Stadion byl otevřen 27. března 1932, první utkání sehrála Bohemka se Slavií. Ve...

Stadion byl otevřen 27. března 1932, první utkání sehrála Bohemka se Slavií. Ve stejný den tu hrála své utkání také Viktoria Žižkov proti Teplitzer FK. | foto: Bohemians 1905

Před 80 lety fotbalisté Bohemians otevřeli Ďolíček zápasem se Slavií

  • 33
Fanoušci fotbalových Bohemians 1905 mají důvod slavit. Přesně 27. března 1932 byl slavnostně otevřen Dannerův stadion v pražských Vršovicích. Lidé na stadionu, dnes známém jako Ďolíček, zhlédli utkání AFK Bohemians proti Slavii.

Současný Ďolíček je vlastně druhým stadionem, který Bohemka ve Vršovicích měla. Ten první totiž stál od roku 1914 o kus dál v ďolíku nedaleko Kodaňské ulice. Právě od této doby se začalo říkat stadionu Bohemians Ďolíček a přezdívka zůstala dodnes.

Ten původní stadion ale Bohemians přestával stačit. Stalo se, že tribuny byly tak nacpané lidmi, že je ochoz jednoduše neudržel a praskl. To se stalo například při utkání v roce 1930 - tehdy ve Vršovicích hrál domácí tým proti Spartě.

AFK Bohemians vs. SK Slavia

sestavy prvního duelu

AFK Bohemians
Kulda – Petřík, Kučera – Hoffmann, Lanhaus, Tyrpekl – Srba, Knížek, Bejbl, Bára, Skála, jehož střídal Fait.

SK Slavia
Plánička – Ženíšek, Fiala, Černický, Vodička, Pleticha, Čipera, Šimperský, Junek, Šoltys, Svoboda, Puč, Joska.

Sudím byl pan Emil Bryndač.

Výsledek
1:3 (branky: Knížek – Puč 2, Svoboda)

Zdroj: Bohemians 1905

V historii Bohemians sehrál důležitou roli ředitel Vršovické záložny a mecenáš Zdeněk Danner. Právě on stál u zrodu nového stadionu, který vyrostl u Botiče a stojí tu dodnes.

Vystavěn byl během pouhých dvou let v letech 1930 až 1932. Nový stadion byl pojmenován jako Dannerův (fanoušci stadionu proto říkali i Dannerák).

Hráči AFK Bohemians vyběhli na trávník poprvé 27. března proti Slavii. Lidé tehdy vzali stadion doslova útokem a musela být posílena i městská hromadná doprava. Dvojzápas mezi Bohemkou a Slavií a žižkovskou Viktorkou, která hrála proti Teplitzer FK, vidělo 18 tisíc diváků.

Nadšení z nového stadionu nezkazila ani prohra 1:3, kterou zeleno-bílým Slavia uštědřila.

V historii Ďolíčku se vystřídaly šťastné i smutné okamžiky. Nepochybně hvězdné období zažil v 80. letech minulého století. Tehdy se tu odehrávaly bitvy s velkokluby v Poháru UEFA, mezi nimi například s Valencií. V roce 1983 pak "rozjařil" tým fanoušky zatím jediným domácím mistrovským titulem.

Ďolíček se ale potýkal i s několika snahami, aby byl zbourán. Poprvé jej chtěla zlikvidovat v sezoně 1946/1947 státní plánovací komise, která se chystala změnit tvář tehdejších Vršovic. Stadion přežil a nakonec byl v roce 1971 přestavěn a rozšířen.

Stadion koupí radnice

Druhý černý okamžik přišel nedávno. Klub měl kolem roku 2005 velké finanční problémy. Tradiční stadion Ďolíček na konci března 2007 koupila společnost CTY Group. Sportoviště ale neodpovídalo požadavkům první ligy. Od sezony 2010/2011 se musel A tým přestěhovat do Edenu, kde je ale doma Slavia.

Na veřejnost se začaly dostávat informace, že by měl stadion padnout a na jeho místě vzniknout nákupní a administrativní centrum. To vyvolalo odpor nejen u fanoušků Bohemians, ale i Slavie a další fotbalové veřejnosti.

Vršovická radnice se nakonec rozhodla, že stadion koupí. V prosinci 2011 koupi schválili zastupitelé Prahy 10 (o rozhodnutí čtěte zde), ale obchod se ještě neudál. Vypracován je však už plán a podoba nového Ďolíčku.

Drobnou kuriozitou pak je, že se v Ďolíčku sešly dokonce oba vršovické kluby. Svůj azyl tady v 90. letech minulého století našla i Slavia, to když prováděla rekonstrukce ve svém Edenu.