Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha zakázala pronájem vyšehradských hrobů, šetří je pro osobnosti

  11:12aktualizováno  11:12
Pro známý pražský hřbitov na Vyšehradě, kde je pohřbeno mnoho slavných lidí, by mohla platit nová pravidla. V současné době tam může získat místo kdokoliv. Přitom volných hrobů je málo a Praha je chce šetřit jen pro skutečné osobnosti.

Praha si chce místa na vyšehradském hřbitově šetřit pro skutečné osobnosti. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Ema Destinnová, Alfons Mucha, Jan Neruda, Božena Němcová, Vlasta Burian a mnoho dalších slavných osobností je pohřbeno na Vyšehradě u kostela Petra a Pavla. Nedávno si místo vedle nich koupili třeba manažer fotbalového klubu, ředitel karlínského divadla či rodina vlastnící kamenickou firmu. Na případ upozornil Český rozhlas.

Šlo o hroby, za které už léta nikdo neplatil nájem, a tak je Správa pražských hřbitovů znovu pronajala. Tito lidé podle rozhlasu získali nájemní smlouvy díky stykům s bývalým ředitelem správy hřbitovů nebo bývalým vedením magistrátu.

"Správa hřbitovů vlastně nic neporušila, protože takové předpisy platí pro všechny hřbitovy. Když se za nějaký hrob třeba deset let neplatí, tak se nabídne jinému zájemci. Ale Vyšehrad je v tomto výjimečný a já uvažuji o tom, že by pro tento hřbitov platila jiná pravidla," uvedl náměstek primátora odpovědný za pohřebnictví Ivan Kabický (ODS).

Když prý zjistil, že správa hřbitovů volná místa pronajala výše zmíněným lidem, zakázal jí další volné hroby pronajímat. Pokud se nějaké místo uvolní, Praha si ho bude šetřit pro významnou osobnost. O tom, kdo je skutečná osobnost, by mohla rozhodovat komise.

"Řeším to s Klubem Za starou Prahu. Mohli bychom určit pravidla, třeba že osobnost musela v Praze alespoň 15 let tvořit nebo musela vykonat něco zvlášť záslužného, ale to předbíhám. Nejprve je nutné vybrat nového ředitele správy hřbitovů," podotkl Kabický.

Na ředitele hřbitovní správy prý tlačil magistrát

Původní ředitel Bedřich Bedrlík, za jehož éry byly zmíněné hroby pronajaty, nedávno na svoji funkci rezignoval. Jeho nástupce už se hledá. Bedrlík si stěžoval, že pronájem hrobů a prodej hrobek mu nařídilo bývalé vedení magistrátu. Bývalý radní pro pohřebnictví Petr Dolínek (ČSSD) to však popřel.

Správa pražských hřbitovů je jednou z příspěvkových organizací hlavního města. Stará se o 29 z celkem více než 70 pohřebišť v hlavním městě. Podle Kabického hroby jen pronajímá. Prodává pouze náhrobky, pokud nad hroby zůstanou.

V případě, na který upozornil rozhlas, platili lidé za hroby desetitisíce korun. Jedna z nových majitelek, Jana Kocková, jej prý ještě ten den nabízela k prodeji na svých webových stránkách dráž. Pokud prodávala pouze náhrobek, má na to podle vedení města právo. V případě, že nabízela někomu třetímu místo v hrobě, porušila pravidla. "To se samozřejmě nesmí, ale jak my můžeme ověřovat, kdo v hrobě skutečně leží," podotkl Kabický.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz