Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští strážníci nakupují své uniformy dráž než státní policie

  16:59aktualizováno  16:59
Příslušníci pražské městské policie mají výstroj o dost dražší než státní policisté. Nakupují přitom u stejného dodavatele - firmy Xena. Důvodem rozdílných ceníků je údajně množství a také střih oděvů. Některé ceny se liší dokonce až v řádech stokorun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Robert RambousekMF DNES

Pražský strážník, který má za sebou všechny zkoušky a pracuje v ulicích města, dostane vybavení za více než 40 tisíc korun. Patří k němu i policejní uniforma. Velkou část oděvů objednává městská policie u firmy Xena, jejímž zákazníkem je také Policie České republiky.

A jak zjistila MF DNES, strážníci mají zcela odlišné ceny než státní policisté. Platí podstatně víc. Některé ceny se totiž liší až o stovky korun.

Například čepice pro městskou policii stojí více než pět set korun, zatímco státní policie platí za pokrývku hlavy jen něco málo přes tři sta padesát korun. V případě služebních kombinéz je rozdíl v ceně dokonce skoro devět set korun. Některé části uniforem přitom musí strážník dostat každý rok nové.

Kolik stojí uniformy

Vedení městské policie ovšem tvrdí, že o rozdílných cenách při podpisu smlouvy se společností Xena, jež vyhrála výběrové řízení na dodávku uniforem, nevědělo.

"Ceny, za které nakupujeme, jsou takové, s nimiž firma Xena vyhrála výběrové řízení. Neměl jsem k dispozici žádné srovnání s ceníkem Policie ČR," říká šéf strážníků Ludvík Klema a připomíná, že podle smlouvy jde o nejvyšší přípustné částky, za které mohou jednotlivé kusy oděvů nakupovat.

Strážníci nedali záruku na odběr. A tak musí platit víc

Strážníků je v hlavním městě něco přes dva tisíce, zatímco policistů je kolem šesti tisíc. A právě tohle je jedním z hlavních argumentů firmy Xena, proč se částky, které městská policie za jednotlivé kusy uniforem platí, tolik liší od cen pro Policii České republiky.

"Prodejní cena jednotlivých položek se odráží například v rozdílných materiálech, střihu, výrobních nákladech, objemech jednotlivých dodávek, požadavcích na termíny dodání. Cenu ovlivňuje i doba, po kterou je smlouva platná," vyjmenovává důvody Mirko Strašík ze společnosti Xena, která bude pražským strážníkům dodávat uniformy až do roku 2014.

Kromě toho městská policie na rozdíl od státních policistů společnosti nezaručila, kolik kusů oblečení odebere. "Což se na ceně samozřejmě odráží také. I když nemáme jistotu, že si strážníci oblečení odeberou, musíme je pro ně blokovat," vysvětluje Strašík.

Pražská městská policie má smlouvu s firmou Xena podepsanou od roku 2010 na čtyři roky. A přestože má šéf strážníků v plánu přestat odebírat některé výrobky kvůli úspoře peněz, podmínky kontraktu se jen tak jednoduše nezmění. "Pokud k tomu bude příležitost, budeme se snažit ceny snížit," tvrdí Klema.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: Dupnutí na hlavu i kopance. Opilí mladíci zbili ostrahu obchoďáku

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Brutální útok na dva pracovníky bezpečnostní agentury se odehrál u obchodního domu v Praze-Butovicích. Muži chtěli...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

Najdete na iDNES.cz