Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veřejné přístavy na Labi mají přitáhnout turisty od Týnce po Mělník

  15:30aktualizováno  15:30
Dvanáct veřejných přístavů by během příštích dvou let mělo vzniknout na Labi mezi Týncem a Mělníkem. Středočeský kraj tak chce podpořit rozvoj vodní turistiky. Jeden přístav vyjde na pět až čtyřicet milionů korun. Jediný takový je zatím pouze v Týnci.

Veřejné přístaviště vznikne také v Nymburce. | foto: Vizualizace: Ředitelství vodních cest

Pro někoho to může být ideálně strávená dovolená: rodina si v Mělníku vypůjčí na několik dnů loď, dopluje po Labi přes Neratovice a Nymburk do Poděbrad, kde stráví dva dny prohlídkou města a lázeňskými radovánkami.

Pak se lodí přesune dál do Kolína, odkud po cyklostezce dojede na návštěvu zámku Radim. Loď majiteli vrátí v Kolíně.

To je jedna z mnoha variant, jak by během tří let mohla začít fungovat síť spolupracujících měst, obcí a podnikatelů v Polabí, která do Středočeského kraje přitáhne turisty.

S městy na ní pracuje obecně prospěšná společnost Zlatý pruh Polabí, která sdružuje jednotlivé aktéry spolupráce pomocí memoranda. Nyní jich je již sedmatřicet a patří k nim třeba Nymburk, Kolín, ale i krajská hospodářská komora nebo Státní plavební správa.

Jednu z hlavních rolí v memorandu hraje Ředitelství vodních cest. To chce během let 2014 a 2015 ve městech jako Mělník, Lysá nad Labem, Nymburk, Poděbrady či Kolín vystavět veřejná přístaviště či přístavy propojené s památkami a restauracemi.

Přístav je zatím jen v Týnci

Právě přístaviště jsou v Polabí základní podmínkou rozvoje vodní turistiky. Dosud kromě Týnce nad Labem ve středočeských městech chybějí. Scházejí tak místa, kam by menší lodě či rekreační plavidla mohly pohodlně připlout, zakotvit, načerpat palivo či doplnit zásoby vody. Anebo dlouhodobě zakotvit v takzvané vnitřní maríně.

Veřejné přístavy na Labi

Veřejné přístavy na Labi

To se má změnit. "Na projektu pracujeme po dohodě se starosty měst i dalšími subjekty tak, aby kolem řeky zároveň vznikly cyklotrasy, naučné stezky a další atraktivní turistické cíle. Přístavy letos budujeme v dolním toku Labe na Ústecku, v příštím a přespříštím roce se zaměříme na střední tok řeky, tedy na střední Čechy," upřesňuje ředitel vodních cest Jan Skalický.

Zlatý pruh Polabí nyní chystá přistoupení nových aktérů k memorandu o spolupráci. V příštích několika týdnech jej tak podepíší třeba Poděbrady a Mělník.

Města: Chceme využít potenciál řeky

Města takovouto spolupráci vítají, přestože je jasné, že investovat budou muset i ona, z vlastních rozpočtů. Ředitelství vodních cest zaplatí vše, co postaví takříkajíc na vodě. Infrastrukturu okolo budou financovat právě obce.

Například Mělník předběžně uvažuje o nákladech ve výši asi šesti set tisíc korun. I tak s podporou počítá. "Vodní turistika se stává čím dál atraktivnější a sama města jsou malými pány. Neumějí potenciál řeky využít," říká starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

Právě do Mělníka nyní zajíždějí jen výletní lodě, které jsou podle starosty jednotkami samy pro sebe a jejich pasažéři v kraji či ve městě příliš nepobudou. "Většinou je zde naloží do autobusů a odvezou do Prahy," poznamenává Ctirad Mikeš. V souvislosti se sítí veřejných přístavů doufá v oživení historického centra města.

Společnost Zlatý pruh Polabí zapojuje do spolupráce kromě měst také další subjekty - třeba hoteliéry z Polabí, výrobce lodí a jejich půjčovny nebo provozovatele památek.

"Ti všichni pak mohou spolupracovat na vzájemné propagaci. Na zámku se lidé dozvědí o možnostech trávení dovolené na lodi, naopak v přístavu budou hledat návštěvníci program, kam mohou vyrazit třeba na jednodenní výlet na kole," uvádí Pavel Hlaváč ze Zlatého pruhu Polabí. Časem chystá Zlatý pruh také knihu o celém toku Labe od jeho pramene až do Hamburku.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Noční klid v centru Prahy ohlídají měřiče hluku, mají pomoci strážníkům

Noční ruch v pražské Dlouhé ulici na Starém městě a okolí.

Nekončící halas v ulicích každou noc obtěžuje obyvatele Prahy 1. Radnice se proti tomu rozhodla bojovat měřiči hluku,...

Ať jezdí metro B do Horních Počernic, přeje si starostka městské části

Metro (ilustrační foto)

Prodloužení trasy B se dvěma zastávkami v Horních Počernicích prosazuje starostka Hana Moravcová. Podle ní by se tím...

VIDEO: Dívka se propadla pod letenské kyvadlo, uvázla v odvětrávací šachtě

Dívka se propadla pod letenské kyvadlo

Ve čtvrtek brzy ráno zasahovala policie u kyvadla na pražské Letné. Mladá dívka se propadla do několik metrů hluboké...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz