Pražský zákon o prostituci čeká na verdikt poslanců.

Pražský zákon o prostituci čeká na verdikt poslanců. | foto: Profimedia.cz

Zákon o prostituci čeká ve sněmovně. Nejspíš bez šance na přijetí

  • 8
Budou prostitutky platit daně a povinně chodit k lékaři? Na verdikt k zákonu, který by změnil "obchod se sexem", si Praha zatím musí počkat. Poslanecká sněmovna se v úterý k projednání nedostala.

Ačkoliv se stále čeká na hlasování poslanců o pražském zákonu, který by reguloval prostituci v nevěstincích, podle ankety MF DNES návrh nemá šanci na úspěch.

Někdo nechce, aby se stát stal kuplířem, jiní odmítají Prahou navrhované neveřejné registry prostitutek a prostitutů. Už předcházející sněmovny mívaly podobné návrhy, jako je ten pražský, na stole a nikdy nic podobného neschválily.

"Zákon o prostituci Praha nesmírně potřebuje, ale tento je špatný. Nezabrání prostituci a neřeší mezinárodní úmluvy, k nimž se Česko zavázalo," argumentoval pražský poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).

Jeho stranický kolega Marek Benda jen poznamenal, že by stát neměl být "pasákem", čímž narážel na to, že by prostitutky měly podle návrhu platit daně.

ANKETA: Jste pro zákon, který reguluje prostituci?

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit: Prostituci nevymýtíme, a přitom ovlivňuje mnoho věcí – zdraví, kriminalitu, ekonomiku. Měli bychom diskutovat o nastavení pravidel a nějaká přijmout. Návrh zákona má formální chyby, navrhneme ho přepracovat.

Marek Benda pražský poslanec ODS: Nepodporoval jsem podobné návrhy zákonů nikdy v minulosti. Cesty do pekel bývají dlážděny dobrými úmysly. Já si nepřeji, aby se stát stal jedním velkým pasákem. A ostatní problémy regulace nevyřeší.

Andrej Babiš ministr financí, ANO: Zákon v této podobě nepodpoříme. ČR je vázána mezinárodní smlouvou o potlačování obchodu s lidmi a bylo by obtížné vypovězení. Návrh obsahuje nereálné podmínky jako zdravotní průkazy.

Stanislav Polčák pražský poslanec STAN a TOP 09: Návrh zákona by měl určitě projít prvním čtením, ale jako právník jsem si vědom nálezu Ústavního soudu, který obcím říká, že nejsou tak bezbranné, jak se nám pražští radní snaží tvrdit.

Marta Semelová poslankyně KSČM: Uvědomuji si potřebu regulace prostituce, ale návrh podle mě situaci neřeší, spíš prostituci legalizuje. Je také v rozporu s mezinárodní Úmluvou o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob.

Nikoho ze třiceti poslanců, jež MF DNES oslovila, pražský zákon nenadchl, snad jen myšlenka se mnohým líbí.

"Dlouhodobě jsem pro regulaci místo neúčinné represe. Ale musíme nad pravidly této regulace diskutovat," myslí si komunista Jiří Dolejš.

To pro pražský návrh znamená jediné – pokud jej sněmovna nechá projít až do třetího čtení, a tím ho schválí, bude nejspíše vypadat jinak, než jak magistrát plánoval.

Úřady by mohly podniky zavírat

Pražští politici v zákoně navrhovali regulaci, nikoli tvrdý zákaz prostituce. Věřili, že je lepší dostat tento jev alespoň pod částečnou kontrolu, když je dnes prakticky mimo dohled úřadů.

Jejich návrh by dal úřadům šanci více kontrolovat, co se děje uvnitř nevěstinců a kde mohou vykřičené domy stát.

"Například v ulici Ve Smečkách jsou čtyři veřejné domy a město s tím nemůže nic dělat. Zákon by dal obcím možnost vydat vyhlášku, díky níž vymezí místa, kde nemohou být," vysvětluje změny radní Lukáš Manhart, jehož odbor zákon připravil.

Poukázal i na to, že pokud by v podniku pracovaly dívky nedobrovolně nebo bez povolení, mohly by úřady nevěstinec zavřít.

Zmíněné povolení k prodeji sexu by dostaly minimálně osmnáctileté osoby.

"Nutné je i potvrzení, že jsou zdravé a chodí pravidelně jednou za tři měsíce k lékaři. Aktivity by nesměli provozovat ti, kdo spáchali mravnostní trestný čin či se účastnili obchodování s lidmi," jmenoval další podmínku Manhart.

Podmínka bezúhonnosti by podle něj platila i pro provozovatele nevěstinců a privátů. Ti by pak za povolení platili krom jiného poplatek a prostitutky by platily daně.