Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští strážníci nakupují své uniformy dráž než státní policie

  16:59aktualizováno  16:59
Příslušníci pražské městské policie mají výstroj o dost dražší než státní policisté. Nakupují přitom u stejného dodavatele - firmy Xena. Důvodem rozdílných ceníků je údajně množství a také střih oděvů. Některé ceny se liší dokonce až v řádech stokorun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Robert RambousekMF DNES

Pražský strážník, který má za sebou všechny zkoušky a pracuje v ulicích města, dostane vybavení za více než 40 tisíc korun. Patří k němu i policejní uniforma. Velkou část oděvů objednává městská policie u firmy Xena, jejímž zákazníkem je také Policie České republiky.

A jak zjistila MF DNES, strážníci mají zcela odlišné ceny než státní policisté. Platí podstatně víc. Některé ceny se totiž liší až o stovky korun.

Například čepice pro městskou policii stojí více než pět set korun, zatímco státní policie platí za pokrývku hlavy jen něco málo přes tři sta padesát korun. V případě služebních kombinéz je rozdíl v ceně dokonce skoro devět set korun. Některé části uniforem přitom musí strážník dostat každý rok nové.

Kolik stojí uniformy

Vedení městské policie ovšem tvrdí, že o rozdílných cenách při podpisu smlouvy se společností Xena, jež vyhrála výběrové řízení na dodávku uniforem, nevědělo.

"Ceny, za které nakupujeme, jsou takové, s nimiž firma Xena vyhrála výběrové řízení. Neměl jsem k dispozici žádné srovnání s ceníkem Policie ČR," říká šéf strážníků Ludvík Klema a připomíná, že podle smlouvy jde o nejvyšší přípustné částky, za které mohou jednotlivé kusy oděvů nakupovat.

Strážníci nedali záruku na odběr. A tak musí platit víc

Strážníků je v hlavním městě něco přes dva tisíce, zatímco policistů je kolem šesti tisíc. A právě tohle je jedním z hlavních argumentů firmy Xena, proč se částky, které městská policie za jednotlivé kusy uniforem platí, tolik liší od cen pro Policii České republiky.

"Prodejní cena jednotlivých položek se odráží například v rozdílných materiálech, střihu, výrobních nákladech, objemech jednotlivých dodávek, požadavcích na termíny dodání. Cenu ovlivňuje i doba, po kterou je smlouva platná," vyjmenovává důvody Mirko Strašík ze společnosti Xena, která bude pražským strážníkům dodávat uniformy až do roku 2014.

Kromě toho městská policie na rozdíl od státních policistů společnosti nezaručila, kolik kusů oblečení odebere. "Což se na ceně samozřejmě odráží také. I když nemáme jistotu, že si strážníci oblečení odeberou, musíme je pro ně blokovat," vysvětluje Strašík.

Pražská městská policie má smlouvu s firmou Xena podepsanou od roku 2010 na čtyři roky. A přestože má šéf strážníků v plánu přestat odebírat některé výrobky kvůli úspoře peněz, podmínky kontraktu se jen tak jednoduše nezmění. "Pokud k tomu bude příležitost, budeme se snažit ceny snížit," tvrdí Klema.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz