Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh Churchillovy hlavy ze Žižkova zmapuje v Praze britská historička

  15:04aktualizováno  15:04
Britský sochař Ivor Roberts-Jones měl pro Prahu původně vytvořit kopii své londýnské sochy Winstona Churchilla. Nakonec ale řekl, že Praze vytvoří novou sochu. Jenže stihl pouze hlavu, která je na radnici Prahy 3. Historička Sara Ayresová z Královské univerzity nyní přijede zmapovat příběh vzniku hlavy.

Originál hlavy Winstona Churchilla od Ivor Roberts-Jonese je na radnici Prahy 3. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Když se v 90. letech rozhodlo, že Praha by měla mít sochu britského státníka, jenž se vyznamenal zejména během druhé světové války, byl by takřka hřích neoslovit právě Ivora Robertse-Jonese, který se na Churchillovy plastiky po celé Evropě specializoval. Původně měl vytvořit kopii originálu, který je od roku 1973 umístěn na Parlamentním náměstí v Londýně.

Jenže jednaosmdesátiletý Jones, velký obdivovatel Prahy a českého umění vůbec, byl tak nadšen, že se rozhodl jinak. Tak krásné město ve středu Evropy si zaslouží vlastní originál. Nelenil a začal na atraktivní zakázce pracovat. Ovšem osud tomu chtěl jinak. Koncem roku 1996 Jones umírá a v jeho ateliéru v Norfolku je v tu chvíli dokončen pouze hliněný model státníkovy hlavy.

Socha Winstona Churchilla stojí v Praze 3 na Žižkově.

Nadace, založená na popud Prahy 3, jež stavbu pomníku financovala, najednou řešila, co dál. Záhy se vrací k původnímu záměru. Na Žižkově bude stát kopie londýnské sochy, která je dodnes považována za mimořádně zdařilé dílo (replika stojí také v norském Oslu).

Model oné původní sochy se však nedochoval, proto je nejprve nutné vyřídit mnoho povolení britských institucí. Sádrový odlitek z originálu na Parlamentním náměstí posléze snímá londýnská firma M. S. Meridian Foundry a záhy pro Prahu odlévá tohoto "nejslavnějšího" bronzového Churchilla.

Vzniknou kopie originální hlavy?

Česko si připomíná 10. výročí sametové revoluce a naproti Vysoké škole ekonomické na Žižkově padá k zemi bílý kus látky. Odhaluje shrbenou postavu v kabátě opírající se o hůl. Je to 3,5 metru vysoký pomník W. Churchilla.

Ovšem tím pozoruhodný příběh nekončí. Svého "zrození" se nakonec dočká i Jonesův originál, jehož hliněný model zůstal po sochařově smrti v norfolkském ateliéru. Odlitek hlavy dnes krášlí panteon historické budovy radnice Prahy 3 na Havlíčkově náměstí.

"Dokonce existují plány k výrobě pěti Churchillových hlav. Ty si měli údajně rozdělit dva hlavní čeští sponzoři, další měla být v Senátu ČR a poslední v kanceláři prezidenta. Bylo by krásné vidět alespoň tu jedinou na Žižkově a poslechnout si příběh jejího vzniku," píše historička Sara Ayresová.

Poctěna se návštěvou a zájmem historičky cítí radnice Prahy 3. "Jsme rádi, že se díky tomuto dílu dostáváme do světového kontextu. Je jen škoda, že pan Jones nemohl dokončit sochu celou," řekla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz