Praha si chce místa na vyšehradském hřbitově šetřit pro skutečné osobnosti.

Praha si chce místa na vyšehradském hřbitově šetřit pro skutečné osobnosti. | foto: Michal Šula, MAFRA

Praha zakázala pronájem vyšehradských hrobů, šetří je pro osobnosti

  • 11
Pro známý pražský hřbitov na Vyšehradě, kde je pohřbeno mnoho slavných lidí, by mohla platit nová pravidla. V současné době tam může získat místo kdokoliv. Přitom volných hrobů je málo a Praha je chce šetřit jen pro skutečné osobnosti.

Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Ema Destinnová, Alfons Mucha, Jan Neruda, Božena Němcová, Vlasta Burian a mnoho dalších slavných osobností je pohřbeno na Vyšehradě u kostela Petra a Pavla. Nedávno si místo vedle nich koupili třeba manažer fotbalového klubu, ředitel karlínského divadla či rodina vlastnící kamenickou firmu. Na případ upozornil Český rozhlas.

Šlo o hroby, za které už léta nikdo neplatil nájem, a tak je Správa pražských hřbitovů znovu pronajala. Tito lidé podle rozhlasu získali nájemní smlouvy díky stykům s bývalým ředitelem správy hřbitovů nebo bývalým vedením magistrátu.

"Správa hřbitovů vlastně nic neporušila, protože takové předpisy platí pro všechny hřbitovy. Když se za nějaký hrob třeba deset let neplatí, tak se nabídne jinému zájemci. Ale Vyšehrad je v tomto výjimečný a já uvažuji o tom, že by pro tento hřbitov platila jiná pravidla," uvedl náměstek primátora odpovědný za pohřebnictví Ivan Kabický (ODS).

Když prý zjistil, že správa hřbitovů volná místa pronajala výše zmíněným lidem, zakázal jí další volné hroby pronajímat. Pokud se nějaké místo uvolní, Praha si ho bude šetřit pro významnou osobnost. O tom, kdo je skutečná osobnost, by mohla rozhodovat komise.

"Řeším to s Klubem Za starou Prahu. Mohli bychom určit pravidla, třeba že osobnost musela v Praze alespoň 15 let tvořit nebo musela vykonat něco zvlášť záslužného, ale to předbíhám. Nejprve je nutné vybrat nového ředitele správy hřbitovů," podotkl Kabický.

Na ředitele hřbitovní správy prý tlačil magistrát

Původní ředitel Bedřich Bedrlík, za jehož éry byly zmíněné hroby pronajaty, nedávno na svoji funkci rezignoval. Jeho nástupce už se hledá. Bedrlík si stěžoval, že pronájem hrobů a prodej hrobek mu nařídilo bývalé vedení magistrátu. Bývalý radní pro pohřebnictví Petr Dolínek (ČSSD) to však popřel.

Správa pražských hřbitovů je jednou z příspěvkových organizací hlavního města. Stará se o 29 z celkem více než 70 pohřebišť v hlavním městě. Podle Kabického hroby jen pronajímá. Prodává pouze náhrobky, pokud nad hroby zůstanou.

V případě, na který upozornil rozhlas, platili lidé za hroby desetitisíce korun. Jedna z nových majitelek, Jana Kocková, jej prý ještě ten den nabízela k prodeji na svých webových stránkách dráž. Pokud prodávala pouze náhrobek, má na to podle vedení města právo. V případě, že nabízela někomu třetímu místo v hrobě, porušila pravidla. "To se samozřejmě nesmí, ale jak my můžeme ověřovat, kdo v hrobě skutečně leží," podotkl Kabický.