Hudeček prováděl primátorskou rezidencí, kam chodí hrát na klavír

  • 10
Luxusní prostory rezidence pražského primátora na Mariánském náměstí si v pondělí během dne otevřených dveří prohlédly necelé dvě tisícovky návštěvníků. Několik desítek z nich přivítal v honosném bytě netradiční průvodce - sám primátor Tomáš Hudeček.

I když zde stejně jako jeho předchůdci nebydlí, tráví zde dost času. A to zdaleka ne jen kvůli práci.

"Asi pětkrát šestkrát týdně si sem zaběhnu zahrát si na klavír. Po pětadvaceti letech jsem se začal znovu učit, takže mi to zatím moc nejde," přiznává s úsměvem primátor.

"Jinak tady mívám oficiální schůzky. Takže do rezidence desetkrát týdně určitě vkročím," dodává Hudeček.

Prvním a zároveň posledním primátorem, který v honosném bytě v druhém patře budovy Městské knihovny skutečně bydlel, byl Karel Baxa za první republiky. Zřejmě i proto, že prostory nejsou pro bydlení zrovna ideální. Kuchyně je třeba ještě o patro výš a pro dnešní potřeby jednotlivce trochu předimenzovaná.

"Kuchyň je tady velká pro oficiální catering. Zkrátka na to, abyste si vytáhli z ledničky jogurt a pak nechali špinavou lžíci v umyvadle to není. Bydlet bych tu nechtěl. Byla by škoda využívat to k běžnému bydlení. Dnes je také standard bydlení posunut jinam," svěřil se Hudeček.

Po prohlídce růži

Ten v pondělí ve vstupní hale primátorského bytu mezi třetí a čtvrtou hodinou v roli průvodce překvapil nic netušící návštěvníky, kteří vystáli dlouhou frontu na prohlídku rezidence. Za doprovodu klavírní hudby, která se linula z hudebního salonku, zaskočené skupinky pohostil jednohubkami, podepsal zájemcům fotografie a zapózoval na jejich snímky. Na závěr pak všem ženám daroval žlutou růži.

"Vůbec jsme to nevěděli. Pro mě je to příjemné překvapení a jsem ráda, že jsem se s ním mohla potkat," pochvalovala si jedna z návštěvnic Jitka Mandíková. Primátorská rezidence, jejíž interiéry ve stylu art deco navrhl architekt František Roith, zabírá první a druhé patro průčelního traktu budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí. Má vlastní nenápadný vchod na nároží Platnéřské a Žatecké ulice.

Zatímco v prvním patře jsou přijímací a reprezentační prostory, v druhém je osmipokojový byt primátora. Kromě nádherných interiérů si zde hosté mohli prohlédnout i obrazy od mnoha českých i zahraničních malířů, unikátní svítidla nebo vzácné dary od jiných měst. Součástí bytu jsou pak i tři apartmány pro hosty. Každý z nich má vlastní předsíň, salonek, ložnici a koupelnu. Tyto prostory někdy využívají velvyslanci a jiné oficiální návštěvy, pokud si výslovně přejí nespat v hotelu. Výjimečně byly ložnice s malými úzkými lůžky rozestlané i během letošních povodní.

"Měli jsme tam ustláno, protože jsme museli být pořád na radnici a tehdy šlo o každou minutu. Ale ani já ani, moji kolegové, kteří veleli Praze, když já jsem spal, jsme to nevyužili a spali jsme na gauči na radnici," vyprávěl návštěvníkům Hudeček.

Primátor: rezidence by měla být zpřístupněna častěji

Jeho předchůdce Bohuslav Svoboda z bytu využíval pouze pracovnu, a to pouze k oficiálním schůzkám. Další exprimátor Pavel Bém podle svých slov v rezidenci trávil v průměru dvě stě dní v roce. Využíval tamní pracovnu v době, kdy se ta jeho na radnici rekonstruovala.

S Hudečkem se shodují v tom, že by nádherné prostory primátorské rezidence měly být veřejnosti přístupné častěji než jednou za rok na státní svátek.