Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavná Waltrovka mizí, nahradí ji vilky, byty a budova ve tvaru vrtule

  7:40aktualizováno  7:40
V jejích výrobních halách vznikaly letecké motory, které znal celý svět. Kdysi slavná továrna Walter v pražských Jinonicích už ale několik let zeje prázdnotou. Do opuštěného prostoru nyní najely bagry, které areál likvidují. V blízké budoucnosti by se tento brownfield měl proměnit v moderní čtvrť.

Demolici, jež probíhá v těchto dnech, by měla přečkat jediná železobetonová budova z přelomu 20. a 30. let minulého století. Ta totiž od roku 2009 podléhá památkové ochraně. Nicméně to, jaké využití bude mít, dodnes není jisté.

„Historicky chráněná budova je součástí kancelářského komplexu Mechanica. Prozatím je určena pro kancelářské plochy, nevylučujeme však možnost, že by tady mohla být škola či jiná veřejně prospěšná instituce,“ říká mluvčí investora Ivo Mravinac.

Kanceláře ve tvaru vrtule

Z areálu Waltrovky má být v následujících letech kromě kanceláří i rezidenční čtvrť. Už před Pentou jí zde plánovala společnost Red Group, která projekt v září roku 2012 prodala. Penta, která jej získala, nechala následujícího roku vyhlásit architektonickou soutěž, která původní plány pozměnila.

Fotogalerie

„Mně osobně se sice více líbil záměr předchozí společnosti, nicméně zase je nutné uznat, že Penta výrazně snížila objemy staveb,“ říká například František Gemperle z místní občanské iniciativy Za Pět.

V areálu Waltrovky se totiž původně počítalo se zachováním většího počtu původních cihlových budov, které by se daly přestavět na loftové byty. O lofty však podle Mravinace není v současnosti kvůli špatnému zateplení a jejich vyšší ceně takový zájem.

Celý projekt má obsahovat šest set bytů, padesát rodinných domů a 65 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch.

Těm by měla vévodit kancelářská budova Aviatica, jejíž půdorys, společně s další administrativní budovou s názvem Dynamica, připomíná tvar rotující vrtule. Podle Mravinace tím developer naváže na genia loci bývalé letecké továrny.

Stará Waltrovka v novém

Má tu stát až 600 bytů

  • Během prvních pěti let má na území o rozloze 169 tisíc metrů čtverečních vzniknout luxusní moderní komplex. 
  • Do projektu developerská společnost Penta plánuje investovat přes 200 milionů eur (cca 5,5 miliardy korun). 
  • Výstavba je rozplánována na několik etap, a to na výstavbu rezidenční části, kancelářské a relaxační. 
  • První etapa počítá s dostavbou některých bytů a rodinných domků již v prvním čtvrtletí příštího roku. Více než 230 bytů a 33 rodinných domků se začne prodávat v dubnu letošního roku. 
  • Po dokončení projektu by mělo být k prodeji až šest set bytů a padesát rodinných domů. Kancelářská část bude nabízet 65 tisíc m² plochy a její první budova Aviatica bude dokončena již na podzim letošního roku.

Výstavba obrovského komplexu má však i své stinné stránky. Stavební práce například komplikují dopravu v přilehlých oblastech.

V jednání jsou i změny jízdních řádů. Komplex nutně zvýší hustotu obyvatel oblasti, kvůli čemuž zřejmě vzniknou nové autobusové zastávky. „V jednání jsme také s Českými drahami ohledně znovuzprovoznění vlakového nádraží Jinonice,“ uvádí Mravinac.

V Praze 5 jde o další velký developerský projekt. Před několika týdny společnost Smíchov Station Development, z části patřící developerovi Luďku Sekyrovi, představila budoucí podobu smíchovského nákladového nádraží.

Možná už za dva roky by zde mohla na 35 tisících metrech čtverečních začít růst samostatná čtvrť Smíchov City. Výše investice se plánuje v rozmezí 15 až 17 miliard korun.

Kdysi slavná továrna

Waltrovka bývala továrním areálem společnosti, kterou v roce 1911 založil Josef Walter. Firma se zaměřovala na výrobu automobilů a automobilových motorů.

Mezi první a druhou světovou válkou se stala významným výrobcem leteckých motorů. Nejznámějším motorem se stal Walter NZ-60, který fabriku celosvětově proslavil. Poháněl například letadla Avia BH-5 či BH-9, která ve dvacátých letech dosáhla řady rekordů.

Kromě řady evropských zemí putovaly motory z Waltrovky i do zemí, jako je Brazílie, Čína či Spojené státy. Výroba v továrně skončila téměř po sto letech, v roce 2008.

Vizualizace budoucí podoby pražské Waltrovky (video z roku 2013)

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Další z rubriky

VIDEO: Bagry zbouraly půlku mostu u Brandýsa nad Labem, D10 už opět jezdí

Bourání mostu na dálnici D1 u obce Psáře (17. srpna 2013).

V noci na neděli museli řidiči objíždět část dálnice D10 u Brandýsa nad Labem, kde dělníci bourali polovinu mostu. Vše...

Dálnici D10 uzavře demolice mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

O víkendu začne rekonstrukce mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Práce odstartují bouráním mostu a vyžádají si...

Na Pražském okruhu havaroval kamion s cisternou, tvořily se kolony

Nehoda cisterny na Pražském okruhu před sjezdem na Ořechov

Provoz na 18. kilometru Pražského okruhu ve směru k letišti od dopoledne komplikovala havárie cisterny. Během nehody...

Najdete na iDNES.cz