Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Před 140 lety se narodil primátor, který za války prosadil v úřadu češtinu

  10:28aktualizováno  10:28
Bývalý primátor Alois Říha by oslavil 140. narozeniny. Dosazená protektorátní hlava města ve všem na ruku Němcům nešla. Spíš než politikem byl kariérním úředníkem, který se mimo jiné zasadil o to, aby čeština na magistrátu zůstala jako úřední jazyk.

Alois Říha (vpravo) zhlédl expozici Za novou architekturu. (snímek z roku 1940) | foto: ČTK

Píše se rok 1940. V pražských ulicích jsou němečtí vojáci a mládež v bílých podkolenkách, veškeré nápisy jsou primárně v německém jazyce a nový český film Kristián s Oldřichem Novým má německé titulky. Řidiči už rok musí jezdit vpravo a hospodyně nakupují za potravinové lístky.

Když okupanti 9. července zatkli primátora Otakara Klapku kvůli jeho spolupráci s československým odbojem, na jeho místo přichází jeden z nejstarších primátorů v historii Prahy vůbec, tehdy pětašedesátiletý právník Alois Říha. Ten by 21. července oslavil své 140. narozeniny.

Osmadvacátý pražský primátor, který vedl Prahu až do května 1945, byl spíše spolehlivým kariérním úředníkem než politikem.

„Za Rakouska-Uherska a za války pracoval na Českém místodržitelství (tehdejší nejvyšší orgán státní správy, pozn. red.). Později pak u zemského úřadu,“ popisuje historik Jiří Padevět.

JUDr. Alois Říha

  • Narodili se 21. července 1875 v Bratčicích na Čáslavsku.
  • V roce 1899 získal titul JUDr. na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Následně pracoval jako úředník pražského místodržitelství a na okresních hejtmanstvích v Karlíně, Lanškrouně a Brandýse nad Labem.
  • V roce 1924 ho prezident T. G. Masaryk jmenoval vládním radou. Později působil jako přednosta oddělení v zemském úřadě v Praze.
  • Počátkem roku 1939 odešel do výslužby.
  • V červenci 1940 ho K. H. Frank jmenoval komisařským vedoucím pro výkon primátorských záležitostí.

Kromě Říhových úřednických zkušeností se Němcům hodilo i to, že je politicky naprosto neangažovaný. Z jeho jmenování však nebyli nadšení nacisté na magistrátu v čele s náměstkem primátora Josefem Pfitznerem. Ti chtěli do čela metropole Němce.

„Pfitzner viděl Prahu jako staré německé město, a i proto velmi tvrdě prosazoval germanizaci,“ vysvětluje Padevět. Byl to však právě Pfitzner, kdo radnici za protektorátu fakticky vedl.

Alois Říha, jehož funkce tehdy oficiálně zněla „komisařský vedoucí pro výkon primátorských záležitostí“ byl spíše dosazená figurka.

„Jeho skutečný vliv na řízení hlavního města byl téměř nulový. Veškeré rozhodovací pravomoci si po zatčení Klapky přisvojil Pfitzner,“ přibližuje ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka a dodává, že tento náměstek obou primátorů mimo jiné prosadil přejmenování pražských ulic podle německých představ, a to přes Klapkův odpor.

Kromě toho také na radnici dosadil řadu referentů z řad pražských Němců a sám obsadil i úřední byt primátora v budově Městské knihovny.

Německá Plánovací komise pro město Prahu a okolí, která nahradila českou Státní regulační komisi, pak začala připravovat plány na germanizaci města.

Tehdy se primátor Říha zasadil o to, aby na magistrátu zůstala čeština jako úřední jazyk.

„Podařilo se mu odvrátit to, aby se na radnici mluvilo jen německy, aby jednací jazyk byla němčina, což chtěl Pfitzner. Proto taky chtěli Říhu v roce 1942 odvolat,“ tvrdí Padevět a dodává, že to tehdy Němci pravděpodobně neudělali kvůli případnému nesouhlasu Pražanů.

Poněmčení se nepodařilo

Na druhou stranu se Říha účastnil mnohých aktivistických akcí i protektorátního života.

„To z něj ovšem ještě nedělá kolaboranta. Na akce chodil jako primátor města. Sám aktivista nikdy nebyl,“ míní Padevět. Říha se podle něj zasadil především o to, že pražský magistrát v době německé okupace fungoval v rámci možností tak, aby Pražanům a Čechům dramaticky neškodil. „Že by ale vykonal nějaký hrdinský čin, to ne,“ uzavírá Padevět.

Poněmčení Prahy se nepodařilo. Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha měla okupační moc sílu jen na systematický teror proti odbojářům a odpůrcům nacismu. Převážně český a protifašistický ráz tak metropoli zůstal.

Koncem války, přesně 5. května roku 1945, předal sám Alois Říha správu města revolučnímu Národnímu výboru a komunistickému primátorovi Václavu Vackovi. Necelé dva měsíce nato Říha zemřel. Tím se pravděpodobně vyhnul retribučnímu soudu za kolaboraci.



Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...



Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Praha zvažuje prodej terasy na Budějovické, která je v havarijním stavu

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Pražský magistrát začal připravovat možný prodej terasy nad stanicí metra C Budějovická. Zároveň už je ale hotová část...

Dopravní podnik v Praze od září změní jízdní řád a přidá zastávky

Ilustrační snímek

Dopravní podnik od začátku září zavede změny provozu linek městské hromadné dopravy. Změny se tak dotknou tramvají,...

VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

Řidiči někdy zakrývají celé číslo, například vizitkou. (16.8.2018)

Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz