Svatováclavská vinice pod Pražským hradem

Svatováclavská vinice pod Pražským hradem | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Pražské vinice opět ožily, vína z nich jsou k ochutnání přímo na místě

  • 8
Praha se vrací ke své dávné tradici a obnovuje vinice. Vína z nich mohou milovníci tohoto moku ochutnat přímo v místě jejich vzniku, navíc s nádherným výhledem na panorama hlavního města.

Praha byla kdysi vinicemi obklopena doslova ze všech stran, dnes se tu réva pěstuje jen na šesti místech. Ovšem o tom, jak dobrá vína z ní zdejší vinaři umějí udělat, už zase začíná být slyšet. Jen je zájemci většinou musí ochutnat přímo na vinici, protože v obchodech je nekoupí.

Nový CITY DNES vychází 30. srpna

City Osobnost:
80 let pražské zoo - rozhovor s ředitelem Miroslavem Bobkem.
City Děti:
Je tu září. Jak vybrat dítěti kroužek, který by ho bavil.
City Výlet:
Poznejte Plzeň a okolí.

Jednou z nejstarších pražských vinic je vinice svaté Kláry v areálu Botanické zahrady v Troji. Je rozdělená na dvě části – produkční, kde pěstují hrozny pro zpracování na víno, a ukázkovou, s naučnou stezkou opatřenou cedulkami o pěstování révy.

Vinice je otočená na jih, sluníčko sem doslova pere, v létě tu prý teplota dosahuje i čtyřiceti padesáti stupňů.

"Býváme tu často rychlejší než moravští vinaři, raší to brzy, a ačkoli jsme hodně severně položená oblast, jsou tu výtečné podmínky," pochvaluje si Vladimíra Egertová, která se o vinohrad stará sedmým rokem.

Vinice svaté Kláry v pražské Troji

Vedle keřů starých i třiapadesát let byla většina dosázena nově, zejména v letech 2002 až 2004. Na naučné stezce tu můžete vidět 110 odrůd, a dokonce se dají všechny najednou ochutnat. Z ročníku 2010 vzniklo totiž poprvé speciální cuvée, v němž je minimálně po hroznu z každé z nich.

Vinice svaté Kláry je se svými 3,5 hektary osázené plochy největší v Praze a víno se tu pěstovalo pravděpodobně už v dobách Václava II. O historii vinařství ve zdejším areálu se dozvíte z vinařské expozice.

Další ochutnávka je možná u Trojského koně

V jižní stráni nad pražskou zoologickou zahradou, a tedy v těsné blízkosti vinice sv. Kláry, se nachází také vinice Salabka založená v druhé půli 13. století. O hrozny tu od roku 2005 pečuje a víno ze zhruba tříhektarové vinice tu zpracovává Lubomír Bilík, paradoxně Moravan z Mikulčic.

Pražská vinice Salabka

Vše je tu založeno na ruční práci, co nejšetrnějším přístupu k hroznům a tradičních postupech, takže i na Salabce se rodí skvělá vína.

"Velmi zajímavý je určitě Neronet 2007, fortifikované víno s obsahem 16 procent alkoholu a 146 gramů zbytkového cukru, které zrálo tři roky na barrikovém sudu," říká Bilík. Jeho vína ochutnáte u Trojského koně.

Další vinohrad se nachází na svahu pod Prosekem. O vinici zvanou Máchalka se od roku 1996 stará Vinařské družstvo svatého Václava. Vyrábějí vína z osmi odrůd a nedají na ně dopustit. Kdo chce vína ochutnat, může si je koupit u brány vinice vedle bobové dráhy na Proseku.

Na skleničku do viničního altánu

Ovšem není nad to dát si skleničku přímo na vinici a pro to je jako stvořená Grébovka. Téměř dvouhektarová vinice leží v prudké jižní stráni nad Botičem na území Havlíčkových sadů, v tzv. Horách viničných, jak se dnešním Vinohradům říkalo kdysi.

Vinice Grébovka v Havlíčkových sadech

Víno se tu pěstovalo od středověku a k současné podobě začala vinice směřovat počátkem 90. let, s obnovou vinohradu patřícího k zahradě honosné vily Moritze Gröbeho. A protože je vinice zapsána jako kulturní památka, vše se přibližuje původní podobě: od výběru odrůd, přes vedení révy až po tradiční způsoby zpracování, samozřejmě za pomoci moderní techniky.

Dominantou místa je viniční altán, jeho dřevěná stavba je přesnou kopií původní konstrukce. Zdejší ochutnávky už patří k místnímu koloritu a součástí nápojového lístku jsou samozřejmě zdejší vína. Od roku 2009 se hrozny zpracovávají přímo v místním sklepě zahloubeném ve svahu, který nabízí vedle zázemí pro výrobu vína také příjemné posezení.

Pod Pražským hradem se letos bude sklízet poprvé

A jednu z vinic skrývá i srdce historického jádra města — Pražský hrad. Vystoupáte-li z Malé Strany po Starých zámeckých schodech, narazíte mezi jejich stěnou a horní vyhlídkovou hřebenovou cestou na nově osázený vinohrad, který se rozkládá na skalním ostrohu mezi Klárovem a Jelením příkopem. Otevřen byl před třemi roky.

Svatováclavská vinice pod Pražským hradem

Mladou vinici tak letos čeká takzvaná panenská sklizeň. "Rok 2011 a 1. sklizeň to jde dobře dohromady, a jak jedinečné je zde místo pro pěstování révy, dokazuje i fakt, že většina vinic v české oblasti pomrzla, ale náš vinohrad zůstal netknutý," tvrdí jeden z provozovatelů areálu Jaroslav Hykl.

Hrozny tu podle jeho slov chrání vyšší teplota města, od řeky jde správná vlhkost, vánek, který tu vane, osušuje hrozny, takže méně chytají plísně. "Předkové to měli už před deseti stoletími výborně vybrané," pochvaluje si Hykl.

V Modřanech se o vinice starají nadšenci

Také modřanská vinice, která leží ze všech pražských vinic nejjižněji, má jedno specifikum — je složená z malých parcelek, které obhospodařuje několik desítek vinařů. Její novodobé dějiny se začaly psát v roce 1986, kdy se parta zájemců o vinaření rozhodla využít nabídky místního úřadu na pronájem pozemků.

Vinice v Modřanech

Založili zahrádkářskou organizaci a vinici začali nově osazovat. "Kolem roku 2000 tu došlo ke generační obměně, přibylo několik nových parcel, dnes je jich asi 45 a zhruba na polovině z nich se pěstuje víno," říká David Syka, třicátník, který patří k "nové krvi".

Vzhledem k tomu, že každý vinař ze své parcely vyrobí tak 150 až 200 litrů vína, neprodávají je. "Ale jednou za rok máme košt ve zdejším viničním domku, abychom si své výrobky ochutnali. Máme jich tak ze třiceti odrůd," dodává Syka.