Na střední odbornou školu se můžete dostat i bez přijímaček, s přijímacím testem naopak musíte počítat na gymnáziích. (Ilustrační snímek)

Na střední odbornou školu se můžete dostat i bez přijímaček, s přijímacím testem naopak musíte počítat na gymnáziích. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jak se mění přijímačky na SŠ: můžete se hlásit na dvě školy najednou

  • 0
Pokud ještě nejste rozhodnutí, na jakou střední školu půjdete, máte ještě do 15. března čas. Letos se dají podat přihlášky na dvě školy najednou, takže můžete i zariskovat a zkusit školu, která je hodně žádaná. Jako druhou možnost vsaďte na jistotu tam, kde víte, že vás určitě vezmou.

MF DNES připravila přehled škol, kde najdete i údaje o počtech přihlášených a přijatých v minulých letech, což vám jasně ukáže, jaké šance pro přijetí máte.

Přehled středních škol

Podrobný seznam škol v Praze

Na gymnáziu Zborovská v Hranicích v Olomouckém kraji se loni hlásilo na čtyřleté studium 44 zájemců a vzali jich pouze 19, což je 43 procent.

Pokud byste ale měli zájem o studium strojírenství na střední odborné škole, tak tam máte přijetí rozhodně jistější. Na střední odbornou školu v Jeseníku, kde strojírenství vyučují, vzali loni všechny zájemce. Tento příklad ilustruje situaci v celé republice. Nával je jenom na gymnáziích, a to hlavně osmiletých. Na střední odbornou školu se dostanete snadno a většinou bez přijímacích zkoušek.

Míst je více než uchazečů

Navíc máte výhodu, protože v posledních letech padá demografická křivka, a tudíž se počet vycházejících deváťáků stále snižuje. Pokud neusilujete o nejvyhlášenější gymnázium, máte přijetí na střední školu téměř jisté.

Co je třeba vědět

  • přihlášky na vybranou střední školu/y musíte podat přímo řediteli střední školy do
    15. března
  • přijímací zkoušky se konají od 22. do
    30. dubna
  • nejpozději do
    10 pracovních dnů ode dne zveřejnění seznamu přijatých uchazečů musíte odevzdat zápisový lístek,
    v případě, že uspějete na dvou školách, máte právo si vybrat jednu
    z nich a do té zápisový lístek podat

Přesto je třeba výběru školy věnovat pozornost a zjistit si i další údaje, třeba to, jaké šance máte v budoucnu najít práci. Tyto informace získáte například na webové stránce www.infoabsolvent. cz, kde se uplatnění absolventů podrobně věnují.

"Z učebních oborů jsou nejžádanější především absolventi strojírenských, elektrotechnických a dále i stavebních oborů. Perspektivní jsou tyto obory zejména v dlouhodobějším pohledu, což je pro nově přijímané žáky důležitá informace," uvádí Jiří Vojtěch, vedoucí oddělení pro analýzy kvalifikačních potřeb trhu práce Národního ústavu pro vzdělávání.

Informace o možnostech uplatnění po ukončení školy a žádaných profesích získáte i v informačních střediscích úřadů práce. Ty jsou v každém okresním městě.

Informace si ověřte přímo ve škole

Jakmile získáte představu, které školy by pro vás přicházely v úvahu, prohlédněte si důkladně jejich webové stránky a zjistěte, jaká mají přijímací kritéria, zda pořádají přijímací zkoušky, či berou pouze na základě známek na vysvědčení. To poslední pololetní třeba ještě stihnete trochu vylepšit.

Přesné a konečné informace o otevíraných oborech a podmínkách přijetí musí ředitelé škol zveřejnit do konce ledna, ale většinou je na webu najdete už nyní.