosince pojede loď Blanice po stávající trati, ale po zimní přestávce vyrazí v dubnu na trať novou. "Trasa začne na smíchovském břehu před železničním mostem, pak pojede na Císařskou louku, odkud zamíří na Výtoň," upřesnil Drápal.

Díky zkrácení trasy se zkrátí i interval - z Císařské louky bude loď vyjíždět každou čtvrthodinu. Změní se i přístaviště, to na louce se posune na severní cíp ostrova, výtoňské se posune už před železniční most.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Hasiči dohašují nábytkářskou halu v Lysé, příčina požáru zatím není jasná

V Lysé nad Labem na Nymbursku hořela výrobní hala společnosti Kovona, která...

Hasiči dohašují skrytá ohniska po požáru haly výrobce kovového nábytku Kovona v Lysé nad Labem. Výrobní hala začala...

Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude Chmelová

Renata Chmelová slaví úspěch ve 2. kole senátních voleb v obvodu Praha 10...

Koalici v Praze 10 vytvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. Starostkou bude...

Deset let po požáru Průmyslového paláce sledujte seriál Praha v plamenech

Hasiči zasahují při požáru Průmyslového paláce v Praze.

Před deseti lety vzplanul Průmyslový palác na pražském Výstavišti v Holešovicích. Požár tehdy způsobil škodu za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz