Bývalá ZŠ náměstí Interbrigády nese jméno chicagského starosty původem z Čech

Bývalá ZŠ náměstí Interbrigády nese jméno chicagského starosty původem z Čech Antonína Čermáka. | foto: ÚMČ Praha 6

Škola v Praze 6 nese jméno chicagského starosty původem z Čech

  • 0
Základní škola v Praze 6 na náměstí Interbrigády se jmenuje po chicagském starostovi českého původu Antonínu Čermákovi. Ten bojoval s gangem Al Capona i s finančními problémy, které město ve 30. letech minulého století mělo. Vrchol jeho kariéry ukončil atentátník, který chtěl pálit na prezidenta Roosevelta.

Radnice naplánovala ceremoniál přesně na 140. výročí Čermákova narození. Slavnosti se zúčastnil kromě dalších osobností i Čermákův vnuk Anton Kerner, který dorazil se Spojených států. 

O víkendu se Kerner chystá do Kladna, rodného města svého dědy. Dům, kde se Čermák narodil, dnes už nestojí. Místo obklopuje sídliště.

"Zastaví se u pamětní desky, která visí v bývalé V. ulici, nyní pojmenované Čermákova, vedoucí od ulice Československé armády," popisuje ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Zdeněk Kuchyňka.

V dole poháněl muly, vypracoval se na obchodníka a politika

Atentátem na amerického prezidenta Franklina Roosevelta se skončil život s vpravdě americkým příběhem, na jehož začátku byl chlapec z chudé hornické rodiny z Čech a na jeho konci respektovaný politik, první neamerický chicagský starosta jiného než anglosaského či irského původu.

Antonín Čermák při návštěvě Kladna v roce 1932. Vítá ho místostarosta Kladna František Pavel.

Antonín Čermák (vlevo) při návštěvě Kladna v roce 1932. Vedle něho stojí místostarosta Kladna František Pavel.

Do Ameriky se dostal jako malý chlapec, když jeho otec v roce 1873 ztratil práci po zhroucení vídeňské burzy. Novým domovem rodiny se stal hornický Braidwood v severní části státu Illinois.

Antonín od mládí pracoval v dolech - poháněl tam muly, jež obstarávaly důlní dopravu. To ho ale příliš nebavilo, proto se při práci vzdělával a v devatenácti letech si v Chicagu otevřel vlastní povoznictví. O dva roky později se oženil s Češkou Marií Hořejšovou.

Později se věnoval obchodu s pozemky, byl soudním vykonavatelem a také poslancem státu Illinois. V roce 1909 úspěšně kandidoval za Demokratickou stranu do chicagské městské rady. V dubnu 1931 jej zvolili starostou.

Antonín Čermák

Narodil se v roce 1873 v Kladně, zemřel v roce 1933 v Miami

Pocházel z chudé hornické rodiny z Nového Kladna, která se za obživou přestěhovala do USA.

Od manuální práce se vypracoval do vysoké politiky, celou dobu se sám vzdělával. Stal se prvním starostou Chicaga s kořeny mimo Ameriku a anglosaský svět, ve funkci byl v letech 1931 až 1933.

Zemřel po atentátu na prezidenta Roosevelta

O rok později Čermák navštívil Evropu, především rodné Kladno. Na Slovensku se pak sešel s tehdejším československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. "V mládí jsem pracoval v dolech, kde jsem se zocelil a utvrdil si lásku k práci a lidu, z něhož jsem vyšel. Veškeré svoje schopnosti rozhodl jsem věnovati dobru lidu," napsal tehdy Čermák.

Zemřel asi tři týdny po atentátu, který chtěl na prezidenta Franklina Roosevelta spáchat italský emigrant Giuseppe Zangara v únoru 1933. Rány ale místo prezidenta schytal Čermák.

"Myslím, že příběh Antonína Čermáka představuje to, co je pro Ameriku typické - chlapec z prostých poměrů se stal úspěšným díky vlastní píli a studiu. Pracoval na sobě, ukázal, co umí. Proto stojí za to si jeho život připomínat," doplnil Zdeněk Kuchyňka.