Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soudce kradl v autobusu MHD. Teď rezignoval na svůj talár

  • 26
Pražská justice řeší problém ve svých řadách. Jeden z jejích soudců se totiž nedávno pokusil v autobuse městské dopravy ukrást jednomu z cestujících peněženku. Teď ho vyšetřuje protikorupční policie. Soudce před několika dny rezignoval na svůj post. Podle psychiatra může mít psychické problémy.

V polovině února zavolal jeden z cestujících pražské hromadné dopravy na linku 156 poté, co se mu neznámý muž pokusil odcizit peněženku. Cestující ho však chytl přímo při činu. Nejen policisty překvapilo, že údajný zloděj je soudcem pražského městského soudu. Informaci jako první uveřejnil deník Právo.

„Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) obvinili jednu osobu z pokusu o trestný čin krádeže a z pokusu o trestný čin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ řekl v pondělí MF DNES mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej. Další informace odmítl sdělit.

Podezřelý soudce podal ve čtvrtek rezignaci na svůj post. V pondělí si vzal indispoziční volno.

„Dotyčný mi to zavolal dnes ráno. Své místo opustí ve čtyřměsíční lhůtě. To je dané zákonem, s tím nic neuděláme,“ vysvětlil v pondělí předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

Podle něj si obviněný soudce také vybere dovolenou a bude zařazen do evidenčního senátu.

„Tam nebude rozhodovat o lidských osudech ani vynášet verdikty, ale bude dělat práci spíše analytického rázu nebo vytvářet podklady pro své kolegy,“ tvrdí Vávra. Ten sám rozhodnutí svého podřízeného rezignovat ocenil. Zdůraznil také, že ještě neproběhlo příslušné řízení a z hlediska presumpce neviny je dotyčný soudce stále nevinný.

Obviněný zasedl za soudní stolec před pěti lety. Plat krajského soudce s takto dlouhou praxí se pohybuje okolo 72 800 korun hrubého. Z toho se dá usuzovat, že ho k pokusu o krádež zřejmě nevedly materiální důvody. „Tady se asi jedná o něco úplně jiného, než je ziskuchtivost,“ myslí si Libor Vávra.

Soudce může mít psychické problémy, míní odborník

Nabízí se otázka, zda obviněný muž netrpí kleptomanií nebo jinou poruchou chování.

„Kleptoman prožívá puzení k tomu, aby něco vzal. Jde mu o prožití zážitku z té krádeže. Nekrade proto, že by danou věc potřeboval,“ popisuje poruchu lékař Pavel Doubek z psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

To, zda se jedná o člověka psychicky nemocného, nebo o běžného kapsáře, se podle Doubka dá zjistit jen rozsáhlým psychiatrickým zkoumáním. Obecně však prý platí, že typičtí kleptomani ukradnou cokoliv, i věc, kterou nepotřebují nebo která nemá velkou hodnotu.

„Oni si nevybírají. Je jedno, jakou má daná věc cenu. Může to být náhrdelník od Tiffanyho nebo margotka ze samoobsluhy, to je pro ně stejné,“ tvrdí psychiatr. Kleptomanům tedy nezáleží na tom, zda lze ukradenou věc zpeněžit.

Podle Pavla Doubka jsou impulzivní poruchy chování, mezi které kleptomanie patří, těžko léčitelné. Lidem je obvykle nasazena psychofarmakologická léčba, která jim pomáhá primárně zvládat impulzy, jež je nutí krást. „Je nutné, aby pak pacient dlouhodobě navštěvoval psychoterapii, aby léčbu úspěšně zvládl. Poté, co si terapií projde, je pravděpodobnost opakování menší, ale samozřejmě recidiva možná je,“ říká Doubek.

Pacient s kleptomanií obvykle může trpět i jinou psychickou poruchou, jako jsou deprese nebo závislost na alkoholu. Nelze však vyloučit, že se kleptomanie může vyskytovat i samostatně.

Státní zastupitelství letos obžalovalo soudce Havlína

Případ, kdy soudce čelí obvinění z trestného činu, není v metropoli ojedinělý. Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo letos v lednu z korupce Ondřeje Havlína, který působil u soudu v druhé městské části hlavního města.

Obžaloba se týkala sedmi osob včetně soudce, státního zástupce a advokáta.

Zastupitelství tehdy jména nezveřejnilo, ale server iDNES. cz z podrobností zjistil, že se jedná právě o případ soudce Havlína. Kauza je úzce spojena s trestnými činy v oblasti dopravy. Jejich pachatelé totiž platili nemalé částky za to, aby se vyhnuli trestu, například zabavení řidičského průkazu. Rozhodování soudce Havlína tak údajně mělo vliv např. na vracení řidičských průkazů odebraných za řízení pod vlivem alkoholu.