Na špatné podmínky v domově Petruška v Šestajovicích upozornila i kancelář ombudsmana. Přesto tu dál žije 14 seniorů. | foto: František Vlček, MAFRA

Problémový domov dál obývají senioři. Kraj zřejmě zahájí správní řízení

  • 1
Špatné hygienické podmínky, nevyškolený personál a chybějící povolení. Potíže s nelegálním domovem pro seniory v Šestajovicích u Prahy trvají. Jeho šéf navzdory doporučení úřadů nepožádal o licenci. Údajně chce zajistit pečovatelskou službu odjinud.

Proti podobným zařízením sociální péče je středočeský krajský úřad až překvapivě mírný - provozovatelům doporučuje, aby si vyřídili potřebnou registraci. Tím to končí. Žádné kontroly, žádné pokuty.

Stejný postup zatím zvolil i u falešného domova důchodců v Šestajovicích. Provozovatele přitom policie pozatýkala kvůli okrádaní ubytovaných seniorů. Jejich nástupce o licenci nepožádal ani po měsíci, i proto, že ke splnění podmínek má daleko. V nevyhovujících podmínkách tam čtrnáct seniorů žije dál.

A ani po měsíci kraj problém nijak neřešil. Teď by se to mohlo změnit. Radní pro sociální oblast Zdeněk Syblík na opakované dotazy MF DNES konečně zareagoval: „Nemůžeme jen konstatovat, že se tam špatně starají o staré lidi. Budu chtít jednat o tom, aby bylo zahájeno správní řízení o pokutě,“ uvedl.

ČTK pak uvedla, že do zařízení kraj poslal další kontrolu.

Provozovateli Ondřeji Brožovi tak hrozí pokuta až milion korun. Podle Ministerstva práce ji kraj může podobným zařízením vyměřit i opakovaně. Kraj ji však dosud po nikom nevymáhal.

„V minulosti bylo zařízení vždy doporučeno, aby si sociální služby zaregistrovalo, nebo na základě vlastního rozhodnutí ukončilo činnost,“ vysvětlila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.

Dodatečná registrace, nebo ukončení činnosti

Za příklad dává soukromé zařízení v Březnici na Příbramsku, které činnost ukončilo po dvou měsících. Letos v létě zase úřad řešil připravovaný domov pro seniory v Průhonicích u Prahy. Jeho majitel požádal o registraci dodatečně.

Vedoucí šestajovického zařízení Ondřej Brož tvrdí, že o licenci nežádal, protože se místo toho snaží domluvit s pečovatelskou službou v Úvalech.

„Ta by do domova pravidelně dojížděla. Jen je otázka, kolik to bude stát, mám kvůli tomu ještě jednat s místostarostou. Zatím tady jen splácím dluhy za vodu. Ale přece nemůžu ty lidi vyhodit na ulici,“ tvrdí nástupce své jmenovkyně Petry Brožové, která skončila i s expřítelem ve vazbě.

Kraj nabízel, že se o ubytované postará. Brož si však myslí, že domov by mohl dál fungovat. Zároveň ale přiznává, že neví, kde na služby vezme peníze, ani kdy přibližně by se mohl o důchodce přestat starat nevyškolený personál.

Proč tedy kraj v případě Šestajovic rovnou neudělil pokutu, když na tamní špatné podmínky upozorňovala i kancelář ombudsmanky? Podle radního Syblíka proto, že není jednoznačný výklad zákona.

„Když není sociální péče registrovaná, tak se podle mého názoru jedná o nelegální podnikání, a proto by se tím měl především zabývat živnostenský úřad,“ tvrdí.

Ministerstvo připravuje návod

Úřad v Brandýse nad Labem, pod něhož Šestajovice spadají, už také dříve domovu pokutu udělil, ale nepomohlo to. Zařízení, které je oficiálně ubytovnou, pod vedením bývalé provozovatelky fungovalo dál a v létě ho převzal Brož.

Ministerstvo práce uznává, že v postupu panují nejasnosti a že Středočeský kraj není jediný, kde se tak děje. Proto teď úředníci dokončují pravidla, kterými by se krajské úřady měly řídit.

„Metodika obsahuje charakteristiku neregistrovaných služeb a návod na vedení správního řízení včetně zapojení dalších stran, jako jsou opatrovníci nebo hygienická stanice,“ doplnila Miluše Trefancová z ministerstva.