Na maturitu myslete už na začátku roku, vyplatí se vám to. Ilustrační foto

Na maturitu myslete už na začátku roku, vyplatí se vám to. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Přinášíme sedm rad jak úspěšně dojít až k maturitě

  • 1
Studenty, kteří letos nastupují do posledních ročníků, čeká příprava na důležitou zkoušku. Říká se, že příprava na maturitu je běh na dlouhou trať. Poradíme, čemu všemu by se studenti měli během posledního roku na škole věnovat: přinášíme sedm rad, jak maturitu bez problémů zvládnout.

Letošní podoba maturit bude stejná jako ta loňská, státně se tedy bude maturovat z českého jazyka a z cizího jazyka nebo matematiky. Na řediteli každé školy pak záleží, jestli budou studenti maturovat ze dvou, nebo ze tří předmětů. Informace ohledně přesné podoby státních maturit je dobré hledat na internetu, například na www.novamaturita.cz. Studenti zde najdou nejen konkrétní ukázky, ale i vhodné strategie pro ústní zkoušky.

1. Vyznačte si důležitá data školního roku

Ze všeho nejdřív si zjistěte, jaký je vůbec harmonogram školního roku a maturitních zkoušek. Nejlepší je vyznačit si stěžejní data do kalendáře: uzávěrku klasifikace, písemné zkoušky, svaťák, ústní zkoušky, ale třeba i maturitní ples a datum přijímacích zkoušek na vysokou. Se vším byste měli být seznámeni v prvních měsících školy. Mějte na paměti i akce, které se zkouškami bezprostředně nesouvisí, například právě maturitní ples. Je potřeba ho připravit, nacvičit třídní nástup, vybrat peníze, dohodnout se na šerpách…

2. Domluvte si konzultace s profesory

U učení platí staré dobré "čím dříve, tím lépe". Je jasné, že ze začátku - kdy je potřeba učit se i na předměty, ze kterých student nematuruje, aby vůbec k maturitě prošel - nebude příprava tak intenzivní, nicméně alespoň nějaká by být měla. Co nejdříve si obstarejte seznam otázek a nespoléhejte se, že všechny stačíte včas zopakovat ve škole při hodinách. Domluvte si s profesory konzultace, na kterých společně proberete, co chce u které otázky slyšet, co se může ukázat jako nepříjemný chyták a podobně.

3. Otázky vypracovávejte ve skupině

Domluvte se i se spolužáky a začněte vypracovávat otázky ve skupině, dohodněte se dopředu na rozsahu, aby někdo neodevzdal dvě stránky a někdo jiný naopak stránek deset. "Určitě jsem byla moc vděčná svým spolužákům, že souhlasili se skupinovým vypracováním otázek. Nedokážu si představit, že bych zpracovávala cca 70 otázek úplně sama. Samozřejmě, že jsem si je posléze musela dotvořit k obrazu svému, ale to byla už maličkost. Zvolila jsem si předměty, které mě během čtyř let nejvíce bavily, a se kterými jsem tudíž co do přípravy neměla tolik práce. Štěstí jsem měla zejména na profesorku dějepisu a francouzštiny, které svým maturantům dávaly pravidelné konzultace, a kdykoliv se vyskytl nějaký problém, mohla jsem se na ně obrátit," říká loňská maturantka Anna Hrabalová z pražského čtyřletého gymnázia.

4. Při studiu cizích prací buďte pozorní

Velká debata se mezi studenty a profesory většinou strhne ohledně stažených či zapůjčených vypracovaných otázek. Argumenty proti: student si je nenapsal sám (tudíž si informace nemohl vštípit do paměti při tvoření otázky), každému vyhovuje jiný styl poznámek, autor nemusel pokrýt všechny oblasti...
Pro:
pokud je budoucí maturant soudný, sám pozná, co je dobře zpracovaná otázka a co se mu může hodit. Navíc si může opatřit několik variant jednoho tématu, vybrat si to nejdůležitější a utřídit si vše tak, aby mu to vyhovovalo.

5. Opakujte si podle osnovy

Vypracované otázky si třiďte nejlépe do průhledných desek, můžete si pak část vzít s sebou do tramvaje a průběžně se učit. Časem je dobré napsat si u každé otázky osnovu a dále si opakovat jen podle ní. Někomu mohou pomoci například i jednoduché schematické obrázky. Uvažujte v širším kontextu - může se vám učení některých témat hodit při přijímačkách na vysokou? V takovém případě jděte více do hloubky, bude to jen výhoda. U ostatních otázek mějte na paměti, že ideální rozsah jedné zpracované otázky je čtyři až pět stran.

6. Hoďte očekávání svého okolí za hlavu

Začněte si zjišťovat, kdo vás bude maturitní zkouškou provázet. "Často se nás žáci ptají na kolegy, jestli jsou přísní, jestli napovídají, nebo naopak mlčí, co chtějí většinou slyšet a podobně," říká středoškolská profesorka Jana Válková. "Já studentům ještě vždycky radím, aby pustili z hlavy všechna očekávání svého okolí. To, že strýc Pepa měl před třiceti lety na průmyslovce v Hradci samé jedničky nebo že profesorka Kučerová je zvyklá, že její studenti maturují za jedna, maximálně za dvě, vůbec není stěžejní, akorát je to pro už tak dost vyklepané studenty další stres," dodává.

7. Jste u maturity nervózní? Nebojte se to přiznat

Nastal den D. Ráno se dobře nasnídejte a vezměte si i něco malého do školy, třeba čokoládovou tyčinku, a dostatek pití. Studenti by sice neměli na poslední chvíli dohánět něco, co neumějí, na to už je pozdě, ale pokud si ještě naposledy chtějí vše projít a jsou na podobnou taktiku před testy zvyklí, je to v pořádku. Vezměte si do školy třeba knížku nebo časopis a mezi jednotlivými zkouškami si čtěte nebo třeba poslouchejte muziku, jděte se projít po chodbě. Nebojte se před komisí přiznat, že jste nervózní, mluvte klidně a spisovně - podpoříte celkový dojem, který často také rozhoduje.