Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský Dopravní podnik platí za IT služby třikrát víc, než je běžné

  18:17aktualizováno  18:17
V roce 2008, kdy Dopravnímu podniku šéfoval Martin Dvořák, převzala IT služby soukromá firma. Inkasovala za to stamiliony korun. Současné vedení zjistilo, že by tyto služby mohly být téměř o polovinu levnější.
Za IT služby dopravce zřejmě platit zbytečně moc. (Ilustrační snímek)

Za IT služby dopravce zřejmě platit zbytečně moc. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soukromé firmě CSC Computer Sciences, která zakázku v roce 2008 získala, vynáší podle oficiálního vyjádření DP zhruba 19 milionů korun měsíčně, tedy 230 milionů za rok.

"Roční provozní náklady (bez odpisů) na IT vzrostly v roce 2009 o 121 milionů korun bez DPH oproti roku 2007," podotkla mluvčí DP Tereza Krásenská. A právě takový nárůst vyvolává minimálně podezření, že mohla být tato zakázka uzavřena s úmysly, aby na ní na úkor podniku někdo "vydělal".

Bývalý management má však pro nárůst nákladů vysvětlení. Dopravní podnik si dle svého vyjádření dříve zajišťoval IT služby vlastními zaměstnanci. V roce 2008 si však najímá společnost CSC a náklady rostou.

"Úroveň IT služeb před outsourcingem byla naprosto katastrofální. Rozšířili jsme počet hodin, kdy budou služby poskytovány, zavedly se standardní IT služby, které ovšem dříve v DP nefungovaly. Navíc například zavedení Opencard znamenalo kompletní výměnu mnoha hardwarů. Bylo třeba vyvinout e-shop. Z mého pohledu je logické, že k růstu nákladů došlo. Ale snížily se zase tím, že odešlo asi 40 nebo 50 lidí," popsal tehdejší ekonomický ředitel DP Ivo Štika.

Vedení uvažuje o návratu do "předdvořákových dob"

Jenže zmíněných 230 milionů se nezdá ani současnému vedení DP. Z jeho analýzy vyplývá, že kdyby IT služby zajišťovali vlastní zaměstnanci, ušetřilo by se téměř 100 milionů ročně. Proto zvažuje, že alespoň část služeb na ně převede.

IT služby v DP

V roce 2008 nahrazuje práci zaměstnanců DP pro správu IT soukromá společnost CSC Computer Sciences. DP jí platí 230 milionů korun ročně. Podnik by mohl 96 milionů ušetřit, kdyby si služby zajišťoval sám. Zdroj: tiskové oddělení DPP

"Management souhlasí se záměrem kombinovat insourcing a outsourcing. Ekonomické propočty zatím ukazují, že tato varianta by pro DP byla výhodnější než celkový outsourcing. Představenstvo firmy však novou koncepci IT ještě neschválilo," řekla zastupující ředitelka DP Magdalena Češková.

Pokud tento návrh projde, bude to takový částečný návrat před rok 2008.

MF DNES se obrátila na tři experty z oboru, aby okomentovali částky stanovené ve smlouvách mezi Dopravním podnikem a firmou CSC Computer Sciences. Výňatky z dotčených smluv jsou součástí právní analýzy o podezřelých zakázkách DP, kterou si nechal před půl rokem zpracovat primátor Bohuslav Svoboda.

V jedné z dílčích smluv, v níž jsou definovány dodávané služby, se mimo jiné praví, že správa serverů, sítě, stanic a informačních systémů zabere dodavateli 418 takzvaných člověkodní měsíčně, za což dostane odměnu ve výši 8,8 milionu korun bez DPH (člověkoden znamená čas odpovídající práci jedné osoby po dobu jednoho pracovního dne).

"Jednoduchým výpočtem zjistíme, že je to 21 tisíc korun za den a člověka, tedy 2,5 tisíce za hodinu, a to je tedy mazec. To je nafouknuté oproti komerčním cenám dvakrát až třikrát, a to ještě přivírám oči," divil se analytik z jedné renomované kanceláře, jež nechce být s DP jakkoliv spojována.

Odborník: Taková cena je masakr

Stejně reaguje další z oslovených odborníků, který kontroloval obdobné zakázky pro hlavní město i státní instituce.

"Určitě je to masakr. Ale některé informace v části smlouvy, jež máte k dispozici, chybějí. Například pro kolik je to uživatelů a jaká je tam provázanost. V podobných případech jsem nepustil nic, kde bylo více než osm tisíc za den a nastálo," odvolal se na své zkušenosti. Kvůli bývalému působišti nechce zveřejnit své jméno.

"Když někomu dáte 20 tisíc denně, tak to musí být expert, jenž nese kůži na trh. Znám jich jen pár a klaním se jim. Toto ale není ten případ. Takhle drahé služby se normálně využívají třeba měsíc za rok, ne dlouhodobě, jako u DP," dodal.

Obdobný názor má i třetí z oslovených. "Za tuto práci, která nevyžaduje výraznou specializaci, se normálně platí maximálně tisíc korun za hodinu. Že to vychází na dvaapůlnásobek, je skutečně zarážející," řekl Lubomír Lipold z IT firmy Lanet servis.

Jestli bude podnik v zakázce pokračovat dál, závisí na představenstvu. "Případné vypovězení smluv záleží na tom, jak rychle bude schválena a uvedena do praxe nově připravovaná koncepce," řekla mluvčí Krásenská.

Firma CSC se ke kauze opakovaně odmítla vyjádřit. "CSC se zaměřuje výhradně na poskytování služeb požadovaných ze strany DP a nekomentuje interní záležitosti DP ani žádného jiného svého klienta," sdělila Mirka Aleksieva z oddělení marketingu.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

Kandidátem na primátora Prahy bude za ANO na podzim Patrik Nacher

Patrik Nacher, poslanec hnutí ANO, v Rozstřelu iDNES (19. února 2018).

Lídrem hnutí ANO pro podzimní volby do pražského zastupitelstva bude poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher....

Renault Talisman Grand 1,6 dCi Zen
Renault Talisman Grand 1,6 dCi Zen

r.v. 2017, naj. 10 110 km, diesel
629 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz