Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veřejné přístavy na Labi mají přitáhnout turisty od Týnce po Mělník

  15:30aktualizováno  15:30
Dvanáct veřejných přístavů by během příštích dvou let mělo vzniknout na Labi mezi Týncem a Mělníkem. Středočeský kraj tak chce podpořit rozvoj vodní turistiky. Jeden přístav vyjde na pět až čtyřicet milionů korun. Jediný takový je zatím pouze v Týnci.

Veřejné přístaviště vznikne také v Nymburce. | foto: Vizualizace: Ředitelství vodních cest

Pro někoho to může být ideálně strávená dovolená: rodina si v Mělníku vypůjčí na několik dnů loď, dopluje po Labi přes Neratovice a Nymburk do Poděbrad, kde stráví dva dny prohlídkou města a lázeňskými radovánkami.

Pak se lodí přesune dál do Kolína, odkud po cyklostezce dojede na návštěvu zámku Radim. Loď majiteli vrátí v Kolíně.

To je jedna z mnoha variant, jak by během tří let mohla začít fungovat síť spolupracujících měst, obcí a podnikatelů v Polabí, která do Středočeského kraje přitáhne turisty.

S městy na ní pracuje obecně prospěšná společnost Zlatý pruh Polabí, která sdružuje jednotlivé aktéry spolupráce pomocí memoranda. Nyní jich je již sedmatřicet a patří k nim třeba Nymburk, Kolín, ale i krajská hospodářská komora nebo Státní plavební správa.

Jednu z hlavních rolí v memorandu hraje Ředitelství vodních cest. To chce během let 2014 a 2015 ve městech jako Mělník, Lysá nad Labem, Nymburk, Poděbrady či Kolín vystavět veřejná přístaviště či přístavy propojené s památkami a restauracemi.

Přístav je zatím jen v Týnci

Právě přístaviště jsou v Polabí základní podmínkou rozvoje vodní turistiky. Dosud kromě Týnce nad Labem ve středočeských městech chybějí. Scházejí tak místa, kam by menší lodě či rekreační plavidla mohly pohodlně připlout, zakotvit, načerpat palivo či doplnit zásoby vody. Anebo dlouhodobě zakotvit v takzvané vnitřní maríně.

Veřejné přístavy na Labi

Veřejné přístavy na Labi

To se má změnit. "Na projektu pracujeme po dohodě se starosty měst i dalšími subjekty tak, aby kolem řeky zároveň vznikly cyklotrasy, naučné stezky a další atraktivní turistické cíle. Přístavy letos budujeme v dolním toku Labe na Ústecku, v příštím a přespříštím roce se zaměříme na střední tok řeky, tedy na střední Čechy," upřesňuje ředitel vodních cest Jan Skalický.

Zlatý pruh Polabí nyní chystá přistoupení nových aktérů k memorandu o spolupráci. V příštích několika týdnech jej tak podepíší třeba Poděbrady a Mělník.

Města: Chceme využít potenciál řeky

Města takovouto spolupráci vítají, přestože je jasné, že investovat budou muset i ona, z vlastních rozpočtů. Ředitelství vodních cest zaplatí vše, co postaví takříkajíc na vodě. Infrastrukturu okolo budou financovat právě obce.

Například Mělník předběžně uvažuje o nákladech ve výši asi šesti set tisíc korun. I tak s podporou počítá. "Vodní turistika se stává čím dál atraktivnější a sama města jsou malými pány. Neumějí potenciál řeky využít," říká starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

Právě do Mělníka nyní zajíždějí jen výletní lodě, které jsou podle starosty jednotkami samy pro sebe a jejich pasažéři v kraji či ve městě příliš nepobudou. "Většinou je zde naloží do autobusů a odvezou do Prahy," poznamenává Ctirad Mikeš. V souvislosti se sítí veřejných přístavů doufá v oživení historického centra města.

Společnost Zlatý pruh Polabí zapojuje do spolupráce kromě měst také další subjekty - třeba hoteliéry z Polabí, výrobce lodí a jejich půjčovny nebo provozovatele památek.

"Ti všichni pak mohou spolupracovat na vzájemné propagaci. Na zámku se lidé dozvědí o možnostech trávení dovolené na lodi, naopak v přístavu budou hledat návštěvníci program, kam mohou vyrazit třeba na jednodenní výlet na kole," uvádí Pavel Hlaváč ze Zlatého pruhu Polabí. Časem chystá Zlatý pruh také knihu o celém toku Labe od jeho pramene až do Hamburku.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Ne nedbalost, úmysl. Soud navrhuje za přejetí cizinky v Praze vyšší trest

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Silvestrovská nehoda v centru Prahy, při níž ruský řidič usmrtil na přechodu turistku z Kolumbie, mohla být podle soudu...

Praha rozdělí radnicím miliony. Peníze půjdou na školy, zámek i ostrov

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Praha rozdělí radnicím městských částí z rozpočtových rezerv tři čtvrtě miliardy na veřejně prospěšné projekty. Nejvíce...

Voliéru v Břežanech někdo poškodil. Pár ptáků ukradl, jiné poranil

Poštolka z expozice Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka

Policisté pátrají po neznámém pachateli, který poničil voliéry v zookoutku v Dolních Břežanech u Prahy a zranil některé...

Najdete na iDNES.cz