Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský Dopravní podnik platí za IT služby třikrát víc, než je běžné

  18:17aktualizováno  18:17
V roce 2008, kdy Dopravnímu podniku šéfoval Martin Dvořák, převzala IT služby soukromá firma. Inkasovala za to stamiliony korun. Současné vedení zjistilo, že by tyto služby mohly být téměř o polovinu levnější.
Za IT služby dopravce zřejmě platit zbytečně moc. (Ilustrační snímek)

Za IT služby dopravce zřejmě platit zbytečně moc. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soukromé firmě CSC Computer Sciences, která zakázku v roce 2008 získala, vynáší podle oficiálního vyjádření DP zhruba 19 milionů korun měsíčně, tedy 230 milionů za rok.

"Roční provozní náklady (bez odpisů) na IT vzrostly v roce 2009 o 121 milionů korun bez DPH oproti roku 2007," podotkla mluvčí DP Tereza Krásenská. A právě takový nárůst vyvolává minimálně podezření, že mohla být tato zakázka uzavřena s úmysly, aby na ní na úkor podniku někdo "vydělal".

Bývalý management má však pro nárůst nákladů vysvětlení. Dopravní podnik si dle svého vyjádření dříve zajišťoval IT služby vlastními zaměstnanci. V roce 2008 si však najímá společnost CSC a náklady rostou.

"Úroveň IT služeb před outsourcingem byla naprosto katastrofální. Rozšířili jsme počet hodin, kdy budou služby poskytovány, zavedly se standardní IT služby, které ovšem dříve v DP nefungovaly. Navíc například zavedení Opencard znamenalo kompletní výměnu mnoha hardwarů. Bylo třeba vyvinout e-shop. Z mého pohledu je logické, že k růstu nákladů došlo. Ale snížily se zase tím, že odešlo asi 40 nebo 50 lidí," popsal tehdejší ekonomický ředitel DP Ivo Štika.

Vedení uvažuje o návratu do "předdvořákových dob"

Jenže zmíněných 230 milionů se nezdá ani současnému vedení DP. Z jeho analýzy vyplývá, že kdyby IT služby zajišťovali vlastní zaměstnanci, ušetřilo by se téměř 100 milionů ročně. Proto zvažuje, že alespoň část služeb na ně převede.

IT služby v DP

V roce 2008 nahrazuje práci zaměstnanců DP pro správu IT soukromá společnost CSC Computer Sciences. DP jí platí 230 milionů korun ročně. Podnik by mohl 96 milionů ušetřit, kdyby si služby zajišťoval sám. Zdroj: tiskové oddělení DPP

"Management souhlasí se záměrem kombinovat insourcing a outsourcing. Ekonomické propočty zatím ukazují, že tato varianta by pro DP byla výhodnější než celkový outsourcing. Představenstvo firmy však novou koncepci IT ještě neschválilo," řekla zastupující ředitelka DP Magdalena Češková.

Pokud tento návrh projde, bude to takový částečný návrat před rok 2008.

MF DNES se obrátila na tři experty z oboru, aby okomentovali částky stanovené ve smlouvách mezi Dopravním podnikem a firmou CSC Computer Sciences. Výňatky z dotčených smluv jsou součástí právní analýzy o podezřelých zakázkách DP, kterou si nechal před půl rokem zpracovat primátor Bohuslav Svoboda.

V jedné z dílčích smluv, v níž jsou definovány dodávané služby, se mimo jiné praví, že správa serverů, sítě, stanic a informačních systémů zabere dodavateli 418 takzvaných člověkodní měsíčně, za což dostane odměnu ve výši 8,8 milionu korun bez DPH (člověkoden znamená čas odpovídající práci jedné osoby po dobu jednoho pracovního dne).

"Jednoduchým výpočtem zjistíme, že je to 21 tisíc korun za den a člověka, tedy 2,5 tisíce za hodinu, a to je tedy mazec. To je nafouknuté oproti komerčním cenám dvakrát až třikrát, a to ještě přivírám oči," divil se analytik z jedné renomované kanceláře, jež nechce být s DP jakkoliv spojována.

Odborník: Taková cena je masakr

Stejně reaguje další z oslovených odborníků, který kontroloval obdobné zakázky pro hlavní město i státní instituce.

"Určitě je to masakr. Ale některé informace v části smlouvy, jež máte k dispozici, chybějí. Například pro kolik je to uživatelů a jaká je tam provázanost. V podobných případech jsem nepustil nic, kde bylo více než osm tisíc za den a nastálo," odvolal se na své zkušenosti. Kvůli bývalému působišti nechce zveřejnit své jméno.

"Když někomu dáte 20 tisíc denně, tak to musí být expert, jenž nese kůži na trh. Znám jich jen pár a klaním se jim. Toto ale není ten případ. Takhle drahé služby se normálně využívají třeba měsíc za rok, ne dlouhodobě, jako u DP," dodal.

Obdobný názor má i třetí z oslovených. "Za tuto práci, která nevyžaduje výraznou specializaci, se normálně platí maximálně tisíc korun za hodinu. Že to vychází na dvaapůlnásobek, je skutečně zarážející," řekl Lubomír Lipold z IT firmy Lanet servis.

Jestli bude podnik v zakázce pokračovat dál, závisí na představenstvu. "Případné vypovězení smluv záleží na tom, jak rychle bude schválena a uvedena do praxe nově připravovaná koncepce," řekla mluvčí Krásenská.

Firma CSC se ke kauze opakovaně odmítla vyjádřit. "CSC se zaměřuje výhradně na poskytování služeb požadovaných ze strany DP a nekomentuje interní záležitosti DP ani žádného jiného svého klienta," sdělila Mirka Aleksieva z oddělení marketingu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Najdete na iDNES.cz