Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé předvolební sliby kandidátů jsou nesplnitelné, říká ekonomka

  17:08aktualizováno  17:08
Kandidáti na středočeského hejtmana se v pondělí sešli v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Před zraky diváků se zavázali, že pokud hejtmanské křeslo získají, splní několik bodů, které si sami zvolili. Jejich plány po ekonomické stránce okomentovala pro MF DNES Markéta Šichtařová.

Diskusní pořad ČT Otázky Václava Moravce speciál před krajskými volbami, 8. října. Kandidáti na hejtmana Středočeského kraje (zleva) Pavel Jetenský z KSČM, Helena Langšádlová (TOP 09 a STAN), Raduan Nwelati (ODS), Miroslav Rovenský (KRU-ČSL, SNK-ED a nezávislí kandidáti), Josef Řihák (ČSSD) a Lukáš Tůma (Strana zelených). | foto: ČTK

V něčem se různé politické strany shodnou. TOP 09 a STAN prosazují zveřejňování smluv a výdajů kraje na internetu. To samé hlásá nejen ODS, ale i koalice KDU-ČSL, SNK ED a NK a také Strana zelených. Víc školek, dostupnou zdravotní péči a ponechání pěti krajských nemocnic kraji prosazují shodně ČSSD i ODS. Pro KSČM je prioritou řešení nezaměstnanosti. Stejně tak pro ODS, která hlásá pracovní místo pro každého Středočecha.

"Zaměstnanost je nejproblematičtější ze všech těchto slibů," komentuje to ekonomka Markéta Šichtařová. "Troufám si říct, že je to úplný nesmysl. Středočeský kraj má oproti jiným krajům nízkou nezaměstnanost, v některých městech se dokonce potýkají s opačným problémem, že zaměstnavatelé nejsou schopni sehnat kvalifikovanou pracovní sílu," říká.

Podle ekonomky jsou sliby týkající se nezaměstnanosti jen rétorickým cvičením lídrů. "Zadruhé: nezaměstnanost patří mezi ty makroekonomické jevy, se kterými se dá nakládat jen na celostátní úrovni. Navíc největší díl nezaměstnanosti je poplatný hospodářské recesi a ta je způsobená tím, že nešlape západní Evropa," vysvětluje Šichtařová.

Slib lídryně TOP 09 a STAN Heleny Langšádlové snížit o jednu miliardu dluh kraje, který má rozpočet asi šestnáct miliard korun, podle Šichtařové reálný je.

"Hlavně přes veřejné zakázky a investiční projekty. Bude to všechno jen otázka zvažování, zda postavit silnici, která je potřeba, nebo nezvyšovat dluh. Ale u kraje je snižování dluhu menší problém než u státu, dá se tu lépe škrtat. Odnesou to hlavně investiční projekty, nikoli občané třeba na krácení důchodů," popisuje.

Všechny další sliby, jako zveřejnit smlouvy a výdaje, zprůhlednit veřejné zakázky, prosadit elektronické aukce nebo veřejný "rozklikávací" rozpočet, jsou celkem snadno splnitelné. Účinný recept na snížení zadluženosti kraje to ale není.

"Třeba rozklikávací rozpočet je rozhodně dobrá věc, po které veřejnost volá. Na druhou stranu je v něm tak moc informací, že se v tom většina lidí neorientuje. A čím víc jich je, tím spíš není pro stromy vidět les," míní. Přímá úměra mezi množstvím informací a mírou transparentnosti prý nefunguje vždycky.

Helena Langšádlová (TOP 09 a STAN)

1. Snížím dluh kraje o jednu miliardu korun. 2. Zveřejním veškeré smlouvy i výdaje nad padesát tisíc korun, zavedeme institut odpovědné osoby a férová pravidla pro poskytování dotací. 3. Založíme metropolitní integrovanou dopravu, která bude zahrnovat i vlaky a zajistí přestupní terminály pro cestující.

Josef Řihák (ČSSD)

1. Předložíme veřejnosti koncept propojení Středočeské a Pražské integrované dopravy. 2. Podpoříme výstavbu mateřských škol o kapacitě minimálně pět set míst. 3. Ponecháme nemocnice pod veřejnou kontrolou.

Raduan Nwelati (ODS)

1. Podpořím výstavbu minimálně sta nových mateřských škol. 2. Navýším prospěchová a sociální stipendia. 3. Budu efektivně hospodařit a snížím běžné výdaje úřadu. 4. Zprůhledním veřejné zakázky a zveřejním smlouvy kraje na webu. 5. Zlepším dostupnost a kvalitu zdravotní péče.

Pavel Jetenský (KSČM)

1. Budu realizovat program k omezení nezaměstnanosti ve Středočeském kraji. Vím, že je to problém vlády a systému, ale Středočeský kraj k řešení může přispět. 2. Upřesním koncepci investiční výstavby oblastních nemocnic. 3. Provedu inventuru a plán obnovy mostů s konkrétním nastíněním realizace.

Lukáš Tůma (Strana zelených)

1. Prosadím, že veřejné zakázky nebudou organizovat externí firmy, ale úředníci krajského úřadu. 2. Veškeré smlouvy budou transparentně uveřejněny na webových stránkách Středočeského kraje. Všechno bude pod veřejnou kontrolou.

Miroslav Rovenský (KDU-ČSL, SNK ED, NK)

1. Prosadím elektronickou aukci zboží a služeb jako jeden z protikorupčních nástrojů. 2. Prosadím rozklikávací rozpočet až do nejmenších položek. 3. Prosadím rozklikávací informace o všech veřejných zakázkách kraje tak, aby se konkurence mohla navzájem kontrolovat. Pozn: Rozklikávací rozpočet je podrobný rozpočet přístupný na internetu.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

V Praze se v noci srazily tramvaje, řidič si pochroumal nohu a ruku

Po srážce dvou tramvají v Praze museli hasiči vyprostit řidiči (20. dubna 2018).

V pražské Evropské ulici se v pátek v noci srazily tramvaje. Zaklíněného šestapadesátiletého řidiče museli vyprostit...

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Asi třináctiletého chlapce srazilo auto v pražských Jinonicích, nehodu nepřežil. Okolnosti srážky řeší policie, která...

Najdete na iDNES.cz