Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžká cesta k dotaci přinutila Příbram prodat bývalé vojenské budovy

  15:54aktualizováno  15:54
Příbram prodala tři bývalé administrativní vojenské budovy v městské části Zdaboř. Chtěla je přestavět na byty pro mladé a dům s pečovatelskou službou. Na projekt ale nemůže získat dotace. Nový majitel v objektech plánuje sociální bydlení.
Budovy, které město získalo od armády bezúplatným převodem, koupil podnikatel za 5,4 milionu korun. Budovy ve Zdaboři chátraly. (Ilustrační snímnek)

Budovy, které město získalo od armády bezúplatným převodem, koupil podnikatel za 5,4 milionu korun. Budovy ve Zdaboři chátraly. (Ilustrační snímnek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Výběrové řízení bylo málem zrušeno, když jeden zájemce, který neuspěl, tendr napadl. "Zastupitelé se ale nakonec shodli, že výsledek výběrového řízení je v pořádku," řekl příbramský mluvčí Jiří Kubík. Dodal, že město nakonec neakceptovalo nabídky, které dostalo až po skončení řádného výběrového řízení.

Budovy, které město získalo od armády bezúplatným převodem, koupil mělnický podnikatel Zdeněk Slánský za 5,4 milionu korun. Chce v nich vybudovat malometrážní byty pro matky s dětmi a případně také startovací byty pro děti z dětských domovů v okolí Příbrami.

Budovy na Zdaboři

Tři budovy na Zdaboři město prodá za 5,4 milionu korun. Původně chtělo budovy využít pro výstavbu malometrážních bytů. Nakonec ale nezískalo dotace v požadované výši a celková přestavba by byla příliš drahá. Podle vedení města měla rekonstrukce vyjít až na 60 milionů korun. To si radnice sama nemůže dovolit.

Příbram už dříve malometrážní byty především pro mladé rodiny vybudovala na několika místech - například v bývalých kasárnách v ulici Československé armády, v bývalém Simply clubu nebo na Spartaku.

Dotace je těžké získat

Stavělo se ale i v okolí: v Dobříši, Březnici a dalších obcích. Tehdy pomohly dotace Státního fondu rozvoje bydlení.

"Dnes už není možné získat dotace tak výhodně. Budovy ve Zdaboři bez využití chátraly, proto se město rozhodlo je prodat," vysvětlil starosta Josef Řihák.

V poslední době prodala Příbram také bývalé kasárny Brod. Zhruba šestihektarový bývalý vojenský areál získalo město v roce 2005 bezúplatně od armády.

Mnohokrát se ho marně pokoušelo prodat. Minimální prodejní cena byla původně 22 milionů korun a postupně se snižovala. Zájemci chtěli v areálu postavit sluneční elektrárnu nebo byty, nakonec ale z prodeje vždy sešlo.

"Do posledního výběrového řízení se nakonec přihlásil jen jeden zájemce, a to dopravní firma," uvedl Řihák. Budovy však byly ke zbourání, firma tak platila jen pozemky. Cena se nakonec vyšplhala jen na 10 milionů korun. Dopravní firma hodlá celý areál přestavět.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Vrtulník odvezl žáka základní školy v Příbrami, zranil se pádem z výšky

U školy v Příbrami spadl žák z výšky a poranil se. Letěl pro něj vrtulník....

Vrtulník záchranářů odpoledne přistál před školou v Příbrami. Jeden z žáků si tam poranil páteř, když spadl z výšky.

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Najdete na iDNES.cz