Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské hospody otevírají kulturní dějiny, říká autor historických průvodců

  8:39aktualizováno  8:39
Specialista Lukáš Berný vydává už třetí díl oblíbeného průvodce po historii pražských hospod Kde pijí múzy. „Hodiny a hodiny hledání nějaké informace nakonec v knize přinese třeba jedinou větu,“ přibližuje mravenčí práci.

Lukáš Berný s pivem | foto: Metro.cz

Je o knihy o hospodách a pivu stále zájem?
Překvapilo mě, jak velký. První díl o Zlatém tygrovi už vyšel ve druhém vydání. Čechy asi opravdu zajímá, kde pijí múzy. Možná je to i tím, že se skutečně s každou z těch staletých hospůdek otevírají kulturní dějiny. V tom vůbec nepřeháním. Navíc to hospodské prostředí trošku zlidšťuje ikony naší historie.

Fotogalerie

Jaké podniky v knize čtenáři najdou?
První třetina je o pivnici a dříve vinárně U Dvou koček, kde se kupříkladu točil film Vrchní, prchni. Zbylé dvě o hospodě U Medvídků, jednom z prvních míst, kde začínala pražská tradice šantánů i tingltanglů, a kde se dokonce pravidelně scházeli čeští mariňáci z dob monarchie.

U hospod v předchozích dílech byla silná kulturní stopa. I sem chodili slavní?
Jsou jich opravdu desítky. Nad Kočkami je ateliér, kde pracoval profesor Otakar Nejedlý, po něm léta Ota Janeček a dnes skvělý Jan Brabenec. Ale nejen oni, Jiří Stivín sem na pivo vytáhl i básníka Allena Ginsberga. K Medvídkům chodili svého času snad úplně všichni, byla tu totiž hospoda, vinárna, šantán, kuželky, tančírna i výstavní galerie. Mezi hosty tak najdete Jiráska i Mikoláše Alše, Hašlera, Viktora Dyka i Vrchlického. Na karty a víno zašli Jan Werich i Hašek. Bydlel tu barokní malíř Reiner i politik Rieger. A třeba sochař Myslbek si odtud nechával posílat džbánek piva do ateliéru.

Utkvěla vám v hlavě nějaká zajímavá historka, příběh?
K Medvídkům svého času chodili slovutní páni profesoři z univerzity, společnost jako Masaryk, Gebauer nebo Goll. A než vešli, vždycky se rozhlédli, jestli je nevidí nějaký student vcházet, protože u Medvídků byl také šantán s polonahými děvčaty. A oni se báli, aby si studenti nemysleli, že tam chodí za nimi. Profesoři tady totiž hráli kuželky. Alespoň to tak říkali...

Napíšete i o hospodách na opačném břehu Vltavy?
Pokud bude zájem, budou příští Kde pijí múzy tam odsud. Láká mě má oblíbená hradčanská pivnice U Černého vola. To je přímo legendární podnik, o němž už mám doma silnou složku materiálů. A pak samozřejmě malostranské hospůdky, to je zlatý důl.

Co vás přimělo potřetí usednout ke stolu a napsat pokračování?
Popravdě jsem od toho stolu ani neodešel. Už při práci na druhém díle o Modré štice, Jelínkově pivnici a restauraci U Vejvodů se mi nahromadila spoustu materiálů pro třetí díl, takže jsem vlastně plynule pokračoval.

Bylo těžké hledat staré fotky a dokumenty?
První kolo sběru materiálů je poměrně rychlé. Až potom přijde mravenčí práce a strávíte hodiny a hodiny hledáním informace, která ve výsledku zabere v knize třeba jedinou větu. Ale právě to je jedna z věcí, která mě na psaní Múz baví.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz