Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle...

Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle pro veřejnost, na opačném konci sedí radní, kteří jsou otočeni čelem k zastupitelům. | foto: Jiří Turek

Dozorčí rada jako zlatý důl. Někteří zastupitelé ale své příjmy tají

  • 0
Svá majetková přiznání měli pražští zastupitelé odevzdat do konce června. Někteří termín nestihli. Jiní nepřiznali to, co si vydělali v městských firmách. MF DNES zjišťovala, kolik berou. Jsou to statisíce korun.

Někteří pražští zastupitelé úzkostlivě tají své příjmy. Hlavně výdělky, ke kterým se dostali skrze funkce v dozorčích radách městských společností. Ročně jim takový post může vynést desítky tisíc, ale i statisíce korun.

MF DNES proto oslovila firmy, v nichž má Praha majetkový podíl, s dotazem, kolik si u nich politici vydělají. Některé tento údaj zveřejnily, jiné to odmítly.

Své příjmy mělo všech 63 zastupitelů přiznat do konce června. Jenže ani měsíc poté nebylo jasno. Někteří totiž majetková přiznání neodevzdali vůbec, další jen vypsali, ve kterých firmách loni seděli. Výdělky neuvedli, proto dostali za úkol některé údaje doplnit.

"Drtivá většina zastupitelů už je doplnila. Zůstal jen jeden, který tak neučinil," říká šéf kontrolního výboru zastupitelstva Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že se zprávou o majetkových přiznáních se výbor seznámil zkraje srpna.

Podle něj se jedná o zastupitele Pavla Hurdu (ODS). "Já jsem měl velmi komplikovaný úraz, vyboural jsem se. Vždy jsem to odevzdával a vždy včas, ale když jste v nemocnici, tak nemyslíte na majetkové přiznání. A teď jsem mimo Prahu a budu se vracet až koncem srpna. Nechce se mi kvůli majetkovému přiznání jet do Prahy," vysvětluje Hurda.

V loňském roce přitom seděl ve dvou městských firmách: Pražské plynárenské a v Dopravním podniku. Tam dokonce přestál i zemětřesení – to když se pražská TOP 09 chopila vlády nad Prahou a začala vyhazovat z dozorčích rad některé politiky z řad občanských demokratů. Ale jen některé.

Třeba v případě pražského Dopravního podniku museli opustit dozorčí radu bývalý radní pro dopravu Josef Nosek či starosta Prahy 13 David Vodrážka (oba ODS). Jejich kolegové z téže partaje tam však mohli zůstat.

Šéf zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra tehdy tvrdil, že chtěli z kontrolních orgánů městských firem "vyhnat staré struktury" pražské politiky. Paradoxně jejího nezpochybnitelného matadora – Pavla Hurdu – tam však nechali. Prý kvůli tomu, že byl v nemocnici. "Obměna dozorčích rad bude i nadále pokračovat. Dalším krokem může být i doplnění či obměna rady Dopravního podniku," reagoval v pátek Vávra na dotaz, proč Hurda v dozorčí radě stále zůstává.

Přerozdělování křesel nekončí

Je přitom jasné, že přerozdělování křesel ve firmách, kde má Praha podíl, rozhodně není u konce. A je z čeho vybírat – hlavní město vlastní akcie v sedmnácti firmách od energetických holdingů přes společnosti zaměřené na úpravu vody či na výstavbu. "Jsem přesvědčen, že v dozorčích radách klíčových podniků by měly být zastoupeny všechny demokratické politické strany," avizuje změny Vávra.

Jak mimo jiné ukázala kauza tří exposlanců – rebelů z ODS, které nedávno zatkla a zase propustila policie – poměrně dobře placené posty jsou oblíbeným politickým nástrojem. Handlování s nimi je běžnou praxí a využívanou pomůckou při taktizování jak mezi stranami, tak uvnitř nich.

Jen pro zajímavost: v dozorčích radách sedí za Prahu 18 zastupitelů TOP 09 z celkových 26. Bez radních, kteří si za měsíc vydělají mezi 85 a 99 tisíci, zbudou jen tři zástupci této pravicové strany, kteří se musí spokojit s poměrně nízkým platem řadového zastupitele.

Je pravděpodobné, že křesla v dozorčích radách získají i politici z ČSSD, díky jejichž podpoře může nyní TOP 09 vládnout Praze sama. Bylo by nefér, kdyby nezaznělo, že za desetitisícové platy členové dozorčích rad odpovídají za škodu způsobenou porušením právních povinností při výkonu své funkce.

"Mohou třeba způsobit škodu v důsledku nedbalosti, chyby, nesprávného prohlášení, nekonání a podobného činu, který se váže k výkonu jejich funkce," říká mluvčí magistrátu Tereza Králová. Mohou tak poškodit akcionáře, věřitele, zákazníky, orgány veřejné správy a podobně.

"Tyto posty, dnes s oblibou nazývané trafikantskými, s sebou nesou obrovskou odpovědnost podepřenou tak silným nástrojem, jako je ručení celým osobním majetkem," dodává mluvčí Pražské vodohospodářské společnosti.

Kde sedí zastupitelé Prahy a kolik si v dozorčích radách městských firem vydělají za rok

Dopravní podnik hl. m. Prahy - předseda 205 920 korun, místopředseda 154 400, člen 102 960
Martin Dlouhý (TOP 09) – jako radní nemá nárok na odměnu, Jiří Pařízek (TOP 09) – předseda; jako radní nemá nárok na odměnu, Michal Štěpán (TOP 09), Jan Vašíček (TOP 09) – jako radní nemá dle zákona nárok na odměnu, Pavel Hurda (ODS), Marie Kousalíková (ODS), Andrea Vlásenková (ODS) – nemá nárok na odměnu

Kolektory Praha - předseda 289 380, místopředseda 248 040, člen 206 700 (vše čistého)
Jiří Liška (TOP 09), Ondřej Počarovský (TOP 09), Petr Trombik (TOP 09) – předseda

Kongresové centrum Praha - předseda 120 000, místopředseda 96 000, člen 72 000, (příplatek za účast na jednání 1 700)
Albert Kubišta (TOP 09), Milan Urban (TOP 09) – místopř., Roman Vaculka (TOP 09)

Obecní dům - předseda 240 000, člen 96 000 (hrubého)
Albert Kubišta (TOP 09), Ludmila Štvánová (TOP 09) – jako radní nemá nárok na odměnu

PPF banka - Podle výroční zprávy bylo členům loni vyplaceno přes 4,7 milionu korun. Průměrný počet členů byl pět.
Martin Dlouhý (TOP 09) – jako radní nemá nárok na odměnu

Pražská energetika Holding - Údaje se nepodařilo získat.
Roman Vaculka (TOP 09)

Pražská energetika - předseda a místopř. 432 000, člen 420 000
Monika Krobová Hášová (TOP 09), Michal Štěpán (TOP 09), Vladimír Schmalz (ODS)

Pražská plynárenská Holding - Údaje o odměnách se nepodařilo získat.
Iveta Borská (TOP 09), Ludmila Štvánová (TOP 09) – jako radní nemá nárok na odměnu

Pražská plynárenská - Údaje se nepodařilo získat.
Milan Urban (TOP 09), Pavel Hurda (ODS)

Pražská teplárenská Holding - Údaje se nepodařilo získat.
Zuzana Bonhomme Hankeová (TOP 09), Albert Kubišta (TOP 09), Petr Bříza (nez., kandidát ODS)

Pražská teplárenská - Údaje se nepodařilo získat.
Věra Šturmová (TOP 09)

Pražská vodohospodářská spol. - předseda 300 000, místopředseda 276 000, člen 252 000 (vše hrubého)
Milan Růžička (TOP 09), Petr Trombik (TOP 09)

Pražské služby - Podle výroční zprávy bylo členům loni vyplaceno přes 4,5 milionu korun. Ke konci roku jich bylo v radě devět.
Milan Růžička (TOP 09), Jiří Vávra (TOP 09) – jako radní nemá dle zákona nárok na odměnu

Rozvojové projekty Praha - Podle výroční zprávy bylo členům vyplaceno za loňský rok 478 tisíc korun. Průměrný počet členů byl 4,2.
Milan Růžička (TOP 09), Milan Urban (TOP 09), Roman Vaculka (TOP 09)

Trade Centre Praha - Údaje se nepodařilo získat.
Nataša Šturmová (TOP 09), Roman Vaculka (TOP 09)

Úpravna vody Želivka - Údaje se nepodařilo získat.
Albert Kubišta (TOP 09), Ludmila Štvánová (TOP 09) – jako radní nemá nárok na odměnu

Zdroj pitné vody Káraný - Údaje se nepodařilo získat.
Jiří Liška (TOP 09), Ondřej Počarovský (TOP 09), Nataša Šturmová (TOP 09)