Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé předvolební sliby kandidátů jsou nesplnitelné, říká ekonomka

  17:08aktualizováno  17:08
Kandidáti na středočeského hejtmana se v pondělí sešli v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Před zraky diváků se zavázali, že pokud hejtmanské křeslo získají, splní několik bodů, které si sami zvolili. Jejich plány po ekonomické stránce okomentovala pro MF DNES Markéta Šichtařová.

Diskusní pořad ČT Otázky Václava Moravce speciál před krajskými volbami, 8. října. Kandidáti na hejtmana Středočeského kraje (zleva) Pavel Jetenský z KSČM, Helena Langšádlová (TOP 09 a STAN), Raduan Nwelati (ODS), Miroslav Rovenský (KRU-ČSL, SNK-ED a nezávislí kandidáti), Josef Řihák (ČSSD) a Lukáš Tůma (Strana zelených). | foto: ČTK

V něčem se různé politické strany shodnou. TOP 09 a STAN prosazují zveřejňování smluv a výdajů kraje na internetu. To samé hlásá nejen ODS, ale i koalice KDU-ČSL, SNK ED a NK a také Strana zelených. Víc školek, dostupnou zdravotní péči a ponechání pěti krajských nemocnic kraji prosazují shodně ČSSD i ODS. Pro KSČM je prioritou řešení nezaměstnanosti. Stejně tak pro ODS, která hlásá pracovní místo pro každého Středočecha.

"Zaměstnanost je nejproblematičtější ze všech těchto slibů," komentuje to ekonomka Markéta Šichtařová. "Troufám si říct, že je to úplný nesmysl. Středočeský kraj má oproti jiným krajům nízkou nezaměstnanost, v některých městech se dokonce potýkají s opačným problémem, že zaměstnavatelé nejsou schopni sehnat kvalifikovanou pracovní sílu," říká.

Podle ekonomky jsou sliby týkající se nezaměstnanosti jen rétorickým cvičením lídrů. "Zadruhé: nezaměstnanost patří mezi ty makroekonomické jevy, se kterými se dá nakládat jen na celostátní úrovni. Navíc největší díl nezaměstnanosti je poplatný hospodářské recesi a ta je způsobená tím, že nešlape západní Evropa," vysvětluje Šichtařová.

Slib lídryně TOP 09 a STAN Heleny Langšádlové snížit o jednu miliardu dluh kraje, který má rozpočet asi šestnáct miliard korun, podle Šichtařové reálný je.

"Hlavně přes veřejné zakázky a investiční projekty. Bude to všechno jen otázka zvažování, zda postavit silnici, která je potřeba, nebo nezvyšovat dluh. Ale u kraje je snižování dluhu menší problém než u státu, dá se tu lépe škrtat. Odnesou to hlavně investiční projekty, nikoli občané třeba na krácení důchodů," popisuje.

Všechny další sliby, jako zveřejnit smlouvy a výdaje, zprůhlednit veřejné zakázky, prosadit elektronické aukce nebo veřejný "rozklikávací" rozpočet, jsou celkem snadno splnitelné. Účinný recept na snížení zadluženosti kraje to ale není.

"Třeba rozklikávací rozpočet je rozhodně dobrá věc, po které veřejnost volá. Na druhou stranu je v něm tak moc informací, že se v tom většina lidí neorientuje. A čím víc jich je, tím spíš není pro stromy vidět les," míní. Přímá úměra mezi množstvím informací a mírou transparentnosti prý nefunguje vždycky.

Helena Langšádlová (TOP 09 a STAN)

1. Snížím dluh kraje o jednu miliardu korun. 2. Zveřejním veškeré smlouvy i výdaje nad padesát tisíc korun, zavedeme institut odpovědné osoby a férová pravidla pro poskytování dotací. 3. Založíme metropolitní integrovanou dopravu, která bude zahrnovat i vlaky a zajistí přestupní terminály pro cestující.

Josef Řihák (ČSSD)

1. Předložíme veřejnosti koncept propojení Středočeské a Pražské integrované dopravy. 2. Podpoříme výstavbu mateřských škol o kapacitě minimálně pět set míst. 3. Ponecháme nemocnice pod veřejnou kontrolou.

Raduan Nwelati (ODS)

1. Podpořím výstavbu minimálně sta nových mateřských škol. 2. Navýším prospěchová a sociální stipendia. 3. Budu efektivně hospodařit a snížím běžné výdaje úřadu. 4. Zprůhledním veřejné zakázky a zveřejním smlouvy kraje na webu. 5. Zlepším dostupnost a kvalitu zdravotní péče.

Pavel Jetenský (KSČM)

1. Budu realizovat program k omezení nezaměstnanosti ve Středočeském kraji. Vím, že je to problém vlády a systému, ale Středočeský kraj k řešení může přispět. 2. Upřesním koncepci investiční výstavby oblastních nemocnic. 3. Provedu inventuru a plán obnovy mostů s konkrétním nastíněním realizace.

Lukáš Tůma (Strana zelených)

1. Prosadím, že veřejné zakázky nebudou organizovat externí firmy, ale úředníci krajského úřadu. 2. Veškeré smlouvy budou transparentně uveřejněny na webových stránkách Středočeského kraje. Všechno bude pod veřejnou kontrolou.

Miroslav Rovenský (KDU-ČSL, SNK ED, NK)

1. Prosadím elektronickou aukci zboží a služeb jako jeden z protikorupčních nástrojů. 2. Prosadím rozklikávací rozpočet až do nejmenších položek. 3. Prosadím rozklikávací informace o všech veřejných zakázkách kraje tak, aby se konkurence mohla navzájem kontrolovat. Pozn: Rozklikávací rozpočet je podrobný rozpočet přístupný na internetu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Havárie vody brzdí provoz v Uhříněvsi, autobusy jely o hodinu a půl později

Častý obrázek na křižovatce. Kolona aut přijíždějících od Hradce Králové musí...

Kvůli opravám nedělní havárie vody se od rána tvoří v pražské Uhříněvsi kolony. Práce na silnici potrvají až do středy...

VIDEO: Motorkář ujížděl policistům a havaroval. Našli u něj drogy

Policie honila opilého a zdrogovaného motorkáře

Policisté motorizované jednotky si v sobotu před půlnocí všimli v Praze motorkáře, kterého chtěli zkontrolovat a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz