Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nežijete s Čechem, řidičák nedostanete, odbyli cizince úředníci

  7:49aktualizováno  7:49
Cizinci, kteří v Praze žádají o řidičský průkaz, se setkávají s šikanou úředníků. Ti požadují, aby prokázali, že v Česku mají rodinu nebo partnera, a tím dosvědčili, že zde mají takzvané obvyklé bydliště. Nezadaní nebo ti, jejichž partner není Čech, mají cestu k řidičáku zkomplikovanou. Zákon však nic takového nestanovuje.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Lukáš BíbaMAFRA

Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Švéd Felix, který již třetím rokem žije a pracuje v Česku a chtěl si zde svůj švédský řidičský průkaz rozšířit o oprávnění na motorku. "Žadatel nedoložil, že by měl na území České republiky osobní vazby, čímž neplní podmínky obvyklého bydliště," píše právnička pražského magistrátu v odůvodnění zamítnutí žádosti.

Do Česka se Felix přestěhoval ze švédského Malmö. Čerstvý absolvent vysoké školy chtěl tehdy vyzkoušet žít nějaký čas v zahraničí a v Praze se mu naskytla dobrá pracovní příležitost. Minulý rok absolvoval v autoškole lekce řízení motorky, v říjnu úspěšně složil závěrečnou zkoušku a na pražském magistrátu zažádal o rozšíření svého řidičského průkazu o oprávnění na motorku.

Jelikož neumí dobře česky, na úřad ho doprovázel jeho slovenský přítel. Přinesl s sebou všechny předepsané dokumenty, podle úřednice však nebyly dostatečné. "Šli jsme tam celkem asi čtyřikrát, pokaždé nás zase poslali domů. Bylo to jak v Kafkovi," směje se Felix.

Úředníci radili, aby spolubydlící hrála přítelkyni

Napopáté se s ním na magistrát vypravila jeho česká spolubydlící Petra, jejíž totožnost redakce zná, stejně jako obou cizinců. "Felix prý není jediný případ. Úředníci nám dokonce doporučili, abych předstírala, že jsem jeho holka, a tím by měl vydání kartičky snazší," popisuje Petra. Když to odmítla, prohlásili s odkazem na nespecifikovaný zákon, že nemá-li Felix v Česku osobní vazby, musí ho prověřit cizinecká policie.

Ta se skutečně dostavila. "Klepali na dveře a kontrolovali dům, kde bydlím. Zjistili, že na zvonku není moje jméno, tak ukázali nějaké paní z domu mojí fotku, ta jim řekla, že mě nepoznává," popisuje Felix. Přestože je uveden v nájemní smlouvě a jeho spolubydlící potvrdila, že s ní bydlí, policisté usoudili, že v bytě nežije. Žádost o řidičský průkaz proto byla zamítnuta.

Osobní vazbou je i práce nebo pronájem bytu

Pravidla pro udělování řidičských průkazů upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Ten v souvislosti s oprávněním pro cizince zmiňuje obvyklé bydliště, tedy místo v ČR, kde osoba pobývá alespoň 185 dnů v roce mimo jiné z důvodů osobních vazeb.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích

K žádosti o řidičský průkaz musí cizinec podle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích navíc doložit "doklad prokazující obvyklé bydliště žadatele, který nemá na území České republiky trvalý pobyt, nebo návrh jiného důkazního prostředku k jeho prokázání, nebo potvrzení o studiu."

Obvyklé bydliště je místo na území České republiky, kde fyzická osoba pobývá alespoň 185 dnů v kalendářním roce z důvodů osobních vazeb, kterými se rozumí zejména soužití ve společné domácnosti, rodinné vazby, vlastnictví nebo nájem nemovitosti, a popřípadě zároveň i z důvodů podnikání, výkonu jiné samostatně výdělečné činnosti nebo závislé práce na území České republiky.

Dokladem prokazujícím obvyklé bydliště jsou:

  • potvrzení o přechodném pobytu podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky
  • výpis z katastru nemovitostí potvrzující vlastnická práva k nemovitosti
  • nájemní smlouva k nemovitosti
  • potvrzení o zaměstnání
  • výpis z živnostenského rejstříku

Zákon ale zároveň uvádí i jejich příklady a partnerský vztah je jen jednou z možností. Osobní vazby podle zákona znamenají také vlastnictví nebo nájem nemovitosti, podnikání či jinou práci na území republiky.

Úředníci pražského magistrátu si ale vykládají zákon tak, že bez rodinné vazby nebo partnerského vztahu s Čechem nemají cizinci obvyklé bydliště a tedy ani nárok na oprávnění řídit.

Právník Jan Kněžínek, který se specializuje na dopravní zákony, redakci iDNES.cz řekl, že si úředníci zákon vykládají špatně. "Pro cizince platí úplně stejné podmínky jako pro našince s jednou výjimkou - musí doložit, že tady má obvyklé bydliště. To je bydliště, kde žije minimálně 185 dní v roce z důvodu osobních vazeb," vysvětluje Kněžínek.

Ale způsobů, jak dosvědčit obvyklé bydliště, je podle něj několik. Cizinec může předložit nájemní smlouvu, smlouvu o vlastnictví nemovitosti, potvrzení o přechodném pobytu, potvrzení o zaměstnání atd. "Způsobů doložení je mnoho, určitě není nutné doložit všechny," podotýká Kněžínek.

Stejný názor má i Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy. "Podmínkou pro udělení řidičského oprávnění žadateli, který nemá trvalý pobyt na území České republiky, je mimo jiné prokázání obvyklého bydliště na území," vysvětluje s tím, že ze zákona v žádném případě nevyplývá, že by žadatel musel mít českého partnera. Podle něj je ale na příslušném orgánu, aby vyhodnotil, zda bylo obvyklé bydliště dostatečně prokázáno. "V této fázi ministerstvu nepřísluší postup správního orgánu hodnotit," dodává Neusar.

Redakce se zeptala na cizincův případ i na tiskovém odboru magistrátu. Jeho úředníci odepsali, že magistrát postupuje přesně tak, jak stanovuje zákon. "Podané žádosti o řidičské oprávnění (ze strany cizinců, pozn. red.) jsou individuálně posuzovány. Mohou být požadovány i další důkazy, které by potvrdily plnění obvyklého bydliště na území ČR," napsali úředníci.

Právník Kněžínek v cizincově případě doporučuje podat odvolání a poté případně podat žalobu. "Pak by bylo na místě kompenzovat, tedy žádat náhradu škody v případě, že by se ukázalo, že rozhodnutí je nezákonné," radí právník.
Nejčtenější

PŘÍMÝ PŘENOS: Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Ne nedbalost, úmysl. Soud navrhuje za přejetí cizinky v Praze vyšší trest

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Silvestrovská nehoda v centru Prahy, při níž ruský řidič usmrtil na přechodu turistku z Kolumbie, mohla být podle soudu...

OBRAZEM: Výbuch otevřel nádrž na pohonné hmoty jako konzervu

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Při explozi nádrže v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí a dva další utrpěli těžká zranění....

Když se přeruší výroba, hrozí největší nebezpečí, říká k explozi hasič

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Dokud v chemických továrnách běží výroba, je vše relativně bezpečné. Největší riziko výbuchu či požáru nastává...

Najdete na iDNES.cz