Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při blackoutu budou Pražané pít vodu ze sáčku, nebo z mobilních úpraven

  18:50aktualizováno  18:50
Součástí třídenního cvičení krizového zásobování pitnou vodou byla koordinace mobilních úpraven, které by vodu filtrovaly z řek. Jedna úpravna dokáže za den vyrobit vodu pro zhruba čtyřiadvacet tisíc Pražanů. Kam by nemohly cisterny, tam by lidé byli zásobeni dvoulitrovými plastovými sáčky.

Speciální dvoulitrové plastové sáčky na pitnou vodu, které by měly sloužit primárně pro dodávky vody lidem se zdravotním postižením nebo seniorům, případně jako náhrada cisteren(15.9.2016) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Z vltavské vody může mobilní laboratoř v kontejneru vyrobit tekutinu, kterou lze bez potíží pít. Dokázalo to třídenní cvičení, které včera vyvrcholilo v Modřanech.

Praha ve spolupráci s ministerstvem zemědělství a dalšími složkami včetně hasičů trénovala zásobování obyvatel pitnou vodou v případě krize. Ta by mohla nastat třeba kvůli havárii na vodovodním potrubí, jako tomu bylo loni v Dejvicích, nebo během blackoutu (voda tehdy byla kontaminovaná).

Jiné bezpečnostní cvičení před dvěma lety, totiž ukázalo, že právě zásobování pitnou vodou by bylo pro metropoli při blackoutu velkým problémem. Dlouhodobý výpadek elektřiny by mohl vyřadit oba zdroje pitné vody, které hlavní město zásobují, tedy Želivku a Káraný.

Fotogalerie

„Cílem cvičení bylo zkoordinovat součinnost mezi magistrátem, hasiči, městskými částmi a vodohospodáři. A především ověřit provozuschopnost dvou mobilních úpraven vody,“ říká Martin Kubišta z firmy Aquacon, která je provozovatelem úpraven vody Viwa 5. Ty jsou součástí pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv a umějí v případě potřeby vyrobit pitnou vodu například z Vltavy.

To, jestli je upravená voda pitná, určí hygienik. Podle zkušeností ministerstva zemědělství je možné prohlásit vodu z úpravny za pitnou po osmačtyřiceti hodinách. Už po dvou hodinách je však voda klasifikována jako bezpečná. To znamená, že po napití člověku nehrozí žádné obtíže.

K tomu, aby bylo možné zjistit kvalitu vody, slouží mobilní laboratoř, kterou je úpravna vody vybavená. Podle Kubišty navíc není obsluha mobilní úpravny vody nijak složitá. „Po základním proškolení ji zvládne i laik. Každá úpravna je vybavena také příručkou, která přesně popisuje dávkování chemikálií a podobně,“ říká.

Jedna mobilní úpravna vody dokáže za den vyrobit až sto dvacet tisíc litrů pitné vody. „Podle metodického pokynu pro případ krize bychom měli zajistit v prvních dnech krize minimálně pět litrů na osobu za den,“ vysvětluje Kubišta. Jednoduchým výpočtem tak lze dospět k tomu, že jedna úpravna vody by dokázala zásobovat denně asi čtyřiadvacet tisíc Pražanů.

Provoz úpraven – cena za elektřinu a chemikálie – vychází na dvanáct korun za metr kubický vody.

Úpravny pomáhaly v Indonésii

Mobilní úpravny vody se v Česku v případě krize už několikrát použily. Například při povodních na Frýdlantsku v roce 2010, kdy v obci Višňová, která byla jednou z nejpostiženějších, vyráběly úpravny pitnou vodu z místní říčky. Na Plzeňsku zase podobné úpravny dodávaly vodu během rekonstrukce stálé čističky.

Jak pracuje úpravna vody

  • Zdrojem pro výrobu pitné vody úpravnami Viwa 5 může být voda z řek, nádrží, rybníků i podzemní voda. Úpravna nedokáže upravit vodu slanou.
  • Úpravna funguje na principu koagulace a čiření. Do surové vody například z řeky je dávkován takzvaný koagulant, který vysráží ve vodě organické látky, bahno a další nečistoty. Vysrážený kal se usadí ve velké nádobě a voda zbavená základních nečistot putuje nejprve přes filtr s pískem a poté přes filtr s náplní z aktivního uhlí, kde dochází k sekundární filtraci.
  • Voda dále prochází ještě dezinfekcí pomocí UV záření a nakonec je do ní aplikován chlornan sodný, který ji má dočistit.
  • Kvalita takto upravené vody odpovídá směrnici WHO pro jakost pitné vody.
  • Výkon úpravny je pět tisíc litrů za hodinu.
  • Jeden kubický metr upravené vody vychází v provozních nákladech na dvanáct korun.

V rámci humanitární pomoci zapůjčila Česká republika mezi lety 2005 a 2007 mobilní úpravny vody také indonéské vládě, která řešila následky ničivé vlny tsunami.

„Úpravny tak byly reálně využívané při opravdu krizovém zásobování, kdy lidé neměli k dispozici žádný zdroj pitné vody,“ říká Kubišta.

Součástí třídenního cvičení byla také koordinace dodávek vody z mobilních úpraven a zásob Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

Ty přednedávnem doplnily systém krizového zásobování vodou cisternami o speciální dvoulitrové plastové sáčky na pitnou vodu, které by měly sloužit primárně pro dodávky vody lidem se zdravotním postižením nebo seniorům, případně jako náhrada cisteren, pokud jejich umístění v dané lokalitě není možné.

„Po Praze jsou rozmístěny tři distribuční sklady s těmito sáčky a balicí linka, která je u vodního zdroje Káraný, má pro případ krize vlastní zdroj elektřiny,“ popisuje technik PVK Jaroslav Záleský.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...

Co udělá Sparta v zimě? Spíš bude řešit kádr než změny kolem kouče

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Ještě dva zápasy, pak zásadní rozhodnutí. Fotbalová Sparta musí už brzy rozseknout, jak dál. Z dění v posledních...

Maccabi - Slavia 0:2, výhra z venku po deseti letech, rozhodl Hušbauer

ČERVENOBÍLÁ OSLAVA. Slávisté objímají Josefa Hušbauera, který právě vstřelil...

Po více než deseti letech a po dlouhých dvaceti zápasech vyhrála Slavia v evropských pohárech na hřišti soupeře. V...Další z rubriky

Muž se dobýval k expřítelkyni, dveře polil benzinem a chtěl je zapálit

Při domovní prohlídce policisté zabavili zapalovače i pevné podpalovače.

Pražské policisty přivolala na pomoc žena, které se dobýval do bytu její bývalý přítel a vyhrožoval, že jí zapálí...

Pražská MHD před svátky zkrátí intervaly a posílí tramvaje a autobusy

Tramvaje, které se sjely u zastávky na Karlově náměstí.

Pražská MHD bude mít od soboty 25. listopadu o víkendech kratší intervaly, posíleny budou některé tramvajové linky a na...

Reorganizační plány Poldi nefungují, zaměstnanci jsou doma bez výplat

Opuštěné provozy donedávna lákaly zloděje kovů, jenže teď už není moc co krást.

Kladenská huť Poldi je jen krůček od vyhlášení konkurzu. Společnosti se stále nedaří plnit plány reorganizace, kterou...Najdete na iDNES.cz