Budoucí pražský primátor prověří sporné zakázky zadané bývalým vedením radnice.

Budoucí pražský primátor prověří sporné zakázky zadané bývalým vedením radnice. | foto: ČTK

Pražské zakázky dražší než dvacet milionů čeká audit, slibuje Svoboda

  • 1
Nastávající primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) chce prověřit sporné zakázky zadané bývalým vedením magistrátu. Auditoři se mají věnovat projektům, které veřejnost vnímá jako špatné. Posvítit by si měli například na Opencard, propojení magistrátních počítačů nebo na projekt na stavbu metra linky D.

Podle Svobody bude také vypsáno "výběrové řízení" na vedoucí pozice všech magistrátních odborů. Jedenatřicet ředitelů včetně toho nejvyššího - Martina Trnky, buď své místo obhájí, nebo si budou muset hledat jiné místo.

"Současní ředitelé magistrátních odborů se budou moct o své místo znovu ucházet. Nicméně u některých je možné, že o křeslo přijdou. Pracovní poměr jim ale neskončí," vysvětlil Bohuslav Svoboda.

Podivné propojení magistrátu s úřady

Jako "nejpodivnější" se jeví zakázka za 540 milionů na jednotný ekonomický systém. Zjednodušeně řečeno jde o počítačové propojení magistrátu s městskými částmi a neziskovými organizacemi. Tuto zakázku totiž magistrát přiklepl společnosti Gordic jen chvíli před komunálními volbami a navíc bez výběrového řízení.

Argumentoval přitom tím, že v několika úřadech zmíněná firma systém již instalovala a nikdo jiný by to nedokázal. Podle expertů z oboru však není Gordic rozhodně jedinou společností, která by sjednocení ekonomického sytému zvládla.

Nastupující primátor proto slibuje, že zakázku prověří. A nebude jediná. "Pošleme audit na zakázky, které veřejnost a média považují za špatné. Je otázka, zda posoudíme všechny, ale bezesporu se tomu nevyhnou ty nad dvacet milionů korun," řekl Svoboda.

Pražanům leží v žaludku nejvíc Opencard

Kromě jednotného ekonomického systému pošle nastávající primátor auditory i na Opencard. Za plastovou kartu s minimem funkcí magistrát zaplatil 840 milionů korun. Všechny podepsané smlouvy navíc odkazují k jediné firmě Haguess.

"Musíme zjistit podmínky smluv. U všech pak platí, že mají být navazovány na základě konkurence. Čím více účastníků, tím je cena nižší," říká Svoboda.

Důkladně se chce také podívat na projekt stavby metra linky D do Písnice, u kterého hlavní město nevybralo nejvýhodnější nabídku.

Vyhozené peníze byly podle Svobody také prostředky na reklamní kampaň, kdy se magistrát pomocí spotů a billboardů v zahraničí snažil nalákat do české metropole turisty. Účet? Za dva roky sto milionů korun.

Čtyři a půl miliardy, které město během dvaceti let zaplatí za pronájem Škodova paláce v Jungmannově ulici, podle Svobody zbytečné nejsou, vniveč prý nepřijde ani víc než 70 milionů, které magistrát poslal na přípravu kandidatury na olympijské hry v roce 2016.

SPORNÉ PROJEKTY PRAŽSKÉHO MAGISTRÁTU

1. Linka metra D
Výběrové řízení na studii v hodnotě půl miliardy nedostala nejlevnější firma. Magistrát odmítl nabídku Mott MacDonald s tím, že je neopodstatněně levná (390milionů). Zakázku získal Metrostav s nabídkou 489 milionů.

2. Počítačová síť
Magistrát zakázku za 540 milionů na jednotný ekonomický systém přiklepl bez výběrového řízení firmě Gordic s tím, že nikdo jiný by ho instalovat nezvládl. Podle odborníků je to nesmysl.

3. Opencard
Příliš drahá zakázka. Karta Pražana původně s minimem funkcí přišla magistrát přinejmenším na 840 milionů korun. Podepsané smlouvy směřují k jediné firmě, společnosti Haguess. Licenční smlouvy jsou navíc špatně nastaveny a město na nich tratí.

4. Tunel Blanka
Primátor Bém sliboval, že stavba nezasáhne do života Pražanů, tunel se přitom v průběhu dvou let propadl už třikrát. Zároveň se jeho otevření zpožďuje.

5. Kandidatura na OH
Více než 70 milionů spolkly studie, reklamy a poplatky Mezinárodnímu olympijskému výboru. Primátor Pavel Bém tvrdil, že město na olympiádě vydělá, Praha přitom nepostoupila ani do užšího výběru kandidátů.

6. Reklamní kampaň Prahy
Praha dala za dva roky 100 milionů korun na zahraniční reklamní kampaň, která měla do metropole přilákat turisty, jichž ubývalo. Šlo o sérii televizních spotů, billboardů či internetových bannerů v Itálii, Německu, Velké Británii, ale třeba i v Číně.

7. Praha bezdrátová
Magistrát chtěl Pražanům nabídnout rychlé a bezplatné připojení k internetu, nechal proto za téměř 150 milionů vybudovat 580 přístupových bodů. Evropská komise pak ale projekt zamítla a peníze tak přišly vniveč.

8. Změna územního plánu
Podnikatel Roman Janoušek do konceptu územního plánu prosadil změnu zeleně na stavební pozemky u chráněného území Podolský profil, kde obrovskou plochu vlastní. Pokud by změna prošla, pozemky by se mnohonásobně zhodnotily.

9. Čistička odpadních vod
Praha má zastaralou čističku, obnova vyjde na 12 miliard korun. Magistrát mohl polovinu zaplatit z dotace, jenže nesmyslně předčasně prodloužil smlouvu provozující firmě Veolia. EU má přitom podmínku, aby čističku neprovozoval nikdo další.

10. Pronájem Škodova paláce
Magistrát během dvaceti let (až do roku 2026) vyplatí neznámému majiteli objektu 4,5 miliardy, tj. 200 milionů korun ročně. Když byl přitom palác v roce 2004 ke koupi za 850 milionů, magistrát o něj zájem neprojevil.