Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za Velkou Moravou na Hrad. Vystavují se tam vykopané poklady

  10:00aktualizováno  10:00
Od minulého týdne jsou na pražském Hradě v Císařské konírně vystaveny poklady Velké Moravy, které vykopali archeologové. V rámci výstavy jsou k vidění šperky, zbraně, ale i harpuny nebo modely kostelů, to vše až do konce června. Podobná výstava tu byla naposledy před půl stoletím.

K nejpoutavějším artefaktům výstavy patří takzvané gombíky. Gombík byl kulatý šperk, který Slované v období Velké Moravy nosili na oděvech, a to především pod krkem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pod prosklenou podlahou leží v písku kostlivec. Vedle něj kusy železa, které před více než tisíci lety byly zbraněmi, šperky a dalším majetkem válečníka z Velkomoravské říše.

Jeho příběh se už dnes těžko někdo dozví, ale jedno o něm archeologové přece jen vědí. Byl to křesťan. Jinak by totiž jeho pozůstatky těžko někdo v zemi našel. Před přijetím křesťanství totiž Slované na území Velké Moravy své mrtvé pálili.

Kostra bojovníka z 9. století leží v prostorách Císařské konírny Pražského hradu, kde 17. dubna začala výstava s názvem Velká Morava a počátky křesťanství. „Podobná výstava byla v Česku naposledy k vidění zhruba před padesáti lety,“ říká Luděk Galuška, který je jedním z kurátorů expozice.

Výstava o Velké Moravě

Kdy: 17. dubna – 28. června

Otevřeno: denně 10:00–18:00

Místo: Císařská konírna

Cena: 120 korun (dospělí), 60 korun (děti), 240 korun (rodina)

Vystaveno: více než 1 400 předmětů od 30 vystavovatelů

V Císařské konírně začíná dějepisné vyprávění stěhováním národů. Vitríny v labyrintu tmavých stěn přechovávají nejstarší archeologické nálezy z Moravy, Čech, Slovenska, Rakouska i Polska.

„Celkem zde návštěvníci najdou přes 1 400 vzácných archeologických nálezů,“ říká Galuška s tím, že některé jsou pro veřejnost k vidění zcela poprvé.

Výstava je rozdělena do šesti tematických celků podle jednotlivých historických období. První téma je věnováno právě vzniku Velké Moravy a příchodu Slovanů, další již ukazuje pronikání křesťanské víry mezi pohanské kmeny.

„Křesťanství se začalo na Velké Moravě prosazovat snad už v 8. století. Nemáme o tom však žádné archeologické důkazy. O devátém století to však už víme s jistotou,“ říká kurátor Pavel Kouřil.

Za hlasy gregoriánského chorálu

Atmosféru v jednotlivých částech expozice doplňuje zvukové podkreslení. Zatímco si tak v jedné ze strohých a tmavých místností návštěvníci prohlížejí model jednoho z kostelů Velkomoravské říše, ozývají se jakoby z dáli hlasy gregoriánského chorálu.

Většina vystavených artefaktů pochází z významných hrobových celků z velkomoravských center, jako například z Mikulčic či Starého Města.

Jedná se nejen o meče, sekyry a další zbraně, ale především o náušnice, náramky a také takzvané gombíky, což jsou kulaté šperky typické právě pro oblast Velké Moravy. Právě na nich je možné vidět zručnost tehdejších řemeslníků.

Fotogalerie

Na Hradě jsou vystaveny třeba i rybářské háčky a harpuny. Rybolov byl důležitou součástí tehdejšího života. Dokazují to i nálezy ze zaniklých ramen řeky Moravy v okolí Mikulčic, kde archeologové objevili rybí pasti – takzvané vrše, upletené z vrbového proutí.

Ze stejné oblasti pocházejí i nálezy takzvaných dlabanek, lodí vyrobených z jednoho kusu kmene, nejčastěji dubu.

Kromě samotných nálezů jsou součástí výstavy již zmíněné modely některých velkomoravských kostelů a dalších staveb tehdejší doby, dále také speciální videoprojekce. Na své si přijdou i ti, kteří rádi studují historii s mapou v ruce.

Výstava bude v Císařské konírně k vidění do konce června letošního roku. Poté se přesune do Bratislavy. Tam ji budou mít možnost lidé navštívit od začátku srpna až do listopadu. 

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Při výstavbě metra D má městu pomoci Penta, za nadpoloviční podíl

Vizualizace stanice Písnice v rámci plánované linky metra D.

Praha chce přizvat na pomoc s výstavbou nového metra D společnost patřící Pentě. Část koalice se však bojí, že bude...

AZOS musí ukončit provoz, stavební úpravy nejsou povolené

Demonstrace proti podniku Azos CZ (na snímku je vjezd do areálu firmy), který...

Nymburská lakovna a zinkovna AZOS, respektive její nástupnická společnost Automotive Painting Partners musí podle...

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Najdete na iDNES.cz